Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петър Москов ще настоява депутатите да се лекуват като останалите граждани

“Това, че на някакъв михлюз от БСП или ДПС му е изкривена схемата, не означава, че двата основни пакета ще ощетят гражданите“, каза здравният министър

8 коментара
Петър Москов, снимка БГНЕС

Всеки един български гражданин, включително и депутатите, да се лекуват по два основни пакета и да влизат в листа на чакащите, поиска в събота здравният министър Петър Москов в интервю за "Дарик радио". Разговорът бе посветен на внесения от БСП и ДПС вот на недоверие за “провала на правителственото в здравеопазването“. Дебатите по вота трябва да се проведат в сряда.

Москов коментира, че вносителите на вота са професионални депутати от дълго време и като такива имат основен пръст в сегашното състояние на здравната система.

“Като депутати и управленци те се лекуват в правителствената болница, независимо дали са здравно осигурени или не. Техният живот е осигурен по други правила, различен от живота на хората, за чиито права и свободи се борят“, припомни здравният министър.

Според него депутатите (вероятно тези от опозицията-бел.ред.) не знаят, че всеки гражданин или повечето граждани и в момента доплащат за всяко едно заболяване и това е “неприемливо от социална гледна точка, а не от дясна“.

“Целта на основния пакет е бърз и оптимален достъп на хората до здравеопазване. Жалко е да си професионален депутат от 30 години, да си ползвал от други права и да нямаш реален хабер какво е да влезеш в обикновена българска болница. Това, че на някакъв михлюз от БСП или ДПС му е изкривена схемата, не означава, че двата пакета ще ощетят пациентите“, обясни твърде образно министърът.

Москов каза, че обособяването на лечението в два пакета няма да доведе до дискриминация по диагнози.

"Абсолютно е ясно и от закона, и от подзаконовите нормативни актове, както и от самата наредба, която излезе с алгоритмите и всичко останало, че ние не говорим за дискриминация по диагнози. Смисълът на основния и допълнителния пакет е да се концентрира инфраструктурния ресурс на системата, финансовия ресурс на здравната каса и държавата, експертния капацитет върху заболяванията, които се отразяват най-тежко върху здравето ни и продължителността на живота", каза министърът.

По думите му опозицията е направила от понятието "социално значимо заболяване" нещо лошо.

Той допълни още, че няма причина за тревога от въвеждането на националната здравна карта. Москов обясни, че е водил разговори по темата с лекари и медицински персонал в болниците, които реално познават процесите в сектора, а не "тези юнаци в парламента".

От БСП и ДПС твърдят, че здравната каса самоволно преценява с кои лечебни заведения да сключва договори, което дава възможност за корупция в комисията по здравната карта. Москов отговори, че това твърдение е напълно невярно.

“Нито един пациент няма да пострада при избора си при въвеждането на здравната карта. Нито една болница, при която е установено, че броят на леглата е по-висок от нужното, няма да пострада от гледна точка на договорените с касата обеми, които ще бъдат гарантирани на достигнатите миналата година и няма да пострада и с един лев при финансирането си“, каза още министърът.

Москов сподели още, че е съгласен с един от мотивите от вота на недоверие – обвинението на БСП и ДПС, че той е “арогантен“. "Арогантността ми към тези хора, писали вота на недоверие, изразена вербално, не е нищо в сравнение с това, което си мисля за тях“, каза здравният министър.

Една година пиар мъгла

В събота пред “Дарик“ депутатът от БСП д-р Емил Райнов обясни, че няма контрол в здравната система, a обществото станало свидетел на една година "пиар мъгла" в сектора. Той каза, че през 2009 година при два пъти по-малко НЗОК е плащала всичко на болниците, а пациентите са имали право да избират в кое лечебно заведение да се лекуват.

“Непрекъснато се говори как парите не достигат, болниците имат над 500 млн. задължения, контрол няма. Това, което се случва една година, беше пиар мъгла. Най-простичкото нещо, което трябваше да се случи в системата - контрол, го няма", допълни той. По думите му на всички български граждани това им е болката - къде отиват парите.

Опозицията не подкрепя идеята за пръстов отпечатък. "Идентификатори има много. За пръстовия отпечатък МВР няма база данни на всички пръстови отпечатъци на българите, а Министерството на здравеопазването иска да ги има ", каза Райнов.

Той посочи като интересен факта, че за пръстовия идентификатор е пусната обществена поръчка, а здравният министър Петър Москов е казал, че ако основанието за въвеждането на идентификатора не се заложи в рамковия договор, той ще го напише в наредба. “Някой е обявил обществена поръчка за нещо, което нормативно не е определено“, коментира депутатът от БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #8

    Ама и психиатричните болници ли ще са общи? Това заплашва националната сигурност.

  2. анита хегерланд
    #7

    "Дактилоскопия - методът се използва за първи път от британеца сър Уилям Деймс Хершел, който в средата на 19 век е полицейски служител в Британска Индия." През 21 век може да бъде използван този стар метод по прагматичен начин, чрез създаване на уникална база данни, от която да се правят справки за ЕГН, пръстови отпечатъци, родословно дърво, наследственост и т.н. А всяка една държавна служба ще поддържа своя база данни, според нуждите си.

  3. asigma
    #6

    "солидна" здравна осигуровка..

  4. BLM
    #5

    "Арогантността ми към тези хора, писали вота на недоверие, изразена вербално, не е нищо в сравнение с това, което си мисля за тях“, каза здравният министър. Ха-ха-ха! Това ми хареса.

  5. Дядо ми Петър
    #4

    Всички депутати да бъдат психически освидетелствани. По не знам си коя пътека. Така половината от тях (най-малко) ще се озове на тихо и прохладно място. И цял народ ще си отдъхне. От безкрайните им идиотщини.

  6. Милостипросим
    #3

    Май Петър Москов се е изразил дори доста щадящо. Но все пак достатъчно ясно. И май е на прав път с двата пакета. А Правителствената болница (aka Университетска болница Лозенец) е таман по мярка на кармата на политическия елит. Там като в Барвиха са събрани връзкари и пълни некадърници, способни да изпълняват и поръчки. Не са за завиждане привилегированите, защото там нищо добро не ги чака, освен едно прилично хотелско обзавеждане.

  7. Роси
    #2
  8. Boriana Boneva
    #1

    не бях от тези които се нахвърлиха върху Москов след като ДСБ мина в опозиция а той остана във властта. За морала си той отговоря. Той ще плати сметката. Решил е да прави кариера- добре. Има далечни цели- добре. Трябвало му трамплин- използвал го. Старае се да промени системата в здравеопазването- усилието изисква признание. ДА, НО. НЯМА ДА ПОЗВОЛЯ ДА ДЕМАГОГСТВА. Години наред ми се налага да мина край б-ца Лозенец. И до сега в пропусквателния пункт стои ПОЛИЦАЙ. И до сега там няма свободен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.