Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петър Стоянов е най-изгодният ход за Симеон II

0 коментара

- Вече казах, че става въпрос не за това кой ще управлява България, а за оцеляването на СДС. За тях беше смъртоносно влизането в коалицията и новото старо ръководство или старото ново ръководство - все едно как ще го наречем, успя да удържи тази очевидна позиция да останат отвън.

- Дали става дума само за оцеляване на СДС или за възможност да се защити специфичен параметър на граждански интереси?

- Несъмнено. Не казвам, че ходът на СДС е само с това съдържание, но е главният мотив. Въобще не обсъждам сега дали е хубаво за страната или е лошо. На мене ми се струва, че едва ли беше възможно да се поиска управление без опозиция, какъвто беше замисълът на новото мнозинство.

- Въпросът е за какво му беше нужно на НДСВ да кани ОДС и ДПС и да се опитва да прави трипартийна коалиция?

- Просто си изпълняваше нещата, които говореше от самото начало - максимално широко управление. И към тази трипартийна сигурно щеше да включи и някакви леви експерти, за да каже - ето, максимално широка подкрепа.

- Защо на Симеон му беше нужна тази максимално широка подкрепа?

- Всеки, който управлява България, особено в тежки моменти, има нужда от тишина в залата. Всеки се мъчи да си осигури тишина в залата, всеки го прави различно. Иван Костов например в началото я осигуряваше чрез формулирането на максимално широки мнозинства - като министър-председател първият му акт беше да приобщи даже БСП към една декларация. Знаете, че всичко е насочено към едно - да се създаде положителна атмосфера на едно начало.

- Какво може да се разчете на втори план в опитите да се направи една широка коалиция?

- Струва ми се, че първият план си е достатъчен. Колкото по-широка е коалицията, толкова по-стабилно управляваш. Друг въпрос е, че тя е много по-трудно удържима. Явно Симеон смята за водещи дипломатическите си способности, но не успя. Главно защото това ръководство на СДС не би могло да участва в това нещо, защото просто към резултата 5 на 0 щяха да прибавят и сливане на двата отбора.

- Има ли нещо позитивното в отказа на СДС да влезе в коалиция?

- Българският политически живот се обогатява с много интересна фигура - дясна опозиция на дясното. Не само видяхме сблъсък в политическия живот на две десни партии - една дясноцентристка и една дясна, а сега ще видим и опозиция дясно-дясно. В което няма лошо.

- Дали става дума за класическа опозиция на дясна партия по отношение на дясноцентристка или можем вече да говорим за обособяваща се ценностна опозиция?

- Преди да говорим за каквото и да било, трябва да видим дали тези приказки, които битуват в пространството - за съдебни обвинения към управляващите, ще се окажат само ръмжене или някаква друг вид реалност. Ако отшумят и СДС като опозиция бъде оставена на мира, така да се каже, е едно. Ако започнат едни истории... - това е съвсем друго и може да настъпи друг вид бъдеще за СДС като опозиция.

- Какво би означавало едно активно инструментализиране на съдебната власт срещу опозицията?

- По принцип инструментализирането на съдебната власт срещу опозицията е лошо нещо. Но доколкото знам, те говорят не толкова за тази формула, колкото за активизация срещу бившите управляващи.Това е малко по-различно. По принцип тези неща никога не носят нещо особено хубаво, но има случаи, когато се прилагат.

- Какво означава излизането на ОДС в опозиция от гледна точка на намерението, заявено от Симеон II още в първото му априлско обръщение - да бъде алтернатива на сегашната политическа система? Дали, че има повече ресурси за защита на съществуването на многопартийна система или обратното, че тези ресурси отслабват?

- По този начин Симеон Сакскобургготски не успява да формулира алтернатива на системата, защото отдясно му остава един сериозен критик - опонент и доста активен играч. Но аз не мисля, че многопартийната система в момента е застрашена. Сериозно застрашена е една от десните партии. Да си кажа искреното мнение, по принцип смятам, че СДС като консолидирана десница е едно от положителните неща в тази държава. Това е една сравнително уникална особеност в България спрямо другите бивши соцстрани. В този смисъл запазването на СДС като дясна консолидирана силна партия не е лошо. Друг въпрос е, че след това поражение, както след всяко поражение, там ще настъпят процеси, чак след края на които можем да кажем какво ще е бъдещето на СДС .

- Как си обяснявате поведението на президента като институция с неговите призиви за коалиране и на трите партии - НДСВ, СДС и ДПС?

- Това несъмнено произтича от политическия календар на президента, на когото след броени месеци му предстоят избори. За него това поведение е повече от естествено в момента, необходима му е повече емоционална подкрепа на тези избори.

- На каква обществена подкрепа може да разчита коалиция НДСВ - ДПС?

- Дали ДПС ще влезе в коалиция или не, няма да повлияе на общественото мнение, а ще повлияе на самата политика. Общественото мнение ще се изкаже малко по-късно - като види Министерския съвет, като види първите резултати, като види първите неизбежни скандали и реакцията им.

- Може ли да се търсят по-задълбочени признаци за по-задълбочено пропукване в отношенията на президента и СДС тъкмо в навечерието на президентските избори?

- Изключително сложен въпрос. Това зависи от СДС. А като гледам СДС, днешната му линия е непоследователна. Първоначално имаше някакви индикатори, че оттеглят подкрепата си, сега пък обратно я заявиха, текат някакви разговори, които не стават достояние на публиката. Но съвсем скоро от календара ще надникне въпросът - Стоянов или не Стоянов като кандидат на СДС и съответно на НДСВ. Това ще възникне в началото на август.

- Една много предварителна прогноза - какъв вариант е по-изгоден за Симеон II - да даде мълчалива или дори открита подкрепа за сегашния президент, на когото предстои втори последен мандат, или да издигне собствена кандидатура?

- Много трудно е да се каже. Но след като казваш - много предварителна прогноза, по-скоро той ще е склонен да подкрепи сегашния.

- С каква цел?

- Поява на още една фигура едва ли с нещо ще му подобри положението, съществен елемент е и това, че за Стоянов това е последен мандат. Симеон Сакскобургготски играе политика на много отворени врати. Поставянето на нов човек би затворило някои от вратите. А оставането на Стоянов с оглед предстоящите 800 дни, които са най -важната задача на Симеон, най-вероятно ще му е най-изгодният ход. Още повече, че Стоянов намери диалог с него, доколкото разбирам, даже за сметка на някои свои бивши съюзи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.