Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петгодишните останаха без предимство за предучилищните групи в градините

5 коментара

Депутатите окончателно регламентираха в четвъртък предучилищната подготовка на петгодишните. Мнозинството отказа да даде предимство на петгодишните пред шестгодишните при записването в детски градини. Заради недостига на места предучилищни групи ще има и в детските градини, и в училищата.

От БСП, ДПС и "Атака" предлагаха да се даде предимство на петгодишните за детските градини, тъй като за шестгодишните училището така или иначе е по-естествена среда. От ГЕРБ обаче отказаха да приемат това предложение под предлог, че дават свобода на родителите да избират къде да запишат децата си.

Измененията предвиждат предучилищната подготовка на децата две години преди постъпването им в първи клас да бъде задължителна, но не по-рано от годината, в която детето навършва пет години. Дава се гратисен срок от две години на всички общини да осигурят задължителна предучилищна подготовка. Тази форма на занимания ще е безплатна за родителите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Балканец
    #6

    Дали не е обърната посоката?Не трябваше ли първо да се подготвят преподаватели.Или вземаме нещо отвън,пренасяме го механично и след това започваме да `кърпим`.Въпросът с подготовката на учителете е голям.Не е само до най-малките.Драматично изоставаме в образованието,отдавна трябваше да се изготвят адекватни програми за бъдещите учители в университетите.Изглежда в образованието караме по инерция.Както впрочем и в много други области./Да не кажа във всички!/

  2. 123
    #4

    си знаете

  3. българин
    #3

    "Столи4анка" правилно отбелязва за първите седем години.Може би най-сетне ромите също ще бъдат задължени да пращат децата си в предучилищна детска градина,респ.в училище,за да има опит за тяхното интегриране в обществото?!

  4. Кибоко
    #2

    Пишештите не познават проблема.Съществуват програми и по тях и до сега обучават децата в детските градини и училищата до 7-годишна възраст. В училищата групите се наричат полудневни и децата се обучават до 13 часа след обед. Децата не получават закуска и обяд. В детските градини режима е еднакъв и за 3 и 4 и 5 и 6 и 7 годишните и престоя се заплаща. Тъй като посещението в детска градина е по желание на родителите, децата от малцинствата не ги посещават. Ако детските учителки са добре подготвени

  5. столи4анка
    #1

    Няма предучилищно образование, има предучилищно възпитание. Образованието се прилага в училищата, колежите, университетите и курсовете. Децата от предучилищна възраст се възпитават. По тази причина се казва "Първите седем години"..., където никой не търси какво е научило детето като обучение, а като елементарни знания за нещата, които го заобикалят и са му от първа необходимост за опазване живота и здравето му. Утвърждаване на естествения за възрастта му режим на сън-хранене-бодърстване и по време на бодърстването преднамерени и непреднамерени педагогически ситуации. Какъв обучителен материал ще преподават педагозите на децата на 5 години. Децата трябва да играят!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.