Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ, БСП, ДПС и "Български възход" избраха Рашидов за председател на НС (Видео)

130 коментара
Вежди Рашидов, снимка: БГНЕС

Първата политическа сила ГЕРБ все пак успя да събере мнозинство в новия парламент с ДПС, БСП, "Български възход" и всички те дружно избраха близкия до Бойко Борисов политик Вежди Рашидов, известен още като "главен мултак на републиката", за председател на Народното събрание. Така в петък, на третия ден от формирането на 48-то НС, бе намерен изход от кризата с избора на председател.

Това стана възможно благодарение на БСП, която напусна лагера на партньорите си от предишното правителство "Продължаваме промяната" (ПП) и "Демократична България"(ПП) и реши да подкрепи Рашидов. Той получи и гласовете на "Български възход", чийто лидер Стефан Янев още първия ден призна, че ще се ослушва къде ще се оформи мнозинство, за да се присъедини.

До безпрецедентната криза се стигна, след като ГЕРБ не успя да консолидира достатъчно гласове за своя първоначален кандидат Росен Желязков, но това не можа да направи и втората -"Продължаваме промяната", която бе номинирала Никола Минчев. После ПП обяви, че се отказва въобще да издига кандидат. Това съвсем не улесни задачата, защото в четвъртък още по-ясно се открои фактът, че ГЕРБ пак не може да намери подкрепа за своя кандидат, вследствие на което го оттегли.

В тридневните спорове и препирни между партиите бяха лансирани и отхвърлени най-различни варианти за намиране на компромис; настояваше се за високи критерии, на които трябва да отговаря консенсусният кандидат. Междувременно ГЕРБ лансира Рашидов като спасително решение, тъй като в качеството си на най-възрастен народен представител откри първото заседание на новия парламент и водеше следващите неуспешни заседания за избор на председател, докато накрая не бе избран за титуляр.

Макар че по-рано оттегли кандидатурата си, в петък той прие.

Мнозинството се оформи по време на председателски съвет в петък, предхождан от поредния неуспешен опит за избор, след който кандидатът на БСП Кристиан Вигенин се отказа.

При повторното откриване на заседанието номинацията на Рашидов бе представена от лидера на БСП Корнелия Нинова от името на ГЕРБ, БСП, ДПС и "Български възход" (БВ).

Упълномощена съм от мнозинството да предложа кандидатурата му, обяви тя.

Рашидов бе избран начело на НС със 139 гласа "за" (ГЕРБ, ДПС, БСП и БВ), 73 "против" (от ПП и ДБ) и 27 "въздържал се" ("Възраждане"). Освен него, имаше само още една кандидатура - на Цвета Рангелова от "Възраждане", но както и предишните пъти, тя бе подкрепена само от собствената си група.

"Ще жертвам част от моите останали години в името на българския народ", каза Рашидов след гласуването.

"Насилихме Конституцията с предложения за двама председатели и всякакви екзотики. Няма изход от тази ситуация, трябва да проявим разум", призова преди вота Нинова и добави, че консенсусът е бил постигнат на председателския съвет.

ПП настояха за 15 минути почивка преди гласуването, но ГЕРБ и ДПС отказаха.

След вота съпредседателят на ПП Асен Василев обясни, че искал почивката, за да решат в групата му дали да гласуват "против" или "въздържал се", но идеята била и да се види какво е отношението към опозицията. 

"Това, което се случва тук, е срам. Ние сложихме една фасада, която да прикрие нашата неспособност да се разберем", каза Василев.

Рашидов беше издигнат и вчера, но от ГЕРБ. Тогава обаче мнозинство около него нямаше, а той дори сам си оттегли кандидатурата.

След избора на председател, дойде ред и на заместниците му. По традиция всяка партия има зам.-председател, а в случая това са: Росен Желязков от ГЕРБ, Никола Минчев от ПП, Йордан Цонев от ДПС, Цончо Ганев от "Възраждане", Кристиан Вигенин от БСП, Атанас Атанасов от ДБ и Надежда Самарджиева от "Български възход". Те бяха избрани с абсолютно мнозинство от 234 гласа.

Иначе и третият ден на новото Народно събрание започна с неуспешен опит да си избере председател. След като първата и втората политическа сила – ГЕРБ и ПП оттеглиха кандидатите си, никой от които в предишните два дни не събра нужните гласове, при първия опит в петък претендентите бяха трима: Кристиан Вигенин от БСП, Йордан Цонев от ДПС и Цвета Рангелова от "Възраждане".

Първото гласуване

При провалилото се по-рано в петък гласуване оформилите се вече два лагера дадоха предвидимо своя вот на балотажа, от който Рангелова отпадна: ГЕРБ и ДПС подкрепиха Йордан Цонев и той получи 103 гласа "за", 101 "против" и 22 "въздържал се". ПП и БСП подкрепиха Вигенин, който финишира със 75 гласа "за", 125 "против" и 25 "въздържал се".  Така депутатите отново не успяха да изберат председател и последва почивка, в която ГЕРБ, ДПС, БСП и "Български възход" се обединиха около Рашков. 

Показахме модела за изход от тази ситуация - първата стъпка, която "Продължаваме промяната" направи, е, че си отдръпна своя кандидат, втората - че гласувахме за кандидат от друга партия, коментира съпредседателят на ПП Кирил Петков след провелата се в понеделник сутринта неуспешна процедура.

"Единственият начин оттук нататък да се преодолее тази криза е да се последват тези две стъпки - ГЕРБ направи първата стъпка в това, че си оттегли своя кандидат, сега трябва да направят и втората - да гласуват за друг кандидат, който има шанс да събере мнозинство", добави Петков.

Той обяви, че ако всички партии следват тези два похвата, трябва да излязат от теснопартийните рамки и да минат на следващото ниво на решаване на проблемите.

Двама от претендентите - Вигенин и Цонев, взеха думата и поискаха подкрепа от залата. 

Парламентът трябва да започне да работи, призова Кристиан Вигенин и предупреди, че ако и този вот се провали, той повече няма да се кандидатира.

"Вече дори не предизвикваме омраза, струва ми се. Предизвикваме подигравки. Парламентът е на път да се обезсмисли напълно. Това, което мога да ви предложа е да направим, така че председателят и заместниците да работят в условия на консенсус. Това гласуване, което предстои е последното, в което участвам. Ако ме подкрепите, казах ви какво можете да очаквате от мен, а и знаете, защото не съм неизвестна величина".

"Имам усещането, че някои от политическите групи не искат да има парламент, а директно да тръгнем на избори. Каква е гаранцията, че след следващите избори ще е различно? Според мен ще е по-зле и по-трудно", добави той.

Вигенин предупреди, че избирането му "не може да бъде обект на някакви парламентарни и партийни договорки".

Десислава Атанасова от ГЕРБ обаче нападна Вигенин, че обижда избирателите на ГЕРБ и ДПС, заради думите му, че да приеме подкрепата на двете партии е политически риск: "Да кажете, че да гласуваме за вас е риск и щета, г-н Вигенин, не се притеснявайте – ние няма да ви изложим на излишни рискове".

Толкова сериозен блокаж досега не е имало, заяви Йордан Цонев:

"Приех номинацията, защото идеята на парламентарната група на ДПС беше в условия на много остра конфронтация между двете първи парламентарни сили, третата да поеме отговорността и да отпушим процеса. Вчерашната малка крачка нека стане днес и утре още една малка, за да можем...България наистина я чака дълъг път да излезем от кризата".

Председателстващият заседанието Вежди Рашидов определи половин час почивка за пореден Председателски съвет и коментира:

"Ние сме отново, уважаеми колеги, сме там, където свършва началото на кръга. Положението вместо да се влошава, става безнадеждно".  

Два часа по-късно положението се разви благополучно за Рашидов.

Предстои да се види дали ще се развие благополучно и за плановете на ГЕРБ да състави правителство. След изборите БСП обяви, че няма да подкрепи кабинет на ГЕРБ, но нищо чудно да настъпи ревизия на тази позиция.

Mediapool проследи на живо избора на председател на НС:

14.01 часа. Василев: Сложихме фасада, която да прикрие невъзможността за съгласие

"Това, което се случва тук е срам. Ние сложихме една фасада, която да прикрие нашата неспособност да се разберемТова е, което избрахме", каза след гласуването Асен Василев от ПП.

Той обясни, че е искал почивката, за да решат от групата му дали да гласуват "против" или "въздържал се", но имало и друга идея:

"Когато поискахме почивка, тествахме какво е отношението към опозицията в този парламент и за съжаление се видя, че мнозинството прави каквото си поиска".

След Василев на сцената излезе Йордан Цонев от ДПС и обяви, че "Рашидов не е фасада".

"Той е един много заслужил български творец и политик. Ако тръгваме с такива констатации наистина крачките ще са встрани, а не напред", каза той. 

13.49 часа. Рашидов е новият председател на НС

Със 139 гласа "за" (ГЕРБ, БСП, ДПС и "Български възход") Вежди Рашидов бе избран за председател на 48-ото Народно събрание. Против бяха 73 депутати от ПП и ДБ. От "Възраждане" се въздържаха. След обявяването на решението, част от депутатите в залата започна да ръкопляскат.

"Колкото и да е къс този парламент, да започвате да работите, защото хората ще бъдат много унизени и гладни. Ваше задължение е да се грижите за тези хора, чувайте болките им, защото ще изкрещят в един момент. Не е честно да се шегуваме с народа три дена. Тези ръкопляскания, които правихте, не сме в театър, тук сме за да работим, за да излезем с правилно решение. Ще жертвам част от моите останали години в името на българския народ. Обещавам, че ще се опитам да работя с всички вас, обещавам да съм консенсусен, да се вслушвам в думите ви, намалете перченето, пречи ви, не ви помага. Влагайте повече разум. Хората чакат вашите решения", заяви още Рашидов.

13.46 часа. Почивка няма да има

Рашидов реши да не обявява почивка и се преминава към гласуване. Първа ще бъде подложена номинацията на Рашидов.

13.35 часа. Спор дали да има почивка

Преди гласуването от ПП поискаха нова почивка от името на парламентарна група. От ДПС, които вчера направиха същото, сега възразиха, защото формално не са създадени парламентарни групи и единствено председателстващият може да обяви почивка.

"Формално групите се смятат за създадени след избора на председател. Но вие в рамките заседанието давахте почивка винаги, когато бъде поискана", репликира бившият председател на парламента Никола Минчев от ПП.

Карадайъ съзря в искането на ПП за почивка "маркетингов ход", с който да се харесат на избирателите си.

Асен Василев пък припомни, че преди ден Рашидов е казал, че не иска да ръководите Народното събрание. "Сега какво правите? Искате да го ръководите, или това е последен акт за събиране на мнозинство за избор?", попита той и отново посочи, че иска 15 мин почивка, за да обсъди ситуацията с групата си. 

Десислава Атанасова обаче обясни, че след като по време на почивката е бил намерен консенсус около Рашидов, председателите на партиите са се събрали с групите си, за да обсъдят темата и след това от ПП са посочили, че няма да го подкрепят. Тоест номинацията на Рашидов е била обсъдена в групата на ПП.

Кирил Петков от ПП пък обясни, че иска почивката, защото ПП не знаели, че формално Рашидов ще е номинация на БСП. "Искаме време, за да обсъдим как да гласуваме", посочи той.

13.06 часа. Рашидов отново е номиниран

ГЕРБ, БСП, ДПС и "Български възход" се обединиха около това отново да издигнат Вежди Рашидов, който преди ден сам оттегли кандидатурата си. Ако при гласуването той бъде подкрепен от четирите формации, то той ще бъде избран на поста.

"Насилихме Конституцията с предложения за двама председатели, и всякакви екзотики. Няма изход от тази ситуация, трябва да проявим разум, призова лидерът на социалистите Корнелия Нинова. Постигнахме необходимото мнозинство за издигане и подкрепа на председател на НС: предлагаме да се върнем на него, да номинираме кандидати, и номинирам най-възрастният депутат: Вежди Рашидов", каза Нинова.

12.58 часа. Заседанието е подновено, очаква се отново да бъде предложен Рашидов

"Колеги, положението е 0:0 след дузпи", каза Вежди Рашидов, след като заседанието беше подновено.

По неофициална информация на провелите се по време на почивката два председателски съвета е било обсъждано Вежди Рашидов отново да бъде издигнат отново за председател, като повече формации за заявили, че ще застанат зад него. 

12.19 часа. Пореден безплоден председателски съвет. Следва нов

Председателите на парламентарно представените партии се събраха на председателски съвет веднага след обявяването на почивката, но след края му участвалите в него бяха лаконични. И поне официално посочват, че все още няма консенсус около решение.

Очаква се скоро да започне нов председателски съвет.

11.27 часа. ПП зове ГЕРБ да направи "втора стъпка" и да подкрепи друг кандидат

Според съпредседателят на ПП Кирил Петков единственият начин да се преодолее тази криза е ГЕРБ да направи "втора стъпка" - да подкрепи друг кандидат, който има шанс да събере мнозинство. По думите му първата стъпка, която направили от партията на Борисов, била оттеглянето на Желязков.

"Ако всички партии следват тези два похвата, трябва да излязат от тези тяснопартийни рамки и да минат на следващото ниво на решаване на проблемите", добави той.

На въпрос дали евентуален консенсусен кандидат може да е Надежда Йорданова от "Демократична България", той отговори, че вярва, че и в ДБ има много достойни хора. 

Попитан дали това може да е Надежда Йорданова от "Демократична България" (ДБ), той каза, че вярва, че и в ДБ има много достойни хора.
На въпрос дали ПП ще търси контакт с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, Кирил Петков каза, че са готови да говорят с всеки в парламента, но в тази сграда.

11.02 часа. Депутатите излязоха в почивка

Депутатите излязоха в почивка след поредния неуспех в процедурата за избор на председател.

"Положението вместо да се влошава, става безнадеждно", каза Вежди Рашидов след петия неуспешен опит.

10.54 часа. Пети неуспешен опит за избор на шеф на НС

Отново се стигна до балотаж между Вигенин и Цонев, но пак нито един от двама не получи заветната подкрепа от поне 112 гласа. "За" Вигенин на балотажа гласуваха 73 депутати (ПП и БСП), 125 бяха "против" и 25 се въздържаха. Цонев пък получи подкрепата на 103 народни представители (ГЕРБ и ДПС), 101 бяха "против", а 22 -"въздържал се".

10.49 часа. "Български възход" смъкна кворума

В пленарната зала бе поискана проверка на кворума при която депутатите от "Български възход" не се регистрираха. Преди регистрацията кворумът беше 235, а сега вече е 223. Така за да бъде избран кандидат, той вече трябва да получи поне 112 гласа подкрепа.

10.45 часа. ДПС и ГЕРБ с отговор към Вигенин

На трибуната първо излезе Йордан Цонев от ДПС, който отговори и на думите на Вигенин за "риска". "Не се бойте, г-н Вигенин, не е страшно", каза той. 

Той припомни на Вигенин, че е бил външен министър в правителство, в което е участвало и ДПС.

След него на трибуната излезе и Десислава Атанасова от ГЕРБ, която също обърна внимание на думите на Вигенин. 

"Не се притеснявайте, няма да во подложим на този риск", каза накрая Атанасова.

10.27 часа. Вигенин участва за последен път в номинациите

Кристиан Вигенин от БСП обяви, че ако и този път процедурата няма успех, то той повече няма да се кандидатира за поста.

Той поиска подкрепа от всички парламентарни групи като посочи, че е риск да получи подкрепата на ГЕРБ и ДПС, но е готов да го поеме в името на намиране на решение. 

"Знам какво е да седиш на трибуната и да се налага да слагаш подписа си под решения, които партията ти и ти лично не одобряваш", посочи Вигенин. 

10.17 часа. Номинирани са Йордан Цонев, Цвета Рангелова и Вигенин

Партиите преминаха към поредните номинации на кандидати за председател. ДПС отново предложи Йордан Цонев, "Възраждане" издигна Цвета Рангелова, а БСП - Кристиан Вигенин.

10.08 часа. Заседанието започна

Третият пленарен ден от първото заседание на 48-ото Народно събрание започна. "Дано тази сутрин сме по-бодри и по-разумни", каза в началото председателстващият заседанието Вежди Рашидов.

Депутатите преминават към пети опит за избор на председател.

Ден първи

В първия ден на заседанието първоначално бяха предложени четирима кандидат – Росен Желязков (ГЕРБ), Никола Минчев (ПП), Петър Петров („Възраждане“) и Кристиан Вигенин (БСП). На балотаж отидоха Желязков (подкрепен от ГЕРБ и ДПС) и Минчев (подкрепен от ПП, ДБ и БСП), но вотът се провали. Последва нова процедура, в която и ДПС се включи като номинира Йордан Цонев. Балотажът отново беше между номинациите на ПП и ГЕРБ, като първоначално нито една от партиите не отстъпваше и отказваше да оттегли кандидатурата си.

В крайна сметка Рашидов сложи край на пленарния ден и обяви „почивка“ до следващия ден. Като решение на създалата се ситуация ДБ предложи парламентът да има ротационни председатели от ГЕРБ и от ПП. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов почти веднага прие идеята. Късно вечерта в сряда от ПП обявиха, че повече няма да издигат Минчев и не подкрепят идеята за ротации. Това обаче по никакъв начин не реши проблема, защото партиите все така не подкрепяха номинацията на Желязков.

Ден втори

В началото на втория ден от опитите за избор на председател се проведе нова процедура. В нея кандидатите бяха Росен Желязков (ГЕРБ), Йордан Цонев (ДПС), Петър Петров („Възраждане“) и Кристиан Вигенин (БСП). Този път на балотаж отидоха Цонев и Вигенин, а вотът показа, че оттеглянето на Минчев действително не е разплело възела.

Последва дълга почивка, в която се проведоха няколко председателски съвета, а от ПП предложиха обсъждането да е публично, но никоя формация не отиде на организираната от тях среща. Междувременно от ГЕРБ обявиха, че се отказват от Желязков.

Иначе по време на председателските съвети са обсъждани няколко варианта – различните формации да не предлагат кандидати от своите редици, а от други парламентарни групи; да се избере кандидат на база критерии – опит, да не е конфликтна личност, да е обществено приемлив; да остане Рашидов, но заседанията да се водят на ротации от зам.-председателите; предлагани са и различни други варианти на ротационни председатели. Първите две предложения са на ПП, третото е на ГЕРБ, а четвъртото на ДБ. До консенсус обаче не се е стигнало.

В крайна сметка при подновяването на заседанието тонът беше по-спокоен, но резултатът същият, макар кандидатите да намаляха. При четвъртото гласуване номинирани бяха Йордан Цонев (ДПС), Кристиан Вигенин (БСП) и Цвета Рангелова („Възраждане“). Балотажът беше между Цонев, който получи гласовете на ГЕРБ и ДПС, и Вигенин, който получи подкрепата на ПП и БСП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

130 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мазен Кумунис
    #130

    Кой печели от мачлето на ГЕРБ и ПП? Резултатът е 3:0 за Бойко Велики с/у Просто Киро! ;)

  2. Мазен Кумунис
    #129

    Честито му "Копейкин" на Просто Киро! Честито и на ДеБ-илите! Заедно гласуваха против Вежди-то! ;)

  3. bgp
    #128

    Когато преди дни тоз пиян ма.н.гал каза , че трябва да бъде поканена митрофанова , защото иначе обявяваме война ...... никой не предполагаще , че напук на всичко Мафията-доганПРОСТАК руска агентура , а може би ипо настояване на митрофанова лично ......... тоз ман.гал ще бъде поставен за председател на НС на България !........ Откакто ПРОСТАКЪТ владее тази държава 13 години и особено последните 2 години ....... абсурдите , аномалийте , непредполагаемото дори , недопустимото ..... се случва напук на ценности и морал !....... Злото ...... Сикаджийската Мутра подритва съдбата на България , като футболна топка ..... защо му дадохте доверито си отново ..... прости и глупави българи !

  4. Bлaдo
    #127

    "... госпожици гледаха като ... госпожици" ???!!?? :-))) ... ... пАлковник, ако те спипат колко ти е богат речникът..., с бой ще те накарат да върнеш париците за тия троляшки невнятности! ... ... "госпожици гледат като госпожици" :-))) - ти си бил поет, бе...!

  5. полк. Дрангов
    #126

    Ощипаните госпожици гледаха като напикани госпожици!.....Че не станала тяхната!....като ги питаш кво искат - не знаят!....Ами другари умно красиви ако не се конституира НС не може да се отиде на Нови Избори, за които си мечтаете! .....Ама тогава отивате при Слави.

  6. Bлaдo
    #125
    Отговор на коментар #124

    а защо пропускаш гербавото ашладисване с доган, копейко и янев, бе, мазнЕйка? - неудобничко ли ти е? :-))) ... ... ... А и ... леко си се поизпуснал с думичките "да се обединят" ;-) ... - ВЕЧЕ ???

  7. Мазен Кумунис
    #124

    Щом розово-сините ДеБ-или могат да се обединят с комунистите - защо евро-антлактика Бойко Велики да не може да се се обедини с тях? ;)

  8. anton nikolov
    #123

    Тактиката на ПП постигна волно или неволно нещо важно. Задкулисието се видя принудено да разкрие окончателно един от агентите си -другарката Нинова, която от години се правеше на социална опозиция на Герб, не че някой особено и вярваше, но представяше от своя страна Борисов като уж противник на комунистите . Сега настъпи началото на края на това пошло театро. Същото се отнася и до другите патерици Янев и Копейкин, които излизаха или се въздържаха от гласуване, за да осигурят избирането на гербаджийския кандидат.

  9. Ощавен маркиз
    #122

    Извинявам са, върнах са до прочета, кво съм драскАл, и слагам една путправка: вместо да се чете "скОлптира", нека да е направо - СКАЛПтира. Хо-хо.

  10. Ощавен маркиз
    #121

    Мда. Закрепиха си ОБРЪЧ-"къщичката" пак. Задунайкистань само ше изпъшка едно: "мам...ката си въйбирательна да е...а", и ще залющи ракийката /пресна/ с полуузрялото кис. зеленце. С една дума - да на правят, квот си знаят, /като не знаеме ний, кък са прави парлареМЕНТАризм, хо-хо/.
    Честито на Веждьо. Глей го ти, от гората дойди, край зетко Славков смукА водките, сетне бъчва отлежало виски с Илийката, че и "заслужил мулти-републикань"... Голем-голем?! На, сегиз ше ни и скОлптира нар. собранието задунайско.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.