Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петиция против уволнението на доц. Осиковски събира подписи

Журналистически организации защитиха доскорошният преподавател в УНСС

8 коментара
Мартин Осиковски

Онлайн петиция против уволнението на доц. Мартин Осиковски събира подписи. До момента тя е подкрепена от над 3300 души. Осиковски бе уволнен дисциплинарно 20 дни, след като се обяви против изпозлването на висшето учебно заведение за политически цели. Поводът бе посещение на премиера в оставка Бойко Борисов по време на предизборната кампания.

В петък позиции в полза на Осиковски разпространиха Асоциацията на европейските журналисти - България, както и Съюзът на българските журналисти.

На 2 април, два дни преди парламентарните избори, Борисов бе в УНСС, където разгледа разгледа новия корпус, построен с финансиране от държавата. Същия ден Осиковски обяви във фейсбук, че се оттегля от постовете си на главен секретар по уеб комуникации, член на редколегията на "Научни трудове" и "Годишник на УНСС" и в атестационната комисия на факултет "Икономика на инфраструктурата".

"Университетите, с които животът ми е свързан от младини и в които съм учил, прекрасните студенти, с които работя, и законите на Съвестта не ми позволяват да подмина това с невнимание – другояче не мога", написа тогава Осиковски. Той се възмути, че е допуснато "един български университет да се превърне в снимачна площадка за #ЖипкаTV".

В четвъртък стана ясно, че той е бил уволнен и като преподавател. Причинат е злоупотреба с доверието на работодателя. При освобождаването му е цитирана и разпоредба от Правилника на УНСС, която задължава преподавателите и служителите на университета "да пазят престижа и доброто име на УНСС, да не го злепоставят и да бъдат лоялни към него".

"Убедени сме, че позицията, изразена от доц. Осиковски, не уронва престижа на Университета. Тя изразява неговата лична гледна точка по отношение конкретно на събитията от 2 април, а не по отношение на институцията като цяло. Позицията изразява лоялност към Университета по смисъла на духа на неговия Правилник, на Закона за висше образование и съгласно разбиранията и убежденията на уволнения преподавател", пише в петицията.

Подписалите я настоява уволнението да бъде отменено. Според тях наказанието е тежко посегателство срещу свободата на изразяване на лично мнение.

"Смятаме, че това е изключително притеснително в контекста на устойчивото влошаване на условията за свобода на словото в България", посочва се в нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. fantom
    #8

    Случаят показва недопустимата политическа поляризация на доцентчето и желанието му да извлече политически дивиденти от "протеста" си. А това е забранено от закона.

  2. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #4

    Но и посещението на ББ не е най-големия проблем на УНСС . А въпросният доцент се сетил да протестира, когато беше вече ясно, че ББ е пътник.

  3. преспав
    #6

    Отговорът е по-горе в статията - доц. Осиковски е подал оставка от редица комисии в които е участвал в УНСС, но не и като преподавател. Това е направил като знак на несъгласие с това в УНСС да се прави партийна пропаганда. И е наистина прав - това е забранено по закон. А Гърбавите началници са го уволнили за това, че е показал достойнство и иска да се спазва Закона и Морала.

  4. QMTIKVA
    #5
    Отговор на коментар #2

    Аз не схващам как може някой да те уволни, след като си подал оставка и си напуснал по свое желание. Това е абсурд. Доцента сега трябва да осъди УНСС да го възстанови на работа, да му плати обезщетение и чак тогава да напусне и никога повече да не ходи да работи за ченгета, представящи се за ректори на университети.

  5. БГаньо
    #4

    И аз съм учил в този университет и смятам, че престижът му наистина е уронен, но не от въпросния доцент.

  6. eagle_eye
    #3
    Отговор на коментар #1

    За съжаление трябва да продължите списъка. Но темата сега не е реформата във висшето ни образование. Иначе проблемите там наистина са чудовищни.

  7. eagle_eye
    #2

    Абсурдно е да го уволнят доисциплинарно само защото е апелирал за това университета да не бъде употребяван за политически пиар. Свикнахме да ни репресират подмолно по политически причини, свикнахме да има по-равни неономенклатури, сега остана да преглътнем и това, че тази практика се официализира и се прилага без срам и свян пред цялото общество. Нямаме право да се примирим с подобно нещо, ако искаме да живеем в нещо като демокрация! Най-малкото което можем да направим е да подпишем една петиция.

  8. 1107a
    #1

    Какви са тия петиции?!? УНСС, Югозапдния и свищовския трябва просто да се закрият. Те нищо полезно за хората и държавата отдавна не вършат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.