Националната служба "Сигурност" (НСС) категорично трябва да остане в МВР, заяви вътрешният министър Георги Петканов.
Архаизъм е контраразузнаването да остане в рамките на МВР заедно с пожарната, заяви обаче неотдавна депутатът от НДСВ и член на вътрешната комисия в парламента Наско Рафайлов. Той направи уговорката, че специалните служби трябва да си останат там, където са, докато у нас се изгради разузнавателна общност и след това службите бъдат обединени по териториален принцип - контраразузнавателни и разузнавателни. Над тях пък ще има обща шапка - Съветът по сигурност към премиера, в която ще са представени и парламентът, и президентът.
Аргументи за изваждане на НСС като информационно-аналитичната служба извън структурата на МВР, където са съсредоточени служби с полицейски функции, изказаха и множество експерти. Според тях така ще се сложи край и на възможността контраразузнаването да бъде използвано като репресивна машина.
Погрешно е специалните служби да бъдат концентрирани на едно място и да бъдат подчинени на една институция, заяви днес министър Петканов, цитиран от БТА. Трябва да има баланс между отделните институции относно подчинеността на специалните служби, посочи вътрешният министър и така застана на страната на президента Георги Първанов в дебата за контрола над службите.
Според държавния глава не трябва да се променя сегашното статукво на правомощия на президент, парламент и правителство. Първанов реагира остро срещу всякакви промени в тази област след като кандидат за координатор на специалните служби към премиера Бриго Аспарухов заяви, че Националната разузнавателна служба трябва е подчинена на министър-председателя, а не на президента. Президентът събра и всички шефове на служби в МВР, за да ги агитира срещу "радикални промени" в статута на службите и координацията между тях.
Структурите на специалните служби и тяхното подчинение трябва да бъдат уредени в сериозна нормативна уредба, каза още Георги Петканов днес. По думите му специалните служби могат да не бъдат на подчинение на парламента, но парламентарен контрол върху тях трябва да има.
И днес има парламентарен контрол върху специалните служби, но той трябва да бъде засилен, коментира вътрешният министър.
Като форма на парламентарен контрол Петканов посочи отчитането на специалните служби пред парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред. Това е същата комисия, на която Петканов отказа данни за контрабандните канали, създадени от бившата Държавна сигурност, както и дали има в МВР служители на ДС, които и днес работят по контрабандните канали, под претекст, че представлява класифицирана информация. Петканов обяви дори, че заради депутатите, които изнасят информация, се налагат поправки и в Наказателния кодекс срещу нерегламентирания достъп и огласяване на тайни.
За честна и независима журналистика
Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
0 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.