Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петканов прогнозира спорове в парламента за наблюдаващия прокурор

22 коментара
Петканов прогнозира спорове в парламента за наблюдаващия прокурор

Два дни преди да започне окончателното оформяне на текстовете в новия Наказателно процесуален кодекс (НПК), министърът на правосъдието Георги Петканов прогнозира спорове около въвеждането на наблюдаващия прокурор. При представянето на екипа си в понеделник бившият вътрешен министър, който в новото правителство се зае със съдебната реформа, определи статута “наблюдаващ прокурор” и практическото закриване на следствието като двата най-спорни пункта при окончателното приемане на НПК, превърнал се в ключово условие за еврочленството на България.

В сряда парламентарната правна комисия започва подготовката на НПК преди окончателното му гласуване в пленарна зала. На 25 август, с конституционно мнозинство от 185 депутати, парламентът прие проекта, за който предишното правителство е обещало на Брюксел да стане факт до края на годината. Против текстовете гласува единствено цялата парламентарна група на ДСБ с мотива, че поправките са палиативни и без промени в конституцията относно мястото и контрола над прокуратура и следствие, досъдебното производство няма да стане по-ефективно. Междувременно Конституционният съд отпуши, макар и силно ограничено, възможността да започнат конституционни промени.

По отношение на следствието, позицията на правосъдния министър е, че функциите му трябва да се редуцират напълно. Петканов напомни, че за това вече е събрана разноцветна политическа воля. При първото гласуване на проекта само ДПС се обяви против орязването на правомощията на следователите, макар че подкрепи НПК.

Чрез новия кодекс на практика почти всички функции на следствието се прехвърлят към дознателския апарат на МВР, без самата структура да се закрива, тъй като конституционно е закрепена към съдебната власт.

Във връзка с фигурата на наблюдаващ прокурор, Петканов предположи, че в парламента ще се сблъскат две възможни регламентации – тя да е закрепена процесуално в НПК, или да е създадена с инструкция на главния прокурор. Министърът на правосъдието не скри пристрастието си към първия вариант, който щял да осигури според него неизменност на прокурора.

Срещу въвеждането на фигурата наблюдаващ прокурор, който ще отговаря за едно дело от началото на разследването до внасянето и защитата на обвинението в съда, вече се обяви прокуратурата с аргумента, че няма кадрови капацитет за това. В момента няма никакви законови пречки прокурорът, поел едно дело, да се сменя с друг с решение на началника. Позицията на прокурорите преди три седмици бе подкрепена в парламента от коалицията БНС.

Днес правосъдният министър не отрече, че съществува опасност да се появи кадрови дефицит, но по думите му това може да се избегне, ако следователи бъдат преназначени като прокурори. Още предшественика му Антон Станков, преди внасянето на новия НПК в парламента предложи на Висшия съдебен съвет да започне процедура по преназначаването на следователите за прокурори.

Петканов се опасява от “опорочаване”, ако бъде избран вариантът наблюдаващия прокурор да се въведе с инструкция от обвинител №1 Никола Филчев.

Най-важното, за да се случи съдебната реформа, са парите и нагласата на магистратите, каза още новият правосъден министър и съобщи, че в сряда Висшият съдебен съвет започва да обсъжда бюджета на съдебната система за догодина. Петканов допълни, че най-вероятно ще има промяна в съдебните такси.

Говорейки за задачите пред екипа на министерството и необходимостта догодина да бъде приет и нов Гражданско процесуален кодекс (ГПК), министър Петканов заяви, че в делата по смяната на имената трябва да участва и представител на прокуратурата, за да защитава държавния интерес.

По повод успешните опити на фигури от криминалния контингент да сменят самоличността си, за да избегнат правосъдието, преди дни вътрешният министър Румен Петков съобщи, че ще предложи при смяна на имената съдът задължително да изслушва и представител на местната полиция, за да е сигурно че не става дума за опит за злоупотреба.

“Някой трябва да брани интересите на държавата в този вид дела”, каза днес министърът на правосъдието, визирайки в случая прокуратурата.

По думите на Петканов, до края на март догодина ГПК ще бъде внесен в Министерски съвет, а през юли ще влезе и в Народното събрание.

В понеделник министърът представи пълния си политически екип.  От хората на Антон Станков - половината от които бяха уволнени предсрочно, поста си запазва само заместник министърът по евроинтеграцията и международната дейност Маргарит Ганев. Във ведомството влизат Сабрие Сапунджиева, досегашен юридически секретар на президента и член на ЦИК, която ще отговаря за съдебната дейност. Бившият депутат от БСП и бивш зам.районен прокурор Ана Караиванова ще се занимава с въпросите на българското гражданство, Агенцията по вписванията и религиозните свободи на затворниците. Старши юрист консултът на СИБанк Димитър Бонгалов влиза в министерството на правосъдието с ресори дирекциите “Охрана” и “Изпълнение на наказанията”. 

Все още е вакантен постът на главния секретар в правосъдното ведомство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #23

    Здравейте и как сте? Този път се обръщам към всички Вас за мнение и съвет. Защото чашата на търпението ми вече преля. Миналия петък, 9 септември 2005 г., някои от Вас имаха възможност да гледат предаването “Между редовете” с участието на политически затворник № 1 на България от времето на комунизма и политически затворник № 3 на Европа, великолепния Янко Янков. Самото участие на ст. н. с. Янков оценявам като свой личен успех. Да не говорим, че мнозина от Вас ми писаха с възхищение от самото предаване.Въпреки

  2. печен
    #21

    ..какво разбирам и какво разбирам,не е твой проблем..и все пак мисля,че разбирам от това,което съм учил,а не като теб-от това,което не си учил..и не питам как си придобил първоначалния капитал,още на студентската скамейка-сигурно със спестявания от закуски-но по написаното от теб не оставам с впечатление че си неграмотен-в което бях уличен-но определено си от хората,които много говорят и нищо не казват..сиреч юрист..дано да ти е от полза в бизнеса..

  3. Yasen Zlatkov
    #20

    http://www.bulgarimot.com/associate.asp

  4. мутра
    #19

    Печен,може би ще ти се стори странно,но съм съгласен с последното,които си написал. Надявам се,че сам разбираш колко много истина има в думите ти,че желанието да учиш право и да раздаваш правосъдие и справедливост няма нищо общо с нагона да правиш мангизи! Това е доста точна констатация! Проблемът е,че много магистрати нямат нищо против да правят мангизи и ги правят "правораздавайки"!

  5. печен
    #18

    ще бъде най-добре като си гледа бизнеса,вместо да се изживява като магистрат,за какъвто е учил и какъвто,очевидно,не е дорасъл да стане..защото желанието да учиш право и да раздаваш правосъдие и справедливост,нямат нищо общо с нагона да правиш мангизи..

  6. мутра
    #17

    Е,най-сетне да прочета нещо в този форум,различно от глупост. Еййй,Крумчо, я вземи да пишеш по-често,че малко да се поограмотят някои индивиди. Единствено не съм съгласен с мнението ти,че гласовете на магистратите трябва да се чуват най-малко. И не защото съм им фен на съдии и прокурори,а поради това,че след като работят тази работа, може би,знаят какви недостатъци трябва да бъдат отстранени в законите,които прилагат. Но може и да греша в тази си преценка!

  7. Крум
    #16

    Човекът има право да си казва мнението, защото всички тези прокурори ядат и от неговите пари. Не може само мутрите да си казват мнението. Колкото повече данъкоплатци си кажат мнението и настоят то да бъде взето предвид, толкова повече ще олекне това на мутрите.Не смятам, че е необходимо човек да бъде прокурор, за да има мнение по този въпрос. Точно обратното - мнението на прокурорите би трябвало да тежи най-малко, защото в случая те биха си гонили само собствения интерес, който май че съвсем не съвпада

  8. недопечен
    #15

    Може, ако министър е барон Мюнхаузен

  9. мутра
    #14

    Е,направо съм поласкан,че ме смяташ за магистрат! За съжаление не съм толкова интелигентен,че да бъда такъв! Просто съм обикновен бизнесмен,завършил право. И аз не коментирам мястото на следствие и прокуратура,защото нямам претенции да разбирам,но ти,неграмотнико, в качеството си на какъв обясняваш коя институция на чие подчинение трябва да бъде? Наскоро прочетох един бюлетин на Център за изследване на демокрацията /може и да бъркам името на организацията/,в който е обяснено как са структурирани съд,прокуратура и следствие във всяка една европейска държава. Я,да вземеш да почетеш и да проучиш европейския опит и тогава ми говори как е на Запад,загубеняко!

  10. печен
    #13

    под която се прикрива помпозен и самозван,самодоволен и ояден т.н"магистрат"..аз не съм като вас йерудиран интелектуалец и човек компетентен в правораздаването,какъвто очевидно сте вие,мога само да ви кажа,че под генерални,или каквито си искате промени в конституцията,ние обикновените граждани разбираме изваждане на следствието и прокуратурата от съдебната власт..което очевидно на вас,мутрите-магистрати,или магистратите-мутри,НЕ ВИ ХАРЕСВА..за разлика от вас обаче аз съм бил на запад,където систевата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.