Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вече официално: Кирил Петков и Асен Василев поемат с летящ старт към изборите (видео)

Ще се явят с регистрацията на друга партия. С десни политики ще постигат леви цели

119 коментара
Вече официално: Кирил Петков и Асен Василев поемат с летящ старт към изборите (видео)

"Днес казвам ясно, че ние влизаме в политиката и ще бъдем част от политическия живот, и ще бъдем участници в следващите избори", обяви Кирил Петков на 16 септември, напускайки министерския пост в служебния кабинет. За предстоящия политически проект Петков и колегата му Асен Василев, който досега бе министър на финансите, се говори почти от момента, в който станаха емблема на служебното правителство, назначено от президента Румен Радев през май т.г. През изтеклите четири месеца, в които държавата мина на два пъти през предсрочни избори и два провалени парламента – основно заради "Има такъв народ" - служебният кабинет набра рекордно обществено доверие, а Кирил Петков стана най-популярния министър. За кратко време той стана нещо като политическа икона, с огромен брой последователни във фейсбук, очакващи да го видят министър-председател.

Сега предстои практическата реализация на новия проект, който още преди да се официализира, акумулира надеждите за промяна.

Това няма да бъде партия на президента

Кирил Петков отрече да правят президентска партия, каквито твърдения се тиражират най-вече от страна на ГЕРБ.

"Ние много подкрепяме президента Румен Радев - на база на принципи, негови виждания, работата ни в служебното правителство, но това по никакъв начин няма да бъде негова партия", каза той.

Румен Радев го поканил да запази поста си, но Петков отказал с мотива, че мандатът на служебния кабинет е прекалено кратък.

"Решението ни беше, че това би се случило не като част от втори служебен кабинет, а като следваща стъпка, бидейки участници в политическия живот на България за по-дълго време", обясни той, визирайки и Асен Василев.

Търсят се партньори, но не такива, които "ще ни нареждат"

Тъй като времето до предсрочните парламентарни избори на 14 ноември не позволява да се учреди и регистрира партия, двамата обмислят варианти как да участват, но решение все още нямат. Ще ни трябват два-три дни да помислим, каза Асен Василев.

Петков не уточни с кого водят преговори, но даде ясно да се разбере, че няма да се съгласят да им бъдат поставени условия. Петков и Василев вероятно търсят няколко малки партии, които да се регистрират като коалиция с тяхното име. По неофициална информация сред обсъжданите формации е основаната от бившия депутат от ДБГ Настимир Ананиев партия "Волт", друга е партията на бившия министър на отбраната Николай Цонев "Нова алтернатива", а трета е формацията на бившия член на БСП и на "Движение 21" Симеон Славчев, която се казва МИР. По информация на Mediapool последните две са отпаднали като вариант.

Петков косвено потвърди, че е имал среща с Емил Георгиев - председател на "Екогласност", която е част от коалиция "БСП за България". В сряда Георгиев разказа пред БНТ, че е бил търсен от техни представители и е имал среща с Петков.

"Казаха, че разчитат на нас, защото сме модерна партия. Но поставят условие - те да ръководят изцяло дейността на "Екогласност". И аз казах, че разговорът приключва", каза Георгиев.

Той твърди, че по време на разговорите му било казано, че зад новата политическа инициатива стоят хора от "Дондуков" 2, но президентът не стои зад този проект.

Кирил Петков декларира:

"Няма да влезем във варианти, където някой друг ще нарежда или проповядва техните стари методи в нещо ново. Сега обаче дилемата е, че не можем да регистрираме нова партия, и затова оглеждаме всички варианти, където единствените хора, които ще имат свободата да действат, са част от нашия екип. За съжаление на много от участниците в политическия живот, няма да се съобразяваме с техните виждания ... За всички условието е едно - ние знаем какво трябва да се направи, имаме виждането, доказахме се за 4 месеца, повярвайте ни"..

Екипът – честни, свестни и почтени с кариера извън политиката

Бившият министър на икономиката посочи, че хората, с които ще работят, ще са със същия профил, като техния - "високо ниво на почтеност, кариера и успешно битие, извън политиката".

Част от досегашния му екип в Министерството на икономиката също ще участва в политическия му проект, който "няма да е на база политически линии ляво-дясно".

"Хората, с които ще се заобиколим, ще бъдат със същия профил - с високо ниво на почтеност, които имат кариера и успешно битие извън политиката. Да си независим, значи да имаш алтернатива. Ако си мечтаеш само и единствено за кариера, ти ставаш зависим. Ще искаме нивото на почтеност да бъде доказуемо - да се знаят техните средства, какви са, откъде са", описа Петков профила на хората, с които ще правят промяната в България.

Идеологията – с десни инструменти ще постигат леви цели

Новият политически проект на Петков и Василев "няма да е на база политически линии ляво-дясно".

ие много вярваме в десни инструменти, които да постигат леви цели. Това означава невдигане на данъци, привличане на инвестиции, освобождаване на бизнеса от корупция, което за мен е най-важното нещо, за да се постигнат по-високи доходи на пенсионерите, по-добро здравеопазване, по-добро образование. Не можем да кажем, че сме десни по никакъв начин, защото чистото дясно казва: бизнесът си е бизнес, не трябва да има правителство; чистото ляво казва: само разпределение. Ние просто вярваме, че с десни методи могат да се направят леви цели", обясни Кирил Петков идейната ориентация на новия проект.

Бившият вицепремиер в кабинета Симеон Сакскобргготски Николай Василев, когото Слави Трифонов номинира веднага след изборите за премиер, неотдавна коментира, че не е искал Асен Василев за финансов министър, защото бил прекалено ляв.

Финансирането на проекта

Кирил Петков заяви, че финансирането на политическия им проект ще бъде ясно и прозрачно. Той призова да не се вярва на хора, които се представят като свързани с тях и искат пари за новата формация.

Ако беше проектът ни инженерингов, сега щяхме да имаме партия. Видяхме желанието на хората за промяна. За нас няма ляво, дясно, каза Кирил Петков.

"Няма да се съобразяваме с вижданията на досегашните участници в политическия живот. Знаем какво трябва да се направи. Виждаме, че каквото кажем, след час избухва дезинформация. Задачата ни е да съберем съмишлениците и до дни да обявим формацията си, но компромиси няма да има... Чуваме, че има всякакви, които говорят от наше име. Не им вярвайте. Ние ще говорим лично с всеки. Всякакви мисионери ходят напред-назад, не сме ги оторизирали", подчерта Петков.

"Ако някой е говорил с вас, без да е свързан с нас, ако ви иска пари или каквото и да е, не му вярвайте. Започнали са всякакви слухове, всякакви мисионери говорят напред-назад. Докато не обявим крайния формат, на всички, които се опитват да ни представляват, не им вярвайте. Ние с Асен Василев до момента сме единствените, които мислим по въпроса", добави той.

Друг важен щрих към новата ситуация е, че служебният министър на образованието проф. Николай Денков, който бе свърван с политическите планове на Петков и Василев, остава на поста си в правителството. Кирил Петков каза, че с него е говорено, но той е пожелал да остане на поста: "Министър Денков познавам отдавна и с удоволствие ще го поканим да е част от промяната, но той е отговорен и притеснен за учебната година и реши да е отново министър".

На свой ред Асен Василев заяви, че е важно следващият парламент да успее да сглоби мнозинство, което да може да управлява. Това се видя при актуализацията на бюджета, ние говорихме за един разумен компромис, който включи повечето идеи, които чухме, посочи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

119 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ImBlack
    #119
    Отговор на коментар #118

    Причината Швейцария да е годна за живеене са големите капиталови натрупвания от 200 години без война, които осигуряват минимален доход от около 4000 евро, 1/4 от тях отиват за здравни осигуровки, 1/3 за наем и с останалите 1667 евро може що годе да се живее.Ако в България се приложи този модел на 80% ще им се наложи да живеят с 350лв. на месец. или 175 евро при съизмерими цени на хранителните продукти.В Швейцария семестриалната такса е от 1/8 до 1/4 от минималния доход, което за България би означавало 81лв.

  2. Nikola Nikolov
    #118
    Отговор на коментар #117

    Щом искаш оценката ми , да ти кажа : виждането ти е “нито риба , нито рак”. Половината от теб желае да вегитира в Северна Корея , където Цоциалистическо-комунистическото здравеопазване и образование са безплатни , но гладът мори повсеместно. Другата ти половина искаш да е в Швейцария , където демокрацията е на реална висота и където държавата само скромно администрира. Е , не става така , братле ! Ето нещо , което не е лозунг или залепен етикет :Утопия (например “безплатно” здравеопазване и образование)

  3. ImBlack
    #117
    Отговор на коментар #115

    Да изясним нещо, самоопределям се като нихилист - разбирай, че нямам идоли - нито Петков,Василев, нито Иванов,Александров, нито дори Костов(колкото и еретично да звучи за мнозина тук) Всичко се доказва в спор.До момента, не си ме убедил, че разбираш това, за което говориш. Само ми размахваш някакви лозунги и лепиш етикети наляво, надясно.Между другото ДБ се определят дясно-център, което мен ме удовлетворява.Личното ми разбиране е, че икономиката трябва да е колкото се може по-независима от държавата,

  4. Nikola Nikolov
    #116

    И още нещо по темата : Изключително доволен съм от , казаното днес в “Здравей, България , от ген. Атанасов. Той беше пределно ясен (перифразирам)- “не сме предлагали на Василев и Петков да се присъединят към ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ…” , “за нас е ясно , че Петков и Василев стоят в ляво-център” , “… имаме съвпадение на вижданията , относно досегашното корупционно поведение на г е р б и необходимостта от тяхното отстраняване изцяло от властта , което не се е случило до момента”. вижда се , че единствената смислена и подготвена политическа формация - ДЕМОКРАТИЧНА БЪЛГАРИЯ , стои на последователни , принципни позиции !!! А идват избори…

  5. Nikola Nikolov
    #115

    Не , приятелю , не са крайности - това са основни разлики !
    Нека сега се опитам да те поизненадам малко - теб и останалите фенове на Петков и Василев : аз , също като вас , категорично одобрявам досегашните , макар и не всеобхватни действия на двамата. Одобрявам осветляването и официализирането на престъпните мафиотски гадории на борисовите гербаджии , въпреки че бяха общоизвестни. Лошото е , че тези им действия , до сега , са безплодни , под чадъра на каскетите. Одобрявам и адмирирам подхода им

  6. ImBlack
    #114
    Отговор на коментар #112

    Това са двете крайности. При едното се генерира голямо неравенство, което ескалира и води до висока престъпност и некачествен "материал", който при демокрацията е въпрос на време да овласти популисти като Хитлер и Тръмп(видяхме го в САЩ). Другото генерира мързел, ниска производителност и тотална бедност(видяхме го в соца).Трябва да се търси баланс между двете. Затова исках по-конкретен отговор.

  7. Nikola Nikolov
    #113
    Отговор на коментар #110

    Като пример към #112 :Колкото и голям да беше грабежът при банкянския мутрафон , Василев имаше възможност да ПРЕРАЗПРЕДЕЛЯ налични блага - затова беше и огромния левичарски натиск за актуализиране на бюджет 2021. От това преразпределяне се извлякоха политически дивиденти , включително героизирането на двамата решетков и юнака !

  8. Nikola Nikolov
    #112
    Отговор на коментар #110

    За да не изпадаме в многословие и дълги , наукоподобни раздумки , ще се опитам да изразя кратко своето виждане :Основната разлика между ляво и дясно , според мен , е в това , че привържениците на дясното са СЪЗДАТЕЛИ НА БЛАГА , опирайки се на индивидуални способности и възможности на отделните индивиди и семейства , докато левите изповядват ролята на РАЗПРЕДЕЛИТЕЛИ НА ВЕЧЕ СЪЗДАДЕНИ БЛАГА , разбира се “за всички” , “по равно”, в рамките на общото. Освен това , това “общо” трябва да владее средствата

  9. ImBlack
    #111
    Отговор на коментар #103

    Като се гласува за "спасители"/"овчари" е неизбежно да се стигне до "доене","стрижене" и "оправяне".Гласува се за програма - цели, методи,срокове - след това за хора, които да следват тази програма. Ако не я следват се свалят с протест, ако не става с протест, тогава с бунт.

  10. ImBlack
    #110
    Отговор на коментар #109

    Какво разбираш под "дясна политика"?По-конкретно - данъци, образование, задравеопазване, осигуряване, участие на държавата в икономиката?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.