Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петков недоволен от “избирателния” мониторинг на ЕС за корупцията

108 коментара
Петков недоволен от “избирателния” мониторинг на ЕС за корупцията

България недоволства от продължаващия мониторинг на Европейската комисия (ЕК) за нивото на корупцията в страната. София предложи да се създадат общоевропейски стандарти за измерването на корупцията, за да покаже, че голяма част от лошия ѝ образ е въпрос на "възприятие", съобщава електронното издание EUobserver.

Само месец и половина след като България и Румъния влязоха в ЕС, български официални лица изразиха в Брюксел дълбокото си недоволство от факта, че ЕК проверява за корупция само двете най-нови страни от съюза, но не и останалите.

Миналата година София и Букурещ получиха зелена светлина за членство в ЕС само при условие, че отговорят на определени изисквания в борбата с престъпността и корупцията и при режим на следприсъединителен мониторинг, който не е прилаган спрямо никоя друга страна от предишните разширявания, припомня изданието.

Мониторингът бе наложен, защото останалите 25 страни членки прецениха, че София и Букурещ са недостатъчно подготвени към момента на присъединяването. България обаче смята, че мярката е несправедлива, тъй като никой не следи силно корумпирани области в други страни.

"Двойните стандарти не трябва да бъдат толерирани. Не може да става дума за такива стандарти", заяви българският министър на вътрешните работи Румен Петков по време на кръгла маса в Брюксел.

"Затова трябва да разработим сравнително измерване на корупцията", заяви Петков като предложи "общи стандарти", които да въведат "обективно оценка на всяка страна член".

Макар Петков да заяви, че общите стандарти са “много добра мярка за целия ЕС”, български дипломати заявиха пред EUobserver, че инициативата е насочена главно за изчистване имиджа на България, смятана за особено корумпирана.

"Наблюдават само нас", заяви български представител. "Ако направите сравнение обаче, ще видите, че някои страни членки се представят по-зле от нас", добави той, визирайки южна Италия като възможен пример.

Факти и възприятие

Според българската неправителствена организация Център за изследване на демокрацията (ЦИД) европейските критерии за корупция трябва да се основават не само на "възприятие", но и на факти, като например броят на хората, които реално са станали жертва на корупция

Ако ЕС иска да разполага с достоверна информация, трябва да разработи по-добри стандарти. Измерването на напредъка по отношение на корупцията сега остава основно избирателно”, казва Бойко Тодоров от ЦИД пред EUobserver.

Но представителите на ЕК, участващи на дискусията, не дадоха вид да са приели сериозно българските идеи, като казаха само, че експертна група скоро ще започне да проверява "сравнителни статистики по престъпността", включително и за корупцията.

Но представителите на ЕК, участващи на дискусията, не дадоха вид да са харесали българските идеи, като казаха само, че експертна група скоро ще започне да проверява "сравнителни статистики по престъпността", включително и за корупцията.

“Ние сме в началото,” заяви представител на ЕС. “Трудно е, защото различните страни членки измерват престъпността по различен начин,” обясни той.

Източник от ЕК заяви, че България е приела механизма за наблюдение и няма избор освен да изпълни задълженията си, дори и да го смята за несправедлив.

“Те, както и всички останали, приеха този механизъм...който също така бе начин да се избегне от отлагане на членството,” коментира още източникът, имайки предвид най-лошия сценарий, според който приемането на София и Букурещ можеше да се отложи с една година.

Политически и корпоративни подкупи
 
ЦИД отбелязва, че влизането на България в ЕС през януари е било съпроводено с “значително намаляване на корупцията” на ниските управленски нива, като например издаването на разрешения за строителство.

“Дори ако това е временен ефект от членството, това все пак е една възможност,” казва Тодоров.

По-рано този месец София получи одобрението на ЕК заради приемането на поправка в конституцията, която освен всичко друго предвижда независим инспекторат към съдебната система, благодарение на който по думите на Петков вече е бил арестуван един съмнителен прокурор.

Но според шефа на ЦИД Огнян Шентов, “много още трябва да се направи по отношение на политическата корупция”.

”Ние чуваме редица истории за много, много конфликти на интереси,” уточни той.

Междувременно в сряда България влезе в светлината на прожекторите със случай за корпоративна измама. Това стана след като българските, германските и швейцарските власти разкриха международна престъпна схема за източване на 7, 5 млн. евро от предприсъединителните фондове чрез покупка на машини за преработка на месо втора ръка, които са били декларирани като нови и разликата била прибирана.

EUobserver отбелязва, че в момента повечето от притесненията на ЕС са фокусирани върху Румъния заради сериозната политическа криза около конфликта между премиера Калин Попеску Търичану и президента Траян Бъсеску.

Европа е загрижена заради политическата нестабилност, която не само възпрепятства реформите след приемането на страната, но и защото може скоро да засегне министъра на правосъдието Моника Маковей, която започна борбата с корупцията.

Във вторник румънският Сенат поиска оставката ѝ. Маковей се ползва с одобрението на ЕК заради мерките срещу недосегаемите политици, отбелязва EUobserver.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

108 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. не бе
    #109

    Не фактите бе , фак-та му прав

  2. сиси кеч
    #108

    Вие нямате акъл бе

  3. АМА ДА СЕ ОПЛЮЕМ
    #107

    НИ Е ПО ДОБРЕ

  4. Идея
    #106

    Европа да се съизмерва с нас в отношение 3-5-8

  5. REDOVEN 4ITATEL
    #105

    ДОКОГА ТОЗИ НЕГОДНИК ПЕТКОВ ЩЕ ЦАПА ИМЕТО НА БЪЛГАРИЯ???

  6. Ленин
    #104

    Да бе, криво им възприятието. А фактите му прави

  7. добри
    #103

    Давай все така напред г-н Петков

  8. zorro
    #102

    Мониторинга трябва да се засили.Независимо какво ги баламосва лакея на Маджо.

  9. kalchomaniq
    #101

    наглееееееееееееееееееццццццццц! има па и разни говорят за европа....

  10. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SVERIGE
    #100

    СПИН-ПРОЦЕСЪТhttp://www.vsekiden.com/news.php?topic=1&id=1634318-02-2007-- Вашите мнения: СТЕФАН Д-Р Д ЧОЛАКОВ - ШВЕЦИЯПреди малко написах - ПРОДЪЛЖАВАМ .... Българският народ тогава ще разбере, дали Българските правителства и тяхните тайни служби са вършили престъпления срещу Либииският народ и доколко сестрите са били последните изпълнители за това престъпление. Истината е жестока ! ШВЕДИТЕ СА МОЖЕ БИ ПРАВИ ! ОТ БЛИЗО ОСЕМ ГОДИНИ ЧЕТА ИНФОРМАЦИЯ ЗА НАД 600 ЧУЖДИ ЛЕКАРИ КОЙТО СА В ШВЕЦИЯ И

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.