Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петков предлага общ газов пазар със Сърбия, Гърция и Северна Македония

16 коментара
Петков предлага общ газов пазар със Сърбия, Гърция и Северна Македония

"Има голям потенциал да направим единен пазар за търговия на газ. Връзките ни със Сърбия, с Република Северна Македония и с Гърция могат да бъдат обединени под един общ пазар за търговия за газ", заяви премиерът Кирил Петков на съвместна пресконференция със сръбския си колега Ана Бърнабич в Белград, където е на еднодневна визита и се срещна и с президента Александър Вучич.

Сн. МС

"Трябва да обединим усилия и в посока максимална диверсификация - това ще ни даде по-добри цени и по-голяма независимост, както и потенциални съвместни инвестиции в ядрени мощности", коментира Петков. По думите му енергийната свързаност в региона, особено газовата, ще бъде основен приоритет за българското правителство, както и задълбочаване на икономическото развитие.

"Газовата ни връзка с Гърция е голям приоритет за България, изграждането ѝ ще даде възможност чрез връзката със Сърбия да имате директен достъп до втечен газ, както и азерски газ", обърна се Кирил Петков към Ана Бърнабич.

Миналата седмица в Сърбия започна строежът на тамошния участък от газовата връзка между Нови Искър и Ниш. Стартът на българското трасе се бави заради обжалване на избора на изпълнител.

Изграждането на този интерконектор, който се съфинансира от Европейската комисия, е бил обект и на разговора с Вучич, който смята, че това ще доведе до диверсификацията на газовите доставки в региона. На съвместната конференция на Вучич и Петков двамата отбелязаха, че приключването на строителството на интерконекторите между България и Гърция и между България и Сърбия ще допринесе за по-голяма енергийна стабилност в региона.

След срещата с Бърнабич българският премиер обяви като основен приоритет на правителството довършването на строежа на автомагистрала "Европа" до Калотина. Обсъдена е била и модернизацията на други пътни връзки между двете страни като пътя Видин-Зайчар, който ще помогне за развитието на Северозападния регион.

По време на пресконференцията Кирил Петков подчерта, че ще бъде задълбочено двустранното сътрудничество и в областта на инвестициите, иновациите и туризма между България и Сърбия.

Кирил Петков потвърди подкрепата на страната ни за европейската интеграция на Сърбия. "В наше лице имате не само приятели, но и подкрепящ партньор", декларира той.

"Ще имате пълно съдействие на правителството на Република Сърбия да работим съвместно, за да направим отношенията между нашите две страни още по-силни и още по-добри", каза на свой ред Ана Бърнабич. Според нея двустранното политическо и икономическо сътрудничество е отлично, но може да се развие още повече особено в сферите на търговията, икономиката и съвместните инвестиции.

Тя благодари на Петков, че Сърбия е една от първите страни, в която той е на официално посещение след встъпването му в длъжността министър-председател на България. А заедно с вече проведената визита на Петков в Скопие, българският премиер дава ясен знак за вниманието към европейската интеграция на Западните Балкани, според нея.

Сръбският премиер съобщи, че с българския си колега днес са обсъдили възможностите за организирането на двустранен специализиран бизнес форум, който може да се проведе през септември т. г. в Пирот или в Димитровград. Събитието ще даде възможност за представяне на потенциала за съвместни инвестиции и за тесен контакт между бизнеса от двете страни на границата.

Много важно е да подчертаем, че през 2021 г. въпреки пандемията от коронавирус, имахме рекордно ниво на двустранния ни търговски обмен, изтъкна сръбският премиер.

По време на срещата си с Вучич Петков е предложил създаването на балкански спартъп по информационни технологии, стана ясно след пресконференцията им.

Сн. БГНЕС

"Нашите пазари са малки и затова трябва да се обединим, за да може по-добре да работим на трети пазари, но трябва да мислим и за създаването на нов Балкански център за информационни технологии", каза Петков.

Във водената от него делегация са министърът на енергетиката Александър Николов, началникът на политическия кабинет на министър-председателя Лена Бориславова и заместник-министърът на външните работи Васил Георгиев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Стефанов
    #16

    Тоя некадърник, явно не е разбрал,че тия маргинални държавички, не са членове на ЕС, скоро няма да станат и само ще ни дърпат назад

  2. fantom
    #15

    Защо противопоставя балканския пазар с всичките му кусури на европейския пазар. Така на Путин ще му е по-лесно да разпредели потоците за Германия Зап.Евр. от тези за Балканите и ще засили зависимостта ни.

  3. Guest787
    #14
    Отговор на коментар #12

    За какво им е на сърбите азерски газ, когато купуват руски на половин цена, доставян по газопровод построен за тях от българския данъкоплатец.

  4. Коментарът е изтрит в 05:55 на 9 февруари 2022 от автора.
    #13
  5. milan
    #12

    Сърбия предлага, да си закупи дял от евентуалното газохранилище, или хъб, в България. В българо-гръцката връзка ще са в по-тясно сътрудничество с гърците, отколкото с нас, както винаги. Но по-интересното е, че ако сръбските АйТи специалисти се доберат до айтисектора ни, ще се опитат, да доминират в него, възползвайки се от нашия опит. Същото ще е и с"общите инвестиции", ще се опитат, да ги привлекат за себе си, зад гърба ни. Нашите договори за азерски газ и втечнен такъв, ще се ползват от сърбите, без да са си мръдна пръста и без да поемат никакви рискове.

  6. rusonefil
    #11
    Отговор на коментар #10

    По същата причина, по която и Гърция не е включена. Не са руски пионки.

  7. pepe
    #10

    Ох, тези "платноходки"... А защо е изключена Румъния?

  8. mediaman
    #9

    То пак добре, че не е обещал да пращаме и српски космонавт, че българската ракета ще трябва да я правят с ремарке.

  9. rusonefil
    #8
    Отговор на коментар #5

    Само малоумници се радват, че продали нещо евтино. Нормалните хора се радват като продадат по-скъпо.

  10. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #6

    Е и? На Китай продаде още по-евтино. Не разбирам какво те радват че руснаците си раздават богатствата на безценица, заради болните амбиции на един недорасъл?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.