Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петкова отива в Баку на среща за Южния газов коридор

Ще обсъди и задълбочаването на енергийното сътрудничество с Азербайджан

3 коментара
Министър Теменужка Петкова. Снимка: БГНЕС

Енергийният министър Теменужка Петкова отива в Баку за участие в четвъртата среща на Консултативния съвет за изграждане на Южния газов коридор, която ще се проведе на 15 февруари, съобщиха то ресорното ведомство в сряда. В заседанието ще участват представители на домакините от Азербайджан, от Албания, България, Грузия, Гърция, Италия, Турция, Хърватия, Черна гора, Великобритания, САЩ и Европейския съюз.

Те ще обсъдят напредъка по реализацията на проекта, който се подкрепя от Брюксел и Вашингтон. Целта е доставка на газ от находищата в Азербайджан през Грузия и Турция до границите на Гърция и България и оттам до европейските страни.

Южният газов коридор ще се състои от система от три последователни тръбопровода – Южнокавказкия (от Баку в Азербайджан до Ерзурум в Турция), Трансанадолския (ТАНАП), който пресича цяла Турция от изток на запад, и Трансадриатическия (ТАП), който върви през Гърция, Албания и Адриатическо море и стига до Италия. В България газ от каспийското находище "Шах Дениз" трябва да влиза през интерконектора с Гърция. Той трябва да е готов до 2020 г., но към момента обществените поръчки за доставка на тръби за строежа и за избор на инженер-консултант за строежа на газовата връзка са блокирани заради жалби в Комисията за защита на конкуренцията от строителна и имотна фирми, както и от винарна.

По време на посещението си в Баку Теменужка Петкова ще обсъди с министъра на енергетиката на Азербайджан Парвиз Шахбазов възможностите за задълбочаване на енергийното сътрудничество между двете страни. Тя ще се срещне и с министъра на земеделието и съпредседателя на Междуправителствената българо-азербайджанска комисия за икономическо сътрудничество Гейдар Асадов.

Преди месец по време на посещението на българския премиер Бойко Борисов в Баку азерският президент Илхам Алиев обяви интереса на държавната газова компания СОКАР да се включи в газификацията на България за своя сметка.

Тогава Борисов съобщи, че на ресорните министри е разпоредено да проучат възможностите за газифициране. Целта явно е увеличаване на доставките на азерски газ у нас, каквито разговори неведнъж са водени. Още през 2014 г. Баку прояви интерес към разширяването на газовата ни мрежа и хранилището в Чирен, а година по-късно Борисов и Алиев обсъдиха в София възможността страната ни да стане транзитьор на азерски газ до Европа чрез плановете си за хъба "Балкан".

България към момента е изключително слабо газифицирина откъм бита. Едва около 3 процента от общото потребление на синьо гориво у нас се пада на домакинствата. Пет са определените от енергийния регулатор газоразпределителни региона - Дунав, Запад, Тракия, Мизия, Добруджа), отделно има 80 общини. За тях са издадени лицензи на 24 компании и те работят на тези регионални пазари, но има още достатъчно бели петна за газифициране.

Най-големият играч на вътрешния пазар на газови доставки за бита е "Овергаз", следван от "Аресгаз". Другите големи са "Ситигаз България" и "Газтрейд Сливен".

Навлизането на нов играч на газовия пазар ще повиши конкуренцията, която в момента е спъвана от високите разходи за присъединяване на домакинствата към газоснабдителната мрежа. Разширяването на газификацията би трябвало и да намали цените за крайните битови потребители, повечето от които все още са скептични за преминаването към екологичното гориво, което би решило значителна част от проблемите със замърсяването на въздуха в страната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Венелин Велев
    #3
  2. Венелин Велев
    #2

    Нушето най-после ще научи, че азерите не само произвеждат газ, но и купуват такъв от Газпром. Така те поддържат с руски газ вторичния добив на азерските нефтени находища в деклинация, а ще продават 100 % азерски газ (добиван от БП) на Турция, България и Европа. Честита диверсификация!

  3. ARROGANT
    #1

    Ами любимият на българския народ "БОКУ" хъб кой ще го захрани? Пак ли ще остане на сухо?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.