Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петкова счита АЕЦ "Белене" за ключова и за регионалната енергийна сигурност

13 коментара
Петкова говори пред енергийна среща на върха в Белград, сн. МЕ

Българският енергиен министър Теменужка Петкова смята, че проектът за АЕЦ "Белене" може да реши проблемите на региона с нарастващото търсене на електроенергия в комбинация с все по-строгите екологични изисквания и предизвикателствата на климатичните промени.  Това свое мнение тя изказа по време на среща на върха, посветена на енергийната сигурност в региона, провела се в Белград в понеделник. Във форума участваха министри от Сърбия, Република Северна Македония, Румъния, Унгария,Черна гора и Република Сръбска, съобщиха от Министерството на енергетиката.

Страните от Югоизточна Европа са изправени пред сериозни предизвикателства, които изискват строителството на нисковъглеродни базови мощности, посочила Петкова по време на срещата.

"Считаме, че проектът за нова ядрена мощност може да играе ключова роля за енергийната сигурност в региона, както и за повишаване на конкурентоспособността и икономическото му развитие“, допълнила тя. Петкова припомня, че поканата за избор на стратегически инвеститор за изграждане на АЕЦ "Белене“ бе публикувана в Официалния вестник на ЕС на 22 май 2019 г.

Петкова запознала присъстващите и с реализацията на  петте проекта от общ европейски интерес, върху които продължава работа Електроенергийният системен оператор. "Осъществяването на петте ключови проекта върви по график и ще отговори на основните инфраструктурни нужди за повишаване на преносната способност на електроенергийната система в Югоизточна Европа по направление Север-Юг“, казва тя..

Според нея за постигане на очертаните амбиции са необходими съвместни усилия на европейско равнище за справяне с новите предизвикателства, които създава трансформиращият се Европейски енергиен пазар. "При реализирането на тези цели не трябва да се прави компромис със сигурността, надеждността и ефективността на функциониране на енергийната система, да се дава необоснован превес на един или друг нискоемисионен енергиен източник, както и да се налага неоснователна допълнителна тежест върху потребителите“, цитирана е Петкова.

Българският енергиен министър подчертала, че преходът към нисковъглеродна икономика следва да бъде плавен, при отчитане на националните специфики на държавите членки, както и правото им сами да определят своя енергиен микс.

По думите ѝ "единствено чрез сътрудничество между страните от региона ще успеем да постигнем реална диверсификация“.

Петкова акцентира и върху необходимостта от  изграждане на липсващата инфраструктура, както в сферата на природния газ, така и в областта на електроенергетиката, за да бъде постигната енергийна сигурност в региона на Западните Балкани. Тя е запознала участниците в срещата с плановете на правителството за изграждането на газовия хъб "Балкан" и изграждане на необходимата газопреносна инфраструктура да се свържат пазарите на природен газ на страните-членки в региона, а чрез тях - и със страните от Централна и Западна Европа.

Като крачка в тази посока Петкова отбелязва ускоряването на работата по строежа на газовата връзка между България и Сърбия, както и първата копка за интерконектора с Гърция и намерението на "Булгартрансгаз" за вземе дял от бъдещия терминал за втечнен природен газ край Александуполис. "Успешната реализация на тези газови проекти още към 2020 г. ще осигури диверсификация и сигурност на енергийните доставки, както за България, така и за региона на Югоизточна Европа“, добавя Петкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #13

    Брадавичестото женско прасе е за затвор - като послушна марионетка , предава националните интереси!

  2. Milenca
    #12
    Отговор на коментар #6

    Чувам за този филм, но къде мога да го видя?

  3. Milenca
    #11

    През 1986г. в Европа 150 000 бременни жени са абортирали притеснени, че децата им ще се родят с малформации. А нашите простаци се развълнували за регионалната енергийна сигурност! Не за стандарта на живот на българите, а за енергийна сигурност!

  4. анита хегерланд
    #10

    Могат ли поканените на срещата страни да поискат общ заем от Централната банка или от Световната банка, като обосноват проекта с политически аргументи?!

  5. kompetenten
    #9

    Абе страшни дрънканици. Истината е, че АЕЦ са много стара технология, към момента изграждането на такава централа струва страшно много пари, съответно и тока от нея е страшно скъп, отделно са проблемите със съхраняването на радиоактивните отпадъци за стотици хиляди години. За нарастване на търсенето на ток слушаме лафове от 15 години, но истината е, че потреблението в България не е мръднало. Какво ще го правят тоя ток от Белене? Ще го продават и някой ще доплаща разликата м/у пазарната цена и цената на изхода на централата ли? Ми този някой освен българина няма кой друг да е. Неслучайно всички инвеститори искат държавни гаранции.

  6. Практик от София
    #8

    Най-високо в антибългарския енергиен пантеон се извисяват "Петимата от РМС": Кимон Георгиев Румен Овчаров Таско Ерменков Явор Куюмджиев Драгомир Стойнев. Долу предано се суети запотената клисарка на рубладжийското капище, Теменужка.

  7. Kiril Kovatchev
    #7

    От къде си бере Бойко калинките, от пазарите ли? На кой нормален човек може да му хрумне че е добра идея да се построи атомна централa по Руска технология в земетръсна зона?

  8. Shim
    #6

    Въпросната г-жа министър Виолетка да отдели 5 часа за да изгледа петте серии на филма "Чернобил". Нека след това направи официално изявление в защита на руския мафиотски проект "Белене". Така ще си осигури място сред Георги Първанов, Румен Овчаров и останалите вдъхновители и радетели за български Чернобил. Ако има грам мозък и малко останала съвест в главите на управляващите,нека помогнат на БНТ да откупи правата на филма и да го излъчивнай-гледаното време. И тогава да продължат с малоумните си намерения.

  9. бай Сандю
    #5

    Тази женица, сигурно включва радиоактивните отпадъци към екологочния "благодат".

  10. Лизи Гугуткова
    #4

    ПРЕДИ Дни Публикуваха законопроект за санкции срещу ``Северен Поток -2 и други``. ПЕТ ВИДА САНКЦИИ. ВСЕОБХВАТЕН - не е само за СП-2, но и НЕ САМО ЗА ГАЗОВИЯ БИЗНЕС. Вече се съгласува в комисиите. ИМА И ВТОРИ ЗАКОНОПРОЕКТ-за финансова помощ и др. за Европа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.