Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петкова ухажва китайската CGN за АЕЦ "Белене"

Получили са параметрите на проекта, но не се съобщава какво следва

7 коментара
Снимка: БГНЕС

След заявен писмен интерес за потенциално сътрудничество в областта на ядрената енергетика от страна на китайската "Чайна Дженерал Нюклиър Корпорейшън" (China General Nuclear Corporation – CGN), министърът на енергетиката Теменужка Петкова се е срещнала с нейни представители в София и им е представила проекта за АЕЦ "Белене" като възможност за съвместна работа. Това стана ясно от прессъобщение на енергийното министерство в сряда.

Според него, Петкова е запознала китайската корпорация с виждането на българското правителство, че АЕЦ "Белене" може да се строи само при наличие на стратегически инвеститор, без държавни гаранции и без дългосрочни договори за изкупуване на произведената енергия. От CGN са се интересували за решаването на проблема с арбитражното решение за плащане от страна на НЕК на 620 млн. евро на руската "Атомстройекспрот" за произведено и неплатено оборудване за прекратения през 2012 г. проект за строежа на АЕЦ "Белене".

Петкова е обяснила, че българската страна има готовност да води разговори с потенциален инвеститор, който би проявил интерес към реализацията на АЕЦ "Белене". На китайците е била предоставена информация за параметрите на прекратения ядрен проект, както и за вече изградената към него инфраструктура, издадените разрешителни и лицензи, допълниха от министерството. Не не съобщава обаче какво следва нататък.

Проведената сега среща потвърждава информацията на Mediapool, че обявеният в средата на юли от Петкова и вицепремиера Томислав Дончев нов инвеститорски интерес към АЕЦ "Белене" е от китайска корпорация, която ухажвахме да участва в строежа на VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" по технологията на американската "Уестингхаус" AP-1000 и която дори бе на оглед в атомната централа. След арбитражното решение обаче е преценено, че е по-добре китайците да бъдат привлечени за АЕЦ "Белене", където вече са похарчени над 3 млрд. лв. и е на по-напреднал етап на реализация с одобрение от ЕК и издадени някои разрешителни.

CGN е собственост на държавната "Стейт Нюклиър Пауър Технолоджи Корпорейшън" (State Nuclear Power Technology Corporation – SNPTC) която държи китайския ядрен бизнес и с която всъщност се преговаряше за VІІ блок на АЕЦ "Козлодуй" CGN също така е партньор на френската "Е Де Еф" (EDF) в британския ядрен проект "Хинкли Пойнт", около чиято реализация обаче възникват все повече проблеми.

Освен това не е много сигурно дали ухажваният инвеститор е склонен да се включи в АЕЦ "Белене" при положение, че за VІІ блок от страна на китайците е поискан дългосрочен договор на фиксирани цени на тока.

CGN експлоатира 16 ядрени блока в Китай, други 12 реактора са в процес на изграждане, както и шест центъра за ядрена научна дейност. Към 2015 година инсталираната мощност в ядрена енергия от корпорацията е над 17 GW.

Макар премиерът Бойко Борисов да обяснява, че рестартът на АЕЦ "Белене" е единствения възможен ход за минимизиране щетите от направените досега в него инвестиции, българското правителство все още не е предприело никакви конкретни мерки в тази посока. Преди седмица Теменужка Петкова обяви, че ще бъде изготвен икономически и правен анализ на всеки от възможните варианти за АЕЦ "Белене", на чиято база да се вземе консенсусно решение.

Преди това Борисов заяви, че експерти ще проучват как в проекта да влязат частни инвеститори с различни варианти за дял на държавата – 50 процента, миноритарен дял, златна акция, тъй като "няма друго решение".

По предишни изявления на председателя на парламентарната енергийна комисия и бивш министър на икономиката и енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ до началото на новата сесия на Народното събрание трябва да има яснота как ще се привличат частните капитали в ядрения проект. Спорен него това е най-добре да стане чрез приватизация на активите и пасивите на обособено дружество АЕЦ "Белене".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    зАЩО НИ ЛЪЖАТ ЗА РЕАКТОР?! "Икономист": Неустойките за "Белене" са риск за бюджета Неустойките, които България трябва да плати за отказа от проекта "Белене", са сред рисковете за бюджета през 2016 и 2017 г. Това е един от основните изводи в доклад на Economist Inteligence Unit (EIU) за България. Според анализа, цитиран от "Инвестор", въпреки добрите резултати през миналата година и фискалните подобрения през периода януари - август, има и рискове за бюджета, които произтичат от проблеми в енергийния

  2. Генчо Петров
    #6

    Хубаво, че Петкова търси инвеститор, ама дали на нея й е ясно, че бъдещето на проекта няма нищо общо с това, което трябва да платим след Арбитража? И в този ред на мисли, кога ще вземем да се разплатим с руснаците, за да спрем с тези безбожни лихви от 167 000 евро на ден!! Като гледам цялата история на проекта, ние инвеститори можем да търсим и 10 години! Това са 600 млн. евро лихви. Дава ли си някой сметка какво означава това?.... А руснаците си казаха: платете всичко и после ще говорим за другите опции...

  3. blue velvet
    #5
  4. Борислав Дичев
    #4
  5. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Освен това не е много сигурно дали ухажваният инвеститор е склонен да се включи в АЕЦ Белене при положение, че за Ж блок от страна на китайците е поискан дългосрочен договор на фиксирани цени на тока.-нема нужда от нови заробващи договори!

  6. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #2

    Искаме ясни доказателства, които свидетелстват, че тези реактори, за които сме осъдени, са наистина произведени, спазени са всички технологични процедури и ни чакат на склад, за да ги получим. Но в крайна сметка подхващането на темата „Белене“ и внушението, че нямаме друг изход, освен да я достроим, е много неправилна. KOЙ Е ВИДЯЛ И ПИПНАЛ РЕАКТОРИТЕ !

  7. Десен бесен
    #1

    Продължавам да твърдя, че с най-малки загуби ще се измъкнем, ако платим масрафа на Гоце и Мошеника от Мадрид и нарежем руския чайник на скрап. Всичко друго ще ни струва десетки милиарди за десетилетия напред.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.