Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролът може да удари 100 долара

0 коментара
Петролът може да удари 100 долара

Котировките на петрола излязоха от диапазона 70-80 долара за барел, предпочитан от водещата износителка Саудитска Арабия, и въпреки това малко е вероятно Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) да спре поскъпването, подготвяйки почвата за пазарна цена от над 100 долара за барел.

На срещи този месец ОПЕК реши да запази ограниченията върху производството си, въведени преди две години.

Дори цени от 100 долара за барел, които не са много над 26-месечния максимум от 91.88 долара за барел, отбелязан тази седмица, няма непременно да навредят на икономиката. Тези цени не означават, че ОПЕК ще добива повече, ако те са резултат от спекулации, а не от недостиг, заявиха министрите и останалите държавни представители.

"Ако се стигне до 100 долара за барел заради спекулации, ОПЕК няма да вземе мерки", каза този месец генералният секретар на картела Абдула ал Бадри. Той също така отбеляза, че организацията не иска петролът да поскъпва толкова.

Анализаторите се разделят на такива, според които по същество стойност се обвързва с възстановяване на световната икономика и засилващото се потребление на гориво. В другата група са анализаторите, които обръщат най-силно внимание на различията между днешния сравнително добре снабден пазар и пазара от 2008 година, когато цената на петрола отбеляза исторически максимум от близо 150 долара за барел.

"Остава да се види дали цените реагират на краткосрочните климатични условия или на търсенето и валутните въпроси в по-дългосрочен план", коментира Садад ал Хусейни, петролен анализатор и бивш високопоставен служител на саудитския държавен петролен гигант "Сауди Арамко".

"Предвид все още значителните запаси от петрол не би било разумно за ОПЕК да проявява свръхреакция към нещо, което може да се окаже преходно състояние", допълва специалистът.

Докато има какъвто и да е допълнителен петрол, който да стига до потребителите, търсенето би могло да бъде по-ниско след пика по време на зимата в северното полукълбо. Това би засилило свръхпредлагането на един пазар, който за цялата номинална стойност все още е в състояние на контанго (по-високи цени на фючърсите, отколкото на спота - бел. пр.) за американския лек суров петрол - ситуация, при която сравнително евтините контракти с доставка през текущия месец от търговията насърчават трупането на запаси.

Анализаторите, които залагат на покачване на цените, твърдят, че предпазливостта на ОПЕК напомня на поведението на картела преди рекордното поскъпване от 2008 година, когато той се забави да вдигне добива.

"Сигналът от последната среща в Кито бе, че производителите все още се опасяват от поевтиняване", коментират от "Барклис Кепитъл". Според тях "това означава, че е по-вероятно поскъпването да се контролира постфактум със закъснение, отколкото превантивно".

Компанията прогнозира цена на американския петрол за 2011 г. от 91 долара за барел, като допълва, че тази средна стойност предполага "устойчив период на търгуване над 100 долара на моменти през годината".

Хусейни и много вътрешни лица от ОПЕК заявиха, че в доларово изражение петролът е по-евтин, отколкото изглежда, тъй като курсът на долара се е понижил.

"Цените все още не са достигнали 100 долара за барел и няма нищо мистериозно около 100 долара за барел", каза той. "Това се равнява на не повече от 80 долара за барел в долари от 2005 година, след като сегашните цени бъдат коригирани спрямо инфлацията".

В номинално изражение петролът е поскъпнал с 35% от минимума си през май, а максимумът от тази седмица е с около 15% над цената в края на 2009 година.

Сегашното поскъпване започна някъде през септември, след като Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ обяви най-новото си количествено облекчаване, което предизвика вълна от изкупуване на финансовите пазари. "Барклис" отбеляза, че общите суровинни активи под управление са достигнали исторически максимум, след като инвеститорите ги натрупаха.

Данни на американската Комисията по търговия със стокови фючърси в САЩ (CFTC), публикувани тази седмица, показаха, че мениджърите на активи са разширили позициите си в суров петрол до рекордно равнище.

"УФР в известен смисъл подтиква спекулантите. ОПЕК може много добре да се аргументира, че не е нейна роля да увеличава добива на петрол", твърди Оливие Якоб от консултантската компания "Петроматрикс".

Стойността на петрола все още е умерена в сравнение със суровините, за които се задават дефицити, като медта, чиято цена отбеляза поредица от рекорди. Когато петролът започна да поскъпва през септември, търговците очакваха рекордни запаси от гориво в САЩ, които са най-големият потребител на петрол в света.

Оттогава запасите намаляват, макар че голямото изпомпване на наличностите от суров петрол би могло да се отдаде отчасти на данъчното позициониране в края на годината. Освен запасите ОПЕК има значителен свободен капацитет, установен на равнище от около 6 милиона барела дневно.

Ирак, който не е част от квотната система на ОПЕК за ограничаване на доставките, докато се възстановява от войната и санкциите, има огромна възможност за увеличаване на производството.

Анализаторите оспориха, че страната може да покрие целеви капацитет от 12 милиона барела на ден за около седем години, но дори по-бавно увеличение би осигурило голяма част от допълнителния петрол, необходим в отговор на всяко засилване на търсенето.

Новият иракски министър на петрола заяви, че страната планира да увеличи производството до 3 милиона барела на ден до края на 2011 година спрямо сегашните около 2,6 барела дневно.

Според допитване, направено от Ройтерс, ОПЕК е призована, за разлика от страните извън картела, да увеличи добива си с 600 000 барела на ден през 2011 година. Общото потребление на петрол тогава би нараснало с 1.5 милиона барела дневно.

Търсенето би достигнало нов максимум, но темпото му на растеж вероятно ще бъде по-бавно от рекордните 3 милиона барела на ден през 2004 година, сочат данни на Международната агенция за енергията (МАЕ).

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.