Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролът остава над 66 долара за барел

1 коментар
Петролът остава над 66 долара за барел

Цената на петрола се понижи в азиатската търговия в понеделник, но остава над 66 долара за барел, след като миналата седмица американският лек суров нефт поскъпна до рекордните 67,10 долара за барел, предаде АП. Причината за поевтиняването е отслабването на опасенията от аварии в петролните рафинерии на САЩ.

Септемврийските доставки поевтиняха с 49 цента до 66,37 долара в сутрешната електронна търговия в Азия.

"Пазарът видя, че събота и неделя нямаше аварии и търговците гледат по-спокойно на бъдещето в сравнение с миналата седмица, когато много хора купуваха само за да се презастраховат в случай на аварии в рафинериите", казва анализаторът Дейвид Търтел от Банката на австралийската общност.

Регистрираното преди това повишение, което е с 46 на сто повече в сравнение със същия период на миналата година и с 10 долара повече от преди три седмици, е отчасти заради поредицата от аварии, които засегнаха десетина американски рафинерии с общо производство от 2,7 млн. барела дневно. Това количество е равно на 6 процента от общия капацитет на щатските рафинерии.

Междувременно стана ясно, че САЩ са заплашени от опасността Венецуела да спре петролните си доставки, които в момента възлизат на 1,5 млн. барела дневно. Президентът Уго Чавес предупреди вчера, че ако американската агресия срещу неговото правителство продължи да се засилва, двустранните отношения биха могли да пострадат.

Нападките на Вашингтон биха могли да предизвикат и "нещо още по-сериозно: двата танкера, които превозват венецуелски петрол и всеки ден са акостират в САЩ, биха могли да се насочат на друго място", заплаши Чавес. "На нас не ни е необходим североамериканският пазар", заяви венецуелският президент, чиято страна е четвъртият доставчик на петрол на САЩ.

Отношенията между Каракас и Вашингтон са обтегнати от идването на власт на Чавес през 1999 година. САЩ го обвиняват, че дестабилизира континента, а Чавес е убеден, че Вашингтон иска да го свали от власт, отбелязва АФП.

Друг голям доставчик на нефт – Иран, обяви в същото време, че от износ на петрол държавата очаква 43 млрд. долара (35 млрд. евро). Това е най-значителната сума, която страната някога е получавала за 98 години нефтен експорт, предаде Асошиейтед прес.

Приходите от петрол вече надхвърлят нуждите на Иран от чуждестранна валута, които възлизат на 16,1 млрд. долара (12,9 млрд. евро). Нефтеният експорт обикновено осигурява 80 процента от валутните приходи на Техеран. Иран добива около 4 млн. барела петрол дневно и е на второ място сред страните износителки на суровината след Саудитска Арабия.

Южната петролна компания на Ирак пък обяви, че е увеличила с 300 000 барела дневно производството си на петрол за нуждите на вътрешния пазар, който страда от недостиг на петролни продукти, предаде АФП.

"Производството вече достигна 2,3 милиона барела дневно", заяви говорител на компанията, уточнявайки, че увеличението е по искане на петролното министерство, чиято цел е да се подобри снабдяването на вътрешния пазар с преработени петролни продукти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Нострадамус
    #1

    Нещо не се връзва. Рафинериите не са добивни а преработвателни съоръжения. Ако рафинериите спрат то колкото и петрол да има той ще е безполезен. Т.е. авария в рафинерия трябва да доведе до дефицит на крайни продукти и да качи цената на бензина като свали цената на петрола. Нещо ментят. Но явно на този етап покачването на цената на петрола е най-доходния начин за борба с глобалното затопляне ;-)Петролните компании в момента са на върха на вълната ;-))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.