Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролни гиганти с интерес за дълбоки сондажи в нашето Черно море

"Ексън", "Шел", OMV, "Тотал", Репсол" и "Мелроуз" готвят оферти за проучване за газ

27 коментара
Петролни гиганти с интерес за дълбоки сондажи в нашето Черно море

Световни нефтогазови компании като американската "ЕксънМобил", австрийската ОМV, холандската "Шел", френската "Тотал", испанската "Репсол" и британската "Мелроуз" имат интерес да сондират в дълбоките води на Черно море в площта "Хан Аспарух", която е разположена върху 15 хил.п кв. км в близост до румънски териториални води. Това съобщи в неделя пред БНР министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.

Гигантите в търсенето и добива на нефт и газ са закупили документация за участие в конкурса, обявен от българското правителство, и сега се очаква дали ще подадат оферти за участие в търга за избор на титуляр на разрешителното за търсене и проучване за нефт и газ.

 

Интересът на "ЕксънМобил" и OMV със сигурност е породен от откритите в близост до блок "Хан Аспарух" в румънски води залежи на природен газ, заради които дори Букурещ предяви претенции към България за тази територия и заплаши, че ще съди София в Хага за тези терени. Според геолози, откритото в румънския шелф на Черно море находище, чиито запаси се оценяват между 42 и 84 млрд. куб м газ, продължава в български води и затова тези две компании ще направят всичко възможно, за да вземат терена.

 

"Мелроуз" пък вече добива природен газ във водите на Черно море край Каварна и интересът ѝ също е обясним.

 

"На 17 юни е крайният срок за подаване на оферти. В рамките на 1 месец, предполагам, че ние ще успеем да оценим проектните предложения, и в средата на лятото трябва да имаме избрана компания, която да проучи възможностите, съответно да сключим договор с нея и тя

да започне сеизмика, геоложки проучвания, анализи на данните", обясни Добрев. По думите му може да се очаква първия сондаж догодина, но дали това ще е така ще зависи от работната програма на избраната компания.

 

Сондажната програма трябва да бъде одобрена от Министерството на околната среда и водите, а според нови поправки в Закона за опазване на околната среда, компанията, която ще търси суровини, вече ще трябва да прави и оценка за въздействие върху околната среда на своето инвестиционно намерение.

 

"Добив можем да имаме едва след 2-3 години, а пък перспективите са много добри. Ние работим много активно в тази посока", обясни енергийният министър и отново изрази надеждите си в дълбоката част на българското Черноморие да се открият солидни залежи. При средногодишно потребление на природен газ от под 3 млрд. куб. м страната ни ще е обезпечена със собствени ресурси за дълго време, смята той.

 

Делян Добрев коментира още, че поправката в забрана за използване на технологията хидрофракинг, приета от временната парламентарна комисия, не се отваря вратичка за извършването на проучвания по спорната технология.

 

Напротив тя, по думите му, отваря новите възможности за проучвания за газ по Черноморието ни по конвенционални метод.

 

"Забраната за проучване и добив на шистов газ чрез фракинг остава, направената промяна беше само в посока да не се възпрепятстват сондажите по конвенционалния метод", поясни енергийният министър.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Държавата няма как да си разработва находището, 1.Защото не е открито. 2. Държавата не може и да си проучи площите, защото няма пукнат грош, а само мобилизацията на една платформа за такава дълбочина е от порядъка на над 100млн.US$ плюс минимум 1един сондаж, който също е от порядъка на 80-100млн. 3. Не си мислете, че са се наредили на опашка и дават мило и драго само и само да правят проучване. Все още има достатъчно места по света за това. 4. Случаят в Мексиканския залив е вследствие на човешка

  2. Хем
    #26

    Не зная как е,но щом ти знаеш бий камбаната!Алчни чужденци и продажни нашенци могат да компроментират и най-добрите идеи.Говори на висок глас.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #25
  4. Анонимен
    #24

    И защо все чужди фирми ще дупчат. Българската държава не може ли да се заеме? Или ние вече сме в третия свят, връщане назад няма.

  5. Анонимен
    #23

    Абсолютно прав е 20-ти. Едно е руснаци да замърсяват нашето прекрасно черноморие с разни петролопроводи, а съвсем друго е когато реномирани световни фирми го ус-ир-ат.Западното лай-но си една друга работа не е като руското такова.

  6. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #22
  7. Хем
    #21
  8. Анонимен
    #20

    Едно е реномирани световни западни компании да добиват петрол в Черно море, друго е руснаци да заплашват да замърсят прекрасните ни курорти с нефтопровода Бургас - Александропулис. Това, че министърът говори за газ, не означава, че ако има нефт, ще се откажем от възможността да го предоставим на световните компании срещу скромна концесионна такса, както подобава между приятели.

  9. Анонимен
    #19

    До №17 "...Дали е възможно, теоретично, да има шистов газ под Черно море?"

    Водещата теория за образуването на нефта и газа е, че те са от биогенен произход. Това са бивши морета на дъното на които са се утаявали умрелите морски организми смесени с пясък и глина, над тях други пластове и т.н. Под действието на високата температура и налягането са се образували нефта и газа и при тектонските огъвания те са мигрирали към куполите където са се концентрирали. Поради тази причина шистите са много тясно

  10. Анонимен
    #18

    Ако намерят залежи ще покажем среден пръст на рубладжиите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.