Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петролните компании пренареждат транзита на Евразия

12 коментара
Петролните компании пренареждат транзита на Евразия

За първи път в постсъветската история на Казахстан – главният нефтен партньор на Русия в бившия СССР, страната предупреди за вероятна смяна на приоритета в експортната си политика, пише във вторник руското издание RusEnergy. До сега казахстанските официални лица праволинейно наричаха трансруските маршрути основни за износа на своя нефт. Сега за такъв може да бъде провъзгласен Каспийско-Средиземноморският транспортният коридор през Кавказ.

Това не е комерсиален избор, това е политическата реакция на различни компании и страни срещу действията на Кремъл при доставките на горива за Запада, коментира изданието.  

Good bye, Русия

Най-големият производител на нефт в Казахстан - международното предприятие “Тенгизшевройл” (ТШО)  обещава да промени дългосрочно износната си стратегия. На 23 януари акционерите на ТШО - консорциумът “Аджил ККО” и Националната компания “КазМунайГаз” (КМГ), подписаха Меморандум за  разбирателство по основните принципи на сътрудничество при проектиране на създаването на Казахстанската каспийска система за транспортиране (ККСТ).

ККСТ трябва да поеме износа на нарастващите обеми от находищата Кашаган и Тенгиз през Каспийско море до международните пазари по маршрута Ескене-Курик-Баку-Тбилис-Джейхан”.

Участниците в добива от двете находища – щатските “Шеврон” и “Ексън”, руско-американската ЛУКарко, КМГ, италианската ЕНИ, “Шел”, френската “Тотал”, “КонокоФилипс” и “Импекс”, обещават до 2010-2011 г. да създадат ККСТ. Годишният му капацитет ще е 25 млн. т с опция за увеличаване до 38 млн. т. за година.

Досега находището Тенгиз се възприемаше като  ресурсна база за Северо-Каспийския тръбопровод през Русия, по известен като КТК. В Каспийския тръбопроводен консорциум (КТК) участват някои от компаниите, които сега се обединяват около алтернативния ККСТ. Бизнес инвеститорите така са преплетени, че промените на едното място се отразяват и в другите, което ще е важен фактор в тази част на света още дълго време.

Сега “Шеврон” фактически заплашва “ да обърне лодката” и да ориентира в бъдеще експортната си политика не към Русия, а в друга посока, коментира RusEnergy.

Преместване на инвестициите

Нужните инвестиции за ККТС са около 4,5 млрд. долара. Системата включва нефтопроводът Ексене – Курик, нефтопреливни терминали на казахстанското крайбрежие на Каспийско море, танкери, а също и наливни терминали и съединителни тръби до азербайджанския вход на тръбата Баку–Тбилиси–Джейхан.

Участието на “Шеврон” в Меморандума за ККТС може да се изтълкува като намек към Русия за  готовност да се пренасочи инвестицията на компанията от развитието на КТК към ККСТ.

От 2003 г. американската компания се опитва да вземе от официална Москва разрешение за разширяване на КТК от 28 до 67 млн. т годишно, за което са нужни между 1 млрд. до 1,5 млрд. долара. Русия обаче отказва защото при сегашните условия проектът не ѝ е изгоден, а “Шеврон” не иска да се лиши от преференциите си.

В края на декември 2006 г. Русия и западните акционери за пореден път се скараха заради разширението на КТК и стана ясно, че е през 2007 г. няма да започнат дейностите по увеличаването на капацитета на тръбата. Положението се изостря след  Меморандума за ККТС, отбелязва руското издание.

Чисто политическо решение

ТШО планира през 2010 г. да добива от сегашните 13,2 млн. т на 32-34 млн. т, като по този начин запази водещия статут на Каспийския тръбопровод.

Официалните азербайджански лица, както и чуждестранните собственици на Баку-Тбилиси-Джейхан, като Бритиш Петролеум, многократно предупреждаваха, че в тръбата може да поеме казахстанския нефт само до 2010 г. За да може да транспортира неазербайджанска суровина трябва да се разшири тръбопровода над сегашния капацитет до 50 млн. т на година.

Меморандумът, подписан на 23 януари, не споменава такива мероприятия. А собствениците на Баку-Тбилиси-Джейхан по-рано предупреждаваха, че вероятното разширяване на тръбопровода е отговорност на компаниите, които са заинтересовани от него.

Освен това още през 2007 г. ТШО има намерение да добива 16 млн. т по-малко от планираните 22 млн., но заедно с доставките на другите износители, това е повече от капацитета на неразширения КТК. Догодина обемите на ТШО ще растат до 22-24 млн. т.

Шегата настрана

Политическият характер на сегашния Меморандум не означава, че той е политическа спекулация и е нереалистичен. Ескалиращото влошаване на отношенията между Кремъл и Запада има голямо стратегическо значение.

Руският президент Владимир Путин казва, че страната трябва да диверсифицира маршрутите за износ и да развива доставките към Изтока. В началото на 2006 г. компанията “Газпром” прекрати доставките на газ за Украйна, в началото на тази година “Транснефт” спря нефта през Беларус. Тези действия имаха комерсиални причини, но Европа ги разбра като готовност на Кремъл да не подбира средства за постигане на целите си. Сега ЕС и САЩ по всякакъв начин подкрепят проекти за доставка на горива от бившата СССР на запад, заобикаляйки Русия, пише RusEnergy.

Затова е напълно възможно, стратегическата заинтересованост на западните правителства за осигуряване на независими от официална Москва пътища за доставяне на нефт и газ да ги подтикне към решителни действия. Като например източно-каспийските инвеститори да отделят големи средства за развитието на ККТС, а западно-каспийските да посрещнат по-радушно техния нефт в Баку-Джейхан и да се заемат с разширяването му.

Сега казахстанските нефтени и политически върхушки обсъждат възможността за разширяване на ККТС до 80 млн. т на година в дългосрочна перспектива. При плановете за добив през 2015 г. на 150 млн. т, тази цифра не изглежда вече така екзотична. За сега на 23 януари 2007 г. Астана и западните ѝ партньори изпратиха на Москва сигнал за необходимостта повече да се съобразяват с интересите им. Но ако това не стане и Кремъл продължава да действа толкова непримиримо към партньорите, както до сега, тази дата може да стане начална точка за отброяване на нова епоха на нефтения пазар на Евразия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. казах
    #13

    .

  2. Дрезден
    #12

    Джуджето с ниското чело ще го издуха накрая.

  3. Бинокъл
    #11

    Знаеш ли кога Русия ще съумее да пренасочи износа си към Китай и Индия - никогаКъм Китай защото не може и да сънува за цените по които си прадава ресурсите в Европа, нито пък количествата - Китай разчита само на 6 % на внос от Русия. Много е слаба Русия за да противодейства на Китай. В Москва няма толкова самоубийци.За ИНдия погледни географията - като ми посочиш някъде нефтопровод или газопровод който да ги свързва обади се.

  4. Берзин
    #10

    Все повече съжалявам ,че навремето Ленин разреши НЕП.пОСОКАТА БЕШЕ ПРАВИЛНА,СЕГА НЕ ЗНАМ КАКЪВ ЩЕШЕ да е света.

  5. nik
    #9

    Е, как може такова безобразие - да се подлага на съмнение хегемонията на братята-рушняци?! Възмутителни са тия от Европата!

  6. БЕРЗИН
    #7

    Блажени вярващите,ако продължаваме така ,май ние ще грезнем празна тръба.Русия винаги се е оправяла,велика страна,голяма тръба-ми може дя я обърне и към Китай,индия.А ние трябва да си построим белене и да искаме 4 милиарда компенсации за Козлодуй.

  7. атеист
    #6

    Шрьодер направи каквото можа да зароби Европа с руснаците, за 7 години на власт все американците му бяха кривите. сега всички дружно ще сърбаме попарата. В този ред на мисли възниква въпрос: защо затваряме Козлодуй и строим нова (пак руска!) централа.

  8. Гаус
    #5

    В тази връзка набързо спешиха нашето момче да отива в Скопие и да не се прави на дръж ми шапката.

  9. Ха сега
    #4

    Той бе къртицата н ...Сега Зарада се отърва от него и може да планира по свободно.Неговата цел бе постигната-директор на газопровода под Балтийско море.Меркел бе в Сочи при Путин и веднага като си отида насъпи на ново криза с Беларус.Нова опасност за спиране на нефт и газ към Европа.Затова ЕВРОПА ТРЯБВА ДА РАЗБЕРЕ ЧЕ САМА в съюз със САЩ може да напредва и постигне то-ва което иска.Руснаците се непредсказуеми.

  10. milicioner
    #3

    Samo taka se deystva sreshtu ruskite samozabravili se upravnici - pak shte griznat dravceto, no tozi pat za dalgo!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.