Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петте горещи теми на срещата на Г-20 в Осака

1 коментар
Доналд Тръмп при пристигането си в Осака в Четвъртък

Срещата на върха на Г-20, която се открива утре в Осака, ще се разиграе главно в кулоарите с няколко деликатни теми: търговският конфликт между Вашингтон и Пекин, геополитическите напрежения около Иран, Северна Корея и Турция. Без да забравяме пазарлъците в Брюксел за лидерските постове в ЕС, добавя агенция Франс прес.

Среща Тръмп-Си

Според Франс прес срещата между президента на САЩ Доналд Тръмп и китайския му колега Си Цзинпин ще бъде най-важният момент от срещата на върха на лидерите на 20-те най-големи сили на планетата.

Последната им среща беше в началото на декември в рамките на срещата на върха на Г-20 в Буенос Айрес. Тогава те обявиха примирие, но след това преговорите минаваха през пикове и множество спадове, а през май бяха прекъснати.

Макар че според експертите е малко вероятно да се стигне до окончателно споразумение, двамата лидери може да решат да спрат ескалацията на взаимни наказателни мита и да възобновят преговорите.

В по-общ план търговските разногласия между САЩ и партньорите им ще са тема в дебатите на Г-20 и се очертават спорове по формулировките в заключителната декларация, ако изобщо има такава.

Още на срещата на финансовите министри на Г-20 по-рано този месец на участниците бяха нужни тридесетина часа, за да постигнат компромис и в крайна сметка изразиха безпокойство от засилването на напреженията.

Работните групи на Китай и САЩ за уреждане на търговско-икономическите разногласия между двете страни поддържат контакт, за да възобновят преговорите, с които да приключи търговската война. Това заяви днес говорителят на китайското търговско министерство Гао Фън. Той отбеляза, че преговарящите са подготвени за срещата между двамата президенти и за "обсъждането на търговско икономическите въпроси на срещата Г-20 в Осака."

По думите на Гао Фън търговските войни не носят полза на никого и първи страдат бизнесът и потребителите на САЩ. Надяваме се американските власти по-внимателно да се вслушат в мнението на представителите на много компании от САЩ, да отчетат общата позиция на потребителите на страната и да престанат да предприемат грешни действия, продължи Гао Фън и подчерта, че китайската страна е съгласна да бъдат възобновени преговорите на равноправна основа.

Севернокорейският ядрен въпрос

Си Цзинпин неотдавна направи триумфално посещение в Северна Корея, като моментът не бе избран случайно. По този начин той доказа на Доналд Тръмп, че Китай е незаобиколим партньор на Пхенян в момент на буксуване в отношенията между американския държавен глава и севернокорейския лидер Ким Чен-ун.

След форума на Г-20 Тръмп ще отиде в Сеул, където ще обсъди севернокорейската ядрена програма с южнокорейския си колега Мун Дже-ин.

Тръмп пристигна днес в Осака, където се очаква да проведе девет двустранни срещи в кулоарите на форума. Първата ще бъде довечера с австралийския министър-председател Скот Морисън.

Посещението в Япония ще бъде вероятно най-важното пътуване на Тръмп в чужбина тази година. Той пристигна в Осака на фона на тропически циклон, който според прогнозите ще се превърне в тайфун - възможна метафора за напрегнатата дипломатическа дейност, която го очаква в предстоящите четири дни, отбелязва АП.

Тръмп иска да постигне напредък по редица външнополитически предизвикателства, включително противопоставянето между САЩ и Иран, търговската война с Китай, заплахата от нова руска намеса в избори и изпадналите в застой ядрени преговори със Северна Корея.

Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун са си разменили общо 12 писма от началото на миналата година като по-активният е Ким с осем от тях, съобщи южнокорейското министерство на националното обединение, цитирано в четвъртък от Франс прес.

Това стана ясно броени часове след като южнокорейският президент Мун Дже-ин съобщи за "задкулисни дискусии" между Вашингтон и Пхенян за организиране на трета среща между Тръмп и Ким.

В неделя севернокорейската информационна агенция КЦТА обяви, че Ким е получил от американския президент "прекрасно" писмо. Няколко дни по-рано Тръмп каза, че е получил "великолепно" и "много сърдечно" писмо от Ким Чен-ун, допълвайки, че продължава да има доверие на севернокорейския лидер въпреки липсата на осезаем напредък по денуклеаризацията.

Иранският барутен погреб

Очертават се остри дискусии между, от една страна, САЩ и големия регионален съперник на Техеран Саудитска Арабия, а от друга, европейците, Китай и Русия, които се опитват да успокоят положението.

Домакинът на Г-20, японският премиер Шиндзо Абе, се опита да посредничи, но историческото му посещение в Иран се провали от нападения над танкери, които Вашингтон приписа на Техеран.

Оттогава напрежението между двете страни постоянно се изостря.

След новите американски санкции Иран във вторник обвини САЩ, че "са затворили за постоянно пътя на дипломацията" и обяви, че намалява ангажиментите си по ядреното споразумение от 2015 г.

Президентът Тръмп, който миналата седмица анулира военни удари по Иран в последния момент, предупреди, че на всяко иранско нападение ще бъде отговорено със "смазващи" ответни мерки.

Френският президент Еманюел Макрон каза, че ще се опита да убеди президента на САЩ да преустанови действието на някои от санкциите срещу Иран, за да даде възможност за деескалиране на кризата в региона чрез преговори, предаде Ройтерс.

"Искам да убедя Тръмп, че е в негов интерес наново да започне преговорен процес и да оттегли някои санкции, за да даде шанс на преговорите", заяви Макрон на журналисти във влака от Токио за Киото.

Идеята е да се започне дискусия и да се определят параметри за преговори от ядрените дейности на Иран до по-общата му роля в региона, каза Макрон. "Нека отделим няколко месеца", призова той.

Френският президент каза, че ще се срещне утре с американския си колега в рамките на срещата в Осака.

Вчера Тръмп спомена възможността от война с Иран, която по думите му "няма да продължи много дълго". "Няма краткотрайна война. Започне ли война, се знае кога започва, но не и кога ще завърши", заяви Макрон. Той отбеляза, че трябва да се запази натискът върху Иран да продължи да спазва ядреното споразумение от 2015 г.

"Разговарях с президента Рохани и му казах, че всякакво оттегляне от ядреното споразумение ще е грешка и всякакъв сигнал в този смисъл ще е грешка. Рискът е Иран да напусне споразумението и международната общност повече да не може да следи дейностите по обогатяване" на уран, каза френският президент.

Турция и Русия също

В Осака Доналд Тръмп ще се срещне и с турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Ердоган възнамерява да използва добрите си според него отношения със своя американски колега, за да тушира кризата между двете страни по повод купуването на руски ракетни системи от Анкара. Турският президент същевременно увери, че "няма да отстъпи".

САЩ отправиха ултиматум към членуващата в НАТО Турция, като ѝ дадоха срок до края на юли да се откаже от руските ПВО системи С-400, като в противен случай може да ѝ наложат санкции.

Тръмп освен това ще разговаря и с руския президент Владимир Путин. В САЩ над техните отношения се вихри съдебна буря, породена от подозренията за руска намеса в президентските избори от 2016 г.

Последният им разговор на четири очи беше в Хелзинки през юли 2018 г. Тогава тонът на Доналд Тръмп беше сметнат за твърде сговорчив от шокираната американска политическа класа.

Шефските постове в Брюксел

Кой ще замени Жан-Клод Юнкер от Люксембург начело на Европейската комисия? Засега няма никаква договореност между основните лидери. Според редица източници те се надяват на компромис в рамките на Г-20 преди кризисната среща на върха на ЕС в Брюксел на 30 юни, отбелязва Франс прес.

Тези преговори са част от много по-голям "пакет" номинации. В играта са председателството на Европейския съвет, шефското място на дипломацията на ЕС и председателството на Европейския парламент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #1

    Дали Тръмпуша вече се е научил как да си свива чадъра (вж. снимката)? https://youtu.be/avkkdrjDsTA

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.