Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Петьо Блъсков отмени награда за разследване за "Булгартабак" и Доган

4 коментара
"Догансарай – новата лятна резиденция на Ахмед Доган в Росенец" - сн. "Биволъ"

За петгодишното си съществуване и ежегодно връчване на награди за разследваща журналистика, Фондация "Радостина Константинова" за първи път не връчи голяма награда, а удостои с приз само поддържащи материали. Причината – Управителният съвет на неправителствената организация е отменил решението на журито в конкурса да отличи с първо място разследванията на сайта "Биволъ": "Булгартабак – контрабандната касичка на задкулисието“ и "Догансарай – новата лятна резиденция на Ахмед Доган в Росенец“.

След решението на журито, по информация на Mediapool се свиква спешна среща на Управителния съвет, на която се решава тази година да не връчи голяма награда. Мотивът е, че и двата текста в "Биволъ" нямат автор.

Подобен аргумент обаче е далеч от истината, според самото жури на конкурса.

"Журито бе предварително запознато с липсата на посочени автори на разработките. Изпратените от bivol.bg материали за конкурса обаче бяха придружени с писмено уверение от сайта, че двете теми са изготвени в съавторство от Асен Йорданов и Атанас Чобанов. Това означава, че двамата автори застават с имената си зад текстовете, било то със закъснение", се казва в открито писмо на 7 от 9 членове на журито.

Те напомнят, че изричното публикуване на име на автор не е фигурирало сред условията за конкурса.

"Приемането на подобно решение в последния момент хвърля сянка върху конкурса – нещо, което никой от нас не желае", казват още членовете на журито.

Под писмото са подписани Надя Обретенова - БНТ, Марин Николов - Нова ТВ, Петя Владимирова - Dnevnik.bg, Росен Цветков - БТВ, Силвия Великова - БНР, Таня Петрова - в. "Сега" и Татяна Василева - управител на "Мега Комюникейшън“ ЕООД.

Останалите членове на журито са Анна Заркова и Иван Михалев, които не са взели отношение по случилото се. Заркова работи във в. "Труд", чийто собственик е Петьо Блъсков, а Михалев е търговски директор на "Вестникарска група България" на Венелина Гочева.

С четири на три гласа Управителния съвет отменя награда

В Управителния съвет на фондацията на името на Радостина Константинова са Петьо Блъсков и съпругата му Милена Попова, Емил Димитров, адвокатите Даниела Доковска и Ина Лулчева, както и бившият шеф на БНР Валерий Тодоров и майката на Радостина Константинова Мария Вангелова.

По информация на Mediapool срещу решението да не бъде връчена голямата награда на "Бивол" се е обявила майката на покойната Радостина Константинова – госпожа Вангелова, както и юристите Даниела Доковска и Ина Лулчева. Въпреки това групата на Блъсков с един глас повече е надделяла.

Нещо повече – до последния момент, непосредствено преди церемонията в сряда вечерта, членовете на журито не са били известени, че с гласовете на четирима души от УС, решението им на практика е отменено.

Mediapool публикува пълния текст на писмото:

С решение на Управителния съвет на Фондацията тази година не бе връчена Голяма награда.

Позиция на членове на журито на годишните награди на фондация "Радостина Константинова“ за разследваща журналистика за 2015-а г.

Уважаеми колеги,

В качеството ни на членове на журито на годишните награди на фондация "Радостина Константинова“ за разследваща журналистика за 2015 г. изразяваме недоумение, разочарование и несъгласие с взетото от Управителния съвет на фондацията решение да не връчва първа награда в тазгодишното издание на конкурса.

От изпратено ден преди наградите писмо от УС на фондацията до членовете на журито, което е останало неполучено от повечето от нас, става ясно, че голяма награда няма да има заради проблем с авторството на номинираните за нея материали.

С 5 от 9 гласа на 4 май т.г. журито реши да предложи за голямата награда две поредици от публикации на сайта "Бивол“, обединени под темата „Булгартабак – контрабандната касичка на задкулисието“ и разработката "Догансарай – новата лятна резиденция на Ахмед Доган в Росенец“.

Като аргумент да не връчи наградата УС на фондацията изтъква, че „отличените материали трябва да носят и смелостта на журналиста да ги подпише с името си“. В писмото на УС класирането на материалите на bivol.bg e определено като грешка, предизвикана от създадено невярно впечатление, че текстовете са подписани с конкретни имена.

Тези твърдения се разминават с обстоятелствата около гласуването. Като журналисти винаги сме отстоявали позиция, че авторът трябва да има доблестта да застане с името си зад това, което твърди. Такава е и практиката на медията, в която работим – държим материалите да са подписани и смятаме това за професионален стандарт. Практиката на номинирания за първа награда сайт bivol.bg се отколнява от този стандарт и това е в негов ущърб. Не може обаче да се твърди, че членовете на журито са били подведени за авторството на номинираните за наградата материали на bivol.bg.

Журито бе предварително запознато с липсата на посочени автори на разработките. Изпратените от bivol.bg материали за конкурса обаче бяха придружени с писмено уверение от сайта, че двете теми са изготвени в съавторство от Асен Йорданов и Атанас Чобанов. Това означава, че двамата автори застават с имената си зад текстовете, било то със закъснение. Проблемът с авторството бе детайлно коментиран при обсъждането, като сред мнозинството от членовете на журито надделя мнението, че достойнствата на двете разработки в случая натежават. Избраните материали бяха определени като най-значими сред номинираните, с най-голямо обществено въздействие.

При тези обстоятелства считаме за нередно и некоректно Управителният съвет на фондацията да подмени решението на журито, без да е проведен разговор с членовете му. Ако фондацията приема наличието на посочени автори като изрично изискване за връчване на наградите, това следваше да фигурира официално като критерий и материали без автор изобщо не трябва да се допускат до класиране. Приемането на подобно решение в последния момент хвърля сянка върху конкурса – нещо, което никой от нас не желае.

Оставаме с цялото си уважение към една светла идея и светлата личност зад нея.

Надя Обретенова - БНТ

Марин Николов - Нова ТВ

Петя Владимирова - Dnevnik.bg

Росен Цветков - БТВ

Силвия Великова - БНР

Таня Петрова - в. "Сега"

Татяна Василева - управител на „Мега Комюникейшън“ ЕООД

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Смърф
    #4

    Колко безболезнено е да се разследва месото на бежанците или разни селски кметове по Родопите. Никоя национална електронна медия не излъчи този скандал.Блъсковщината е посъвместна.

  2. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #3
  3. Владимир Бояджиев
    #2

    Какво да очакваме от ПБ, който неведнъж е доказвал, че само приказките му за морал, етичност и коректност са на нивото на егото му.. , а действията в тази посока граничат и клонят към абсолютната точка на замръзване.

  4. До толкова ми е призляло и ми се повдига от 26 години политика, мутри, журналисти ал-а Блъсков, политици-а-ла Доган и беззаконие като този дворец! Но важното е чиновниците от ДД да са доволни! И те да се разбират с нашия корумпиран псевдо елит!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.