Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Pfizer позволи и на други компании да произвеждат хапчето срещу Covid

10 коментара
Pfizer позволи и на други компании да произвеждат хапчето срещу Covid

Лекарственият производител Pfizer сключи споразумение със структура под егидата на ООН да позволи и на други компании да произвеждат експерименталното му хапче срещу Covid-19. Тази стъпка може да направи това лечение достъпно за повече от половината световно население, предаде Асошиейтед прес.

Pfizer обяви днес, че ще предостави лиценз за противовирусното хапче на организацията "Резерв на патенти за лекарства" (Medicines Patent Pool), чието седалище е в Женева. Това ще позволи на компании за генерични лекарства да произвеждат лекарството за употреба в 95 страни, което прави около 53 на сто от световното население.

От споразумението са изключени някои големи страни, които преживяха тежки епидемии от коронавирус. Например въпреки че е възможно бразилска фармацевтична компания да получи лиценз да произвежда хапчето за износ в други страни, тя няма да може да го произвежда генерично за употреба в Бразилия.

Независимо от това представители от здравната сфера заявиха, че фактът, че споразумението е сключено още преди хапчето на Pfizer да е получило разрешение за употреба където и да било по света, може да помогне за по-бързо приключване на пандемията.

Според Естебан Буроне, който отговаря за политиката на Резерва за патенти на лекарства, фармацевтичните компании ще могат да започнат да произвеждат медикамента до месеци, но призна, че не всички ще са доволни от споразумението.

Съгласно договорените клаузи Pfizer няма да получава дивиденти от продажбите в страни с нисък жизнен стандарт и същевременно ще се откаже от ползите от продажбите във всички страни, влизащи в споразумението, докато не приключи световната здравна криза с Covid-19.

По-рано този месец Pfizer обяви, че хапчето намалява с близо 90 процента риска от постъпване в болница или смърт при пациенти с лека до умерено тежка форма на заболяване.

Неправителствената организация "Лекари без граници" обяви, че е обезкуражена от факта, че споразумението с Pfizer не прави лекарството достъпно за абсолютно целия свят, и изтъкна това, че от обявения днес договор са изключени такива страни като Китай, Аржентина и Тайланд.

Решението на компаниите Pfizer и Merck да споделят патента за лекарствата си срещу Covid-19 рязко контрастира с отказа на Pfizer и други ваксинни производители да публикуват рецептата за ваксините си, за да могат те да станат достъпни за по-широко производство.

По-малко от 1 процент от ваксините срещу Covid на Pfizer са отишли към по-бедните държави.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кремлинско Хуйло Путлер
    #10
    Отговор на коментар #7

    Изглежда,че генна терапия се е приложила 41% в целия свят и то успешно! Дайте на този изкуфял бегейски народ, на арчибъл и Бъларань, повече от тая генна терапия!

  2. Owal
    #9
    Отговор на коментар #7

    Bullshit :)

  3. Коментарът е изтрит в 23:40 на 16 ноември 2021 от автора.
    #8
  4. archibal
    #7
    Отговор на коментар #4

    Чел си от тук от там, но не си дочел. Ако т.н. ваксина създаваше клетъчен имунитет нямаше да се налага да се слагат бустери. Препарата трябва да се нарича "генна терапия", но ако така го кръстят никой няма да иска да го пробва. И не се шашкай много, генна терапия не го наричам аз, а го нарича Шефа на фарма направлението на Байерhttps://www.youtube.com/watch?v=9jOt17LNjAU

  5. Owal
    #6
    Отговор на коментар #5

    Глупости. Непоносимост дръжки. Произвежда се спайк протеин, който имунната система разпознава като чужд и създава имунитет срещу него, хуморален и клетъчен.The mRNA sequence for the Pfizer/BioNTech vaccine was made available to the public in December by the World Health Organization, with the company confirming its accuracy. https://www.the-scientist.com/news-opinion/scientists-reverse-engineer-mrna-sequence-of-moderna-vaccine-68640

  6. Big Bang
    #5
    Отговор на коментар #4

    Чети внимателно. Непоносимост не означава имунитет. Информационната РНК не е "проста". В нея е закодирано производството на цял набор полипептиди, един от които е спайк протеина. Пфайзер не разкрива генома на РНК-то използвано в техния продукт, което повдига въпроса "какво още са прикачили и защо?"

  7. Owal
    #4
    Отговор на коментар #3

    И как според теб се нарича препарат, който предизвиква имунитет, ако не ваксина?И какво друго прави една проста информационна РНК, кодираща производството на прост полипептид?И въобще що не вземете да се образовате, дървени философи?

  8. Big Bang
    #3
    Отговор на коментар #2

    Аз не съм анти-ваксер. Просто смятам , че е неправилно продукта на Пфайзер да се нарича ваксина. Той просто предизвиква непоносимост на организма към определен протеин (т.н. спайк протеин) . Използва се модифицирана РНК (message RNA) коята кара клетките да произвежда спайк протеин на който реагира имунната система. Съществува вероятност, обаче, тази message RNA да изпълнява и други функции.

  9. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #2
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.