Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пхенян демонтира ядрения си полигон, но дали се отказва от ядрения си арсенал, или крие улики?

1 коментар
Пхенян демонтира ядрения си полигон, но дали се отказва от ядрения си арсенал, или крие улики?

Сателитни снимки показват, че Северна Корея демонтира съоръженията на своя ядрен полигон, но според експерти от снимките не личи дали това е първа стъпка към пълна денуклеаризация или опит да се прикрият ядрените ѝ възможности от външни наблюдатели.

Намеренията на Северна Корея предизвикаха още по-големи съмнения вчера, когато тя внезапно обяви, че може "да преразгледа" провеждането на среща на върха с американския президент Доналд Тръмп през юни, ако САЩ продължат да настояват за едностранна денуклеаризация. Снимки от комерсиални спътници - включително такива, направени от спътника "Планет Лабс" на 14 май, показват, че Северна Корея премахва някои структури около ядрения си полигон в Пунгери, казват експертите.

"Засега изглежда, че се премахват някои спомагателни структури на повърхността, - каза Скот ЛаФой, анализатор на снимки от открити източници. - Това може да говори, че полигонът се закрива, тъй като за да функционира, той се нуждае от инженери и работни екипи на място, които да подготвят и поддържат полигона."

Сред съоръженията, които, изглежда, са разрушени, са инженерен офис, както и сгради за въздушния компресор, който се използва за подаване на въздух в тунелите, където се детонират бомбите, каза експертът по неразпространение на ядреното оръжие Франк Пабиан. "Това изцяло съответства на официалното севернокорейско съобщение, че са в ход "технически мерки" по закриване (на полигона)", добави Пабиан.

Пхенян казва, че смята да използва експлозиви, за да взриви тунелите, "напълно" да запуши входовете им и да премахне наблюдателните съоръжения, изследователските институти и охранителните структури.

Ограничен брой чуждестранни медии са поканени да гледат церемониалното закриване на полигона, но засега не са поканени международни инспектори, което кара някои експерти да подозират, че Северна Корея се опитва да скрие ядрения си капацитет.

Може би изглежда, че Северна Корея проявява най-добри чувства, организирайки това събитие, но тук говорим за реален изпитателен полигон - "димящо дуло", каза Су Кюн-юл, професор по ядрени енергийни системи в Сеулския национален университет. "Изглежда, че те се опитват да скрият всякакви доказателства за ядрения капацитет, с който разполагат", добави той.

"Някои червени сигнали"

В изявление вчера първият заместник-външен министър на Северна Корея Ким Ге-гуан остро разкритикува високопоставени американски служители и особено съветника по националната сигурност Джон Болтън, за изказаната от тях идея, че Либия може да послужи като модел за денуклеаризация на Северна Корея.

Болтън предложи Тръмп и севернокорейският лидер Ким Чен-ун да сключат сделка, подобна на онази, според която компоненти на либийската ядрена програма бяха прехвърлени в САЩ през 2004 г.

През 2011 г. либийският лидер Муамар Кадафи бе заловен и убит от бунтовнически сили, подкрепени с кампания от въздушни удари на НАТО. Макар че техническите аспекти на севернокорейската сделка могат да бъдат огледално отражение на някои елементи от либийската, Пхенян има далече по-напреднала оръжейна програма, а и съдбата на Кадафи не е никак окуражаваща, каза в интервю неотдавна Андреас Персбо - изпълнителен директор на ВЕРТИК - лондонски мозъчен тръст, занимаващ се с проверки и изпълнение на програми за разоръжаване.

"Либия е ужасен пример, който би могъл да бъде посочен като перспектива, защото севернокорейците, разбира се, имат свои екипи, които съветват Ким Чен-ун какво означава това, и те ще отбележат факта, че то не е добро решение за Северна Корея", отбеляза Персбо.

Вместо това Северна Корея, изглежда, ще предложи цялостен дългосрочен ангажимент за "денуклеаризация на Корейския полуостров", чиято реализация би отнела години дори и при най-добро стечение на обстоятелствата, казват експерти.

ЛаФой заяви, че действията на Северна Корея засега "не са непременно лукави", но те наистина подават някои "червени сигнали" дали става дума за пълна и постоянна денуклеаризация.

"Снимките наистина показват, че полигонът, изглежда, е в процес на закриване", - каза той. - Но все още не можем да кажем дали той ще бъде затворен за години, или се привежда в някакво състояние, при което може да бъде възстановен за няколко седмици или месеци."

 

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #1

    Ако някой си въобразява, ЧЕ ТЪМП ЩЕ СЕ ОСТАВИ ДА БЪДЕ ПРЕМЕТНАТ, без пълни гаранции за ПЪЛЕН ДОСТЪП НА ЕКСПЕРТИ преди да разпусне примката,- е за психиятрия. Ама нали МСМедиите трябва да лаят, да саботират Тръмп и да раздават на кило безценния си "акъл":):):)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.