Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пиер Луврие оспорва сделката за БТК в съда

0 коментара
Пиер Луврие

Една година след първата си поява като кандидат да придобие БТК и още редица компании в орбитата около фалиралата КТБ мистриозният белгийски инвеститор с руски връзки Пиер Луврие обжалва решението на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да разреши на Спас Русев да придобие контрол над телекома. Новината съобщи сайтът bivol.bg.

Делото е заведено от Louvrier Investment Company 33 (LIC33) във Върховния административен съд (ВАС). Мотивите на белгиеца не са ясни, защото съдът не е публикувал материалите по делото.

За Пиер Луврие се твърди, че е близък до руския олигарх Константин Малофеев заради съвместното им участие в инвестиционния фонд CFG. Самият Малофеев не може да прави директно бизнес в България поради наложените от ЕС икономически санкции.

През март 2015 г. Пиер Луврие обяви, че заедно с други инвеститори чрез LIC33 е придобил активи на банкера Цветан Василев срещу едно евро. В тях се включват освен дела му от 43% в БТК и собствеността му в мултиплексите НУРТС и "Фърст диджитъл", военните дружества "Дунарит" и "Авионамс", както и пийпълметричната агенция GARB.

Самата LIC33 е създадена специално за сделката през март. Няколко месеца по-късно през юли Луврие заяви, че ги е върнал обратно на Василев, защото "няма повече никакъв интерес към тези активи". Жалбата във ВАС и образуваното дело по нея обаче показват, че все пак такъв интерес може и да съществува или се прави опит да се забави процедурата по прехвърляне на собствеността на БТК.

ВАС е насрочил дело по жалбата на LIC33 срещу разрешаването на сделката от антимонополния регулатор чак за 26 октомври. Така развръзката едва ли ще е от голямо значение, тъй като решението на КЗК е с предварително изпълнение. Прогнозите са сделката за придобиването на БТК да бъде финализирана скоро.

През декември КЗК разреши скоростно сделката за поредната смяна на собствеността в телекома, като в рамките на девет дни излезе с положително становище за нея. По закон регулаторът разполага с месец да се произнесе по подобни казуси, освен ако не направи по-задълбочено проучване, като в повечето случаи не бърза с решенията. Принципно становището на КЗК може да се обжалва в 14-дневен срок, който за директно заинтересованите лица започва да тече веднага, а за третите лица – от публикуването му в електронния регистър на регулатора. За сметка на бързото произнасяне комисията е заличила всякаква информация относно новите собственици на компанията и не се разбира кой точно стои зад офшорката купувач.

Това, което се знае, е, че през ноември Спас Русев чрез регистрираната в Люксембург компания Viva Telecom вероятно в партньорство с руската финансова група ВТБ и други неназовани инвеститори ще купи 100% от дружеството InterV Investment, също регистрирано в Люксембург, което държи изцяло собствеността на БТК. До продажбата на активите се стигна след необслужван мостов заем от 150 млн. евро.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.