Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пионери в битката с бедността получиха Нобел за икономика

4 коментара
Пионери в битката с бедността получиха Нобел за икономика

Икономистите Абиджит Банержи, Естер Дюфло и Майкъл Креймър бяха отличени с тазгодишната Нобелова награда за икономика, заради експерименталния им подход към намаляване на глобалната бедност, съобщиха от Кралската шведска академия в понеделник.

Тримата си поделят по една трета от наградата в размер на 9 млн. шведски крони, която специално в тази категория се връчва от Кралската шведска банка.

Индиецът Банержи и Дюфло,която е от френско-американски произход, са двойка не само в научната работа, но и в живота. Дюфло става едва втората жена, която получава Нобелова награда за икономика.

"Само за две десетилетия новаторският им базиран на експерименти подход е променил икономиката на развитието, която сега е процъфтяващо поле за изследвания", мотивират се от Нобеловия комитет.

"Тазгодишните лауреати са създали нов подход към събирането на надеждна информация за най-добрите практики за борба с глобалната бедност. Те разделят този проблем на по-малки, по-лесно решими въпроси - например какви интервенции биха били най-ефективни, за да се подобри детското здраве. Те показват как на тези малки въпроси се отговаря много по-внимателно и ефектът като цяло е по-добър", посочват от академията.

Макар че е постигнато много за намаляване на бедността в света, все още 700 млн. души получават изключително ниски приходи. Всяка година 5 млн. деца умират, преди да навършат 5 години, често от болести, които биха могли да бъдат предотвратени или излекувани по евтин или простичък начин. Половината от децата по свето все още напускат училище без базови знания.

През 1990-те години Майкъл Креймър и неговите колеги показват колко силен е подходът за разделяне на проблема и търсене на решения на малките му части, използвайки го експериментално в Кения за подобряване на резултатите в училище.

Банержи и Дюфло, често заедно с Кремер, скоро представят подобни изследвания от работата си в други държави. Сега техният изследователски метод напълно доминира развиващите се икономики.

Откритията на тримата лауреати и на изследователите, последвали стъпките им, имат драматичен принос за подобряване на способността за борба с бедността. От Нобеловият комитет посочват, че като директен резултат от проучванията на тримата икономисти над 5 млн. деца в Индия вече се възползват от ефективни програми в училище, а в редица страни е започнало силно субсидиране на здравната превенция, които имат много силен успех в битката с бедността, а също така и богат потенциал за по-нататъшно подобряване на живота на бедните хора в света.

58-годишният Банержи и 47-годишната Дюфло работят в Масачузетския технологичен институт в САЩ, а 55-годишният Майкъл Креймър - в Харвард.

Нобеловата награда за икономика е основана по-късно от останалите Нобелови награди - през 1969 г. Фондът за нея е създаден с дарение, което банката отпуска на Нобеловия комитет по случай 300-та си годишнина.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #4

    Усилието да се създават общовалидни теории много скоро ще се окаже трудно начинание дори за нобелови лауреати. Онова, което пречи, е че светът се развива мрежово, като всяко ниво обхваща сходните по развитие части в цялост, чрез възможностите на Интернет, и светът ще бъде разделен на области, в които живеят хора в различни исторически времена и се допират до други, с които не са свързани. Занаятчийството, бедността, липсата на образование ще остане проблем за страни като Индия и тя ще върви по пътя към развития капитализъм, без тези идеи да са валидни за останалото човечество...

  2. pepe
    #3

    Щом троловете се фъргат срещу това, значи хората наистина са направили нещо полезно за човечеството. :)

  3. Boris Kamov
    #2

    Благодарение на този принос (ако е вярно), за 50 години населението на земята се увеличи от 2 млрд на 8 млрд и продължава. Това увеличение на населението е една от основните причини за глобалното затопляне (изсичане на горите, увеличено потребление на храна, горива и пр). Това увеличение поражда глобални конфликти, миграции и т.н. Това увеличение ще доведе и до евентуалното загиване на човешката цивилизация. Но това са дребни проблеми, важното е да сме политически коректни и да си заслужим парите на Сорос и групата около него...

  4. Горскио
    #1

    Нямам време да ровя за подробности относно приноса на тримцата с глобалната бедност, но като познавам Нобеловия комитет и по какви критерии раздава наградите, както и че тримцата са икономисти в МТИ и Харвард,а методите им били прилагани на хиляди километри от кампуситев Кения и Индия, съм силно скептичен. Поредната глобалистка фашива новина. И поредните лауреати пионки на глобалистката пропаганда - след тетката от Полша, спечелила наградата за литература, която призова поляците да свалят националното си правителство и да го заменят с марионетки на Роотшилд/Соорос. Слава Богу, поляците гласуваха за националното си правителство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.