Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пионери в клонирането и изследването на стволови клетки с Нобел за медицина

10 коментара
Лауреатите Яманака и Гърдън

Британецът Джон Гърдън и японецът Шиния Яманака получиха в понеделник първата награда от Нобеловата седмица. Двама бяха отличени с приза за медицина за изследванията им върху стволовите клетки. Тяхното откритие е, че стволовите клетки могат да се превръщат във всеки друг вид клетка в човешкото тяло.

Професор Гърдън е използвал проби от червото на жаба, за да я клонира, а проф. Яманака е променил гени, за да препограмира клетки. Според Нобеловия комитет двамата са "революционализирали" науката.

Науката е установила, че когато яйцето бъде оплодено, в него се съдържа само един тип клетка, която се мултиплицира. Резултатът от този процес е създаване на множество специализирани клетки, които отговарят за изграждането на различните видове системи в живия организъм. Процесът е еднопосочен – след специализацията на клетките нищо не може да промени тяхната съдба.

През 1962 година Джон Гърдън показва, че генетичната информация, съдържаща се в клетка от червото на жаба, съдържа в себе си всички необходими гени за създаването на цяла една жаба. Той е успял да вземе тази информация и след имплантирането ѝ в яйце е успял да създаде нормална попова лъжичка.

Този подход е провокирал експеримента по създаването на овцата Доли – първият клониран бозайник.

През 1966 г. Яманака използва различен подход. Вместо да вкарва генетичен материал в яйце, той успява да го промени. Японецът използва четири кожни клетки и успява да ги превърне в стволови.

"Откритията на Гърдън и Яманака показаха, че при определени обстоятелства еволюционният часовник на клетките може да бъде върнат назад. Техните открития позволиха на другите учени да направят забележителен напредък в много области на медицината", се казва в изявлението на Нобеловия комитет.

След тези открития учените вече работят по технологии за превръщането на клетки на възрастни хора в стволови клетки. Това би помогнало за възстановяване на хора, страдащи от сърдечни заболявания, както и да се обърне развитието на болестта Алцхаймер.

111-та Нобелова седмица ще завърши на 15 октомври с връчването на приза за икономика.

По желание на Алфред Нобел (1833 -1896) наградите, носещи неговото име, са за най-важните открития в областта на физиката, химията, физиологията или медицината, за забележителни литературни постижения, за дейност в интерес на световния мир.

Присъждат се от комисии, излъчвани от Шведската кралска академия на науките - за физика и химия; от Каролинския медицинско-хирургически институт в Стокхолм - за физиология или медицина; от Шведската академия по литература - за литература, а петчленен комитет, избран от норвежкия парламент, присъжда наградата за укрепване на мира. През 1968 г. е учредена Нобелова награда и за икономически науки, финансирана от шведската национална банка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    "Тяхното откритие е, че стволовите клетки могат да се превръщат във всеки друг вид клетка в човешкото тяло." Това е много отдавна известно и не това е тяхното откритие. Откритието им е, че е възможно от обикновени, т.е. вече специализирали се клетки, да се получат клетки, подобни на стволовите, от които по-нататък да се получат клетки и органи с друга специализация. В частност по технологията на Яманака може да се произвеждат квази-стволови клетки без да се използуват човешки ембриони. което пораждаше сериозни етични проблеми.

  2. Анонимен
    #9

    през 1966 Яманака е бил на 3-4 години, вероятно става въпрос за 2006

  3. Анонимен
    #8

    Боряна Пирьова: Всяко значимо постижение във физиологията - науката за човешкия организъм извиква възхищение и рано, или късно намира приложение за лечение на болести. Въз основа на познания за физиологичните свойства на сърдечния мускул, днес стотици хиляди живеят години наред с пейсмейкър, а други след електрофизиологична намеса избягват внезапната сърдечна смърт.

  4. Анонимен
    #7

    За "изпразнилите се" до тук: О, свещенна простота!!!

  5. Анонимен
    #6

    е наситина ...голиами яйца!! че на всичкото отгоре ...и особенно опасно ! с така наречените стволови клетки определено лъжат хората че се предлага ниакаво лечение ......определящи и непреодолими разлики има при животните и хората ....но молекулярната биология уништожи ...нормалната медицина ...

  6. Анонимен
    #5

    № 1 е член на Висшата партийна комисия на ГЕРБ. Там членуват само интелектуалци като него. Правилно, др. Първи!

  7. Анонимен
    #4

    Предлагам създаване на БЪЛГАРСКИ СЪЮЗ на ПУШАЧИТЕ(БСП) Основни цели :взаимна подръжка за осигуряване условия на комфорт в завденията;аАГИТАЦИЯ сред младите да не зпочват вредния навик;Учениците да знаят ,че това НЕ Е престижно занимание.Старите които са започнали тепърва не могот да се откажат от тях.ОЩЕ повече ,че отсъдържанието на една кутия цигари повече от 60процента са хартия и целофан, чиято цена е значително по-ниска от цената на тютюна.Младите да не пушат!!!????

  8. Анонимен
    #3

    2, просто стволовите клетки на 1 още не са станали мозъчни. Дай боже да станат някой ден!

  9. Анонимен
    #2

    До 1 Неграмотен простак!!! От такива като теб сме на това дередже

  10. Анонимен
    #1

    Голям прас.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.