Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пияните младежи из на испанските градове

0 коментара

Паважът е засипан с парчета стъкло и остатъци от храна, купчини пепел от палените през нощта огньове се редуват с локви от урина и повърнато стомашно съдържание, а стените са покрити с надписи и драсканици. Често пъти такава е сутрешната картина на някои от мадридските улици, през които сякаш е минало варварско племе.

В съботните и неделните вечери на градските площади и в парковете се стичат около половин милион младежи, за да се напият. Те вдигат шум и пречат на хорат да спят, плашат минувачите и оставят след себе си невъобразима мръсотия.

Гражданите, които повече не могат да търпят това, заплашват, че ако властите не сложат край на младежките буйства, ще се оплачат от бездействието им на международни организации.

Явлението, станало известно като "ботельон" /от "ботела" - бутилка на испански/, не е характерно само за Мадрид. През последните десет години то е обхванало цяла Испания. В съботните и неделните вечери градските центрове се изпълват с групи младежи, облечени предизвикателно, гримирани стряскащо и с метални украшения, прикачени на носовете и пъповете им. "Бутилкаджиите" бродят по улиците в приповдигнатото състояние на алкохолно опиянение.

Чупенето на бутилки в стените е едно от любимите им развлечения. Някои дори се забавляват да ги хвърлят по минувачите, други пък правят секс на публични места.

Начинът на пиене в Испания е претърпял коренна промяна, твърдят социолози. Сега по-рядко се пие на маса по време на хранене, а повече се правят запивания, продължаващи по два дни. Както е характерно за Северна Европа, целта вече е да се постигне състоянието напиване и то бързо, а не да се отпива от чаша вино, докато се яде пържола.

Проучванията показват, че около 40 процента от испанците на възраст между 15 и 29 години приемат алкохол всеки уикенд. Средностатистическият младеж се запознава с алкохола, когато е на 9 години, и започва да пие редовно, когато стане на 14. Момичетата пият почти толкова колкото и момчетата.

Тийнейджърите поглъщат всичко - от евтино вино и бира до уиски и водка, като си правят и смеси от тях. Алкохолът често е съпровождан от наркотици - хашиш, кокаин, екстази и дори ЛСД. Целта: да се замаеш, колкото можеш повече и за колкото е възможно по-дълго време.

Младежите твърдят, че пият по улиците, защото не могат да си позволят да посещават барове. Но експертите имат и по-задълбочено обяснение. Бунтуването и оспорването на възприетия ред винаги са съпътствали младежката възраст, а алкохолът помага на тийнейджърите да се отърсят от своята стеснителност и психологически задръжки.

Освен това днешните родители са прекалено либерални. Това означава, че децата нямат авторитети, срещу които да възстават, и те отиват да изливат бунта си на улиците.

Желанието за бунт се обяснява и с факта, че в Испания младежите често остават да живеят с родителите си до към 30-годишна възраст. "Нощта се е превърнала в начин за бягство", посочва социоложката Тереса Лаеспада.

Специалистите изтъкват като причина и хедонистичната природа на западното общество, в което всеки се стреми да задоволи своите желания, колкото може по-бързо. Европейците "искат да правят всичко до възможния предел ", казва Гонсало Роблес, правителствен експерт по наркомании. "Човек се впряга в надпревара до възможния предел и печели максимално възможното. Наркотиците са средство за постигане на бърза победа, без да се мисли за последствията."

Какво точно е желанието, което испанските тийнейджъри се стремят да задоволят, като се напиват заедно? Според антрополози този вид "треска в събота вечер" им дава усещането за принадлежност към група. Младежите обаче често посочват друга цел: да забравят.

Те не могат да обяснят какво именно искат да забравят. Специалистите твърдят, че това е бягство от обществото, което ги поставя под натиска на конкуренция от ранна възраст, но не им предлага политически алтернативи, за да обмислят ценностите му.

Предполага се, че повечето участници в "ботельона" ще престанат да пият, когато станат по-възрастни, но други няма да спрат и ще свършат като алкохолици.

В знак на протест срещу това явление жителите на Мадрид са излизали на гневни демонстрации, по време на които дори са хвърляли смет по улиците, както правят "бутилкаджиите". Какви ли не мерки са били обмисляни или прилагани в градовете - от участие на полицията в разпръсване на групите до налагане на глоби за магазинерите, които продават алкохол на младежи. Досега нищо не е донесло резултат. Може би защото проблемът е по-сериозен от опазването на обществения ред.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.