Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пламен Константинов: Скъпите селски стадиони догодина ще са складове за ябълки

Държавата е наляла над 400 млн. лв. в спортна инфраструктура за 5 години без мисъл

2 коментара
Пламен  Константинов

"Всеки селски кмет строи зала или стадион. Те нямат канализация, но се строи зала или стадион, който до една година ще бъде склад за ябълки най-вероятно". Това заяви селекционерът на българския национален отбор по волейбол Пламен Константинов пред БНТ в един разговор за спорта и политиката.

Той призова държавата и общините да насочат средствата за спорт към детско-юношеските школи, а не към мъжките професионални отбори и строителство на неизползваеми съоръжения.

Да усвоим едни пари без мисъл

Защото "ефектът е никакъв, но са усвоени едни пари. Определени строителни фирми, които имат интерес, и те са усвоили едни пари, защото, да си кажем истината, строителството е идеална възможност да се усвояват определени средства", посочи Константинов.

Усиленото строителство на спортни зали и стадиони по селата започна през последните пет години с европейски средства. Това стана след като през 2011 г. в оценката по мярка 321 в Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) беше включен нов критерий – "за създаване/реконструкция/модернизация на спортни центрове", който даваше допълнителен бонус от 20 точки при оценката. Това мотивира много малки общини да подадат проекти за да вземат едни пари. Равносметката е 87 проекта за 285 млн. лв. за общо 308 спортни обекта по селата, сочат данните на ПРСР.

Сега проблемът пред новите, а на места стари кметове, е че тези обекти трябва да работят и да останат в същия вид през следващите пет години, съгласно европейските правила.

Това обаче не е ясно как ще се случи, защото тези спортни обекти не са "координирани със спортното министерство, нито има, да речем, някаква карта с това във всеки район какви спортове да се развиват, какви специалисти има, какви традиции има", отбеляза Пламен Константинов.

Той призова Програмата за селските райони да се предоговори и ако може да бъдат включени и градовете. Това обаче няма как да стане, защото построените спортни съоръжения са за изминалия програмен период. За настоящия за градовете може да се предвидят средства по програмата "Региони в растеж", но при нейното одобряване това не беше заложено. Сега плановете на управляващите са това да се случи на базата на публично-частното партньорство, чрез инструментите за финансов инженеринг от новия мега фонд, който се управлява от Министерството на финансите.

"Истината е, че ние не сме Белгия или Холандия, където хората искат да излязат от града и да отидат по селата да си направят къща, и да живеят там. Тук в селата няма деца. Какво като построим там зали и отрежем една лента? След един месец тази зала е с един пръст прах и никой не я използва. Това е масово в България", каза още Пламен Константинов.

Селекционерът на националния отбор по волейбол призова Столична община да помогне финансово на спортните клубове в София. Той даде за пример кмета на Монтана Златко Живков, който спечели пети пореден мандат още на първия тур на местните избори.

Не може кметът на Монтана да издържа едновременно футболен, баскетболни и волейболни отбори, а в столицата това да не се случва, каза Пламен Константинов. Той допълни, че е бил на среща с кандидат-кметовете на столицата, на която е чул от тях, че било незаконно да се помага на спортните клубове.

"А Монтана да не е в Румъния или Албания?", попита риторично Константинов.

Работа на парче от днес за утре

"Както работи и се развива държавата, по същите методи го прави и спортът. Основният проблем е, че се залага на моментни събития, работата на парче. Дългосрочните политики липсват, а те осмислят успеха на какъвто и да е спорт. Ние мислим от днес за утре. Системата не работи. Необходимо е ръководителите да разберат, че някой трябва да се жертва моментно в името на това след два или три олимпийски цикъла системата да е заработила", смята Пламен Константинов.

Според него българите не са се научили и да избират в интерес на държавата.

"Ние избираме това, което ни харесва, или човек с който се оприличаваме, а не избираме интереса на държавата", смята Константинов, който има опит в политиката първо с НДСВ, а след това мина и в редиците на Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева.

Според него това е така, "защото не знаем да избираме и не сме се научили да избираме с годините".

"Има хора, които са приети в Европа, и трябва да ги изпратим там, независимо дали ни харесват. Те може да не са нашия тип, но те ще свършат нужната работа за държавата. Трябва да ги използваме. Такъв беше и Царят. Ние не го използвахме. Не използвахме това, което той носи докрай в интерес на държавата", каза Пламен Константинов.

"Политиката винаги ще ми е интересна. Аз вярвах, че мога да се впиша … В момента наистина не вярвам", допълни треньорът на мъжкия националния отбор по волейбол.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Драгойчо
    #2

    Т.нар. "цар" не е "човек, приет в Европа", Пламене. А обикновен сметкаджия. Мултигруп плати великото му "завръщане". Когато се качи на власт се сдуши с наследниците на комунистите, преследвали баща му. Облагодетелства се икономически, връщайки си скъпи имоти. И по никакъв начин не попречи на картелите, които душат всички сектори на българската икономика. Никога няма да го разберем със сигурност, но аз лично съм 100% убеден, че т.нар. "цар" е бил купен от ДС или направо от КГБ години преди великото "завръщане".

  2. tibia
    #1

    Сещам се един, дето с лекота бъркаше политика и бизнес, и грабеше и от двете - Милен Велчев, а ето, че вече си имаме смеска от спорт, бизнес и политика. На 31.12.2015 г.завършва програмата за строителство на спортни съоръжения по селата и повече такива европейски пари няма да има. Ще му се наложи на господина да търси бъдещи волейболисти по селата, а не да му идват на крака в София. Публична тайна е, че близка до него фирма не спечели поръчката за Арена Армеец и явно още го боли. По-дискриминационно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.