
Номинираният за управител на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) Пламен Цеков обяви в сряда, че ще предложи през лятото нов вариант за финансиране на болниците.
“Имам намерения, но това не може да бъде осъществено едностранно и еднолично от мен. Смятам към края на май и юни месец, когато започне работата по бюджетите за следващата година, да предложа вариант за финансиране на лечебните заведения, който ще е малко по-справедлив и по-демократичен, т. е. няма да има субективен фактор“, заяви той пред БНР, но не даде повече подробности за идеята си.
От лятото на 2010 година насам болниците са с твърди бюджети, над които НЗОК им превежда средства по изключение. Преди това касата плащаше на болниците всяка реално извършена от тях дейност срещу съответния контрол. С цел икономии обаче този модел бе премахнат, а болниците преминаха на бюджетно финансиране, което постоянно поражда въпроси защо на определени болници се отпускат дадени суми и доколко обективни са критериите, по които става това.
Цеков заяви, че анализът за първото тримесечие е показал, че голяма част от болниците не са усвоили бюджетите си, а само две лечебни заведения са превишили заложения лимит. Той отхвърли като неоснователни прогнозите, че парите за хемодиализа ще свършат още през август.
Цеков каза, че принципно е за това да има няколко здравни каси, но в момента икономическата ситуация не го позволявала. От изказванията му по-късно в парламента пък стана ясно, че той има по-различна визия за развитие на здравнооосигурителния модел от здравния министър Десислава Атанасова.
Според него, навсякъде в света има една структуроопределяща основна здравноосигурителна каса. Дали ще се случи втора и трета здравна каса, какъв ще е форматът може да го реши законодателният орган. "Моето мнение съм го казвал неведнъж - трябва да има втори и трети стълб на здравно осигуряване, който да бъде доброволен“, заяви Цеков.
Според Атанасова пък трябва да има тристълбов модел като първият и вторият – в НЗОК и в частни фондове да бъдат задължителни, а третият да е доброволен. Атанасова каза преди дни, че до края на годината ще бъде представена визия за развитието на здравноосигурителния модел.
Според Цеков обаче икономическата обстановка в момента не позволява демонополизация на НЗОК. “Смятам, че демонополизация е неточен термин. По-скоро трябва да има допълнителни здравни каси или здравноосигурителни дружества. Това е въпрос на коментар и от специалисти, защото в здравноосигурителния модел, наложен в Европа като най-масов, винаги има една структура, която е основна здравна каса. Така че това може би трябва да се случи в България, но смятам, че към момента икономическата ситуация не го позволява“, посочи Цеков.
Той посочи, че като бъдещ управител на НЗОК няма как да работи срещу интересите на институцията в посока създаване на конкурентни паралелни структури.
Цеков също като Атанасова вижда възможност за намаляване на цените на лекарствата основно в договарянето на отстъпки между НЗОК и фармацевтичните фирми. “Трябва да има референтни цени на лекарствата у нас, които да бъдат отправна точка за едно бъдещо договаряне между производители и търговци, т.е. от референтната цена надолу. Какви стойности ще се постигнат, е въпрос на преговори“, посочи Цеков.
Кандидатурата на Цеков предстои да бъде гласувана от парламента в четвъртък като от БСП, ДПС и Синята коалиция вече се чуха гласове, че няма да бъде подкрепен.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент