Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планът за "Пирин" отново е на трупчета

Разработчикът обжалва промененото министерско решение и обяви, че има екооценка, но според природозащитници тя е друг тип

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Конфликтите около управлението на Националния парк "Пирин" очаквано ескалираха, след като проектът на плана за стопанисването му отново се качва на трупчета поради нови искови жалби в съда срещу последните решения на служебния екоминистър Ирина Костова.

Новата сага покрай парка се развива на фона на отправени преди седмица критики от страна на Европейската комисия към България, че управлява лошо защитените си територии.

Фирмата "Пролес инженеринг", разработила актуализацията на плана за Пирин, вече е атакувала във Върховния административен съд решенията, с които Костова отмени две свои предишни решения, свързани със защитената територия – за липсата на необходимост за извършване на екологична оценка на документа и за предварителното му изпълнение. В момента дружеството подготвя трета жалба – срещу решението на екоминистъра да обяви процедура за извършване на екооценка, заяви управителят на "Пролес инженеринг" ООД Антоний Стефанов пред Mediapool.

Какви са аргументите на жалбите той не посочи, но коментира, че на практика приемането на новия план за управление на природния парк се отлага за дълго време. По думите му дори и да се стигне до изработване на екологична оценка на плана по Закона за опазване на околната среда, това ще отнеме поне година, след което тя може да се обжалва и това също да се проточи. Според него точно това е целта на екозащитниците.

Служебният министър даде на заден от намеренията си да пусне изпълнението на плана без екооценка след намеса на работодателя си – президентът Румен Радев, който настоя за ново решение.

Стефанов заяви още, че изработеният от фирмата му проект за актуализация на плана за Националния парк "Пирин" има екологична оценка, която е била представена на обществено обсъждане в Разлог през ноември 2014 г. Той дори изпрати до медиите частта от проектоплана, озаглавена "Екологична оценка".

Тома Белев от екокоалицията "За да остане природа в България" обаче контрира, че това е първична оценка на плана и не е екооценка по смисъла на Закона за обществените поръчки. По думите му твърденията на "Пролес" за наличието на екооценка са "димни шашки", тъй като такава не е била изисквана от Министерството на околната среда и водите при обявяването на поръчката за плана, възложена на "Пролес". В заданието се посочва само, че трябва да се оценят екосистемите, местообитанията и наличието на редки видове и да се предложат мерки за решаване на евентуалните проблеми.

Пред Mediapool Белев каза още, че липсата на екооценка на плана е спестило на "Пролес" поне 100 хил. лв. за изработването ѝ. Той припомни, че още от 2014-2015 г. екозащитниците искат изработеният вече план да се промени и да му се направи екооценка. Бившият зам.-министър на околната среда Бойко Малинов обаче отказва това. В писмо до природозащитната организация той посочва, че "плановете за управление на защитените територии, в т.ч. на националните паркове, които се изготвят но реда на Закона за защитените територии, не са включени изрично в списъците на планове и програми на Наредбата за условията и реда за извършване на екологична оценка на планове и програми".

Малинов допълва в писмото си от март 2015 г., че планът за управление на "Пирин" е рамков документ за водене на политика и контрол, с който се обособяват защитените зони, от отделно има законова възможност за допълнителни забрани за строителство и дейности в границите на националните паркове. "В одобреното задание не е поставена задача към изпълнителите да предвиждат в плана за управление строителство на конкретни инвестиционни предложения със съответни параметри", посочва бившият зам.-министър.

Антоний Стефанов признава, че извършената от фирмата му екооценка е първична и е по Закона за защитените територии, но според него тя е и екооценката по Закона за опазване на околната среда (ЗООС). Той поясни, че се засягат едни и същи параметри с тази разлика, че вторият тип екооценка е за инвестиционни намерения, каквито в проекта на плана липсват.

"Какво да оценява една екооценка по ЗООС като няма една постройка направена?", каза управителят на "Пролес", който отрече фирмата му да е свързана с концесионера на ски зоната "Банско" – "Юлен".

След внесените от дружеството жалби срещу взетите по целесъобразност последни решения на екоминистъра, на ход е Върховният административен съд. Докато той не се произнесе, не може да се започне процедурата за изготвяне на исканата от природозащитниците екооценка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. gogomi
    #3
  2. jivka65
    #2

    ей писна ми от тая история значи. ако не бяха еколозите да правят спънки, вече всичко щеше да е напред, ама а, де. тия само реват и лошото е, че има кой да ги слуша. циркаджии!

  3. RedDevil
    #1

    Доста сложна става ситуацията...да не се окаже, че наистина сме станали за пореден път на еколъжи, които ще ни костват бая май с тези санкции, които ни очакват...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.