Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планът за плащането на руските реактори крие рискове

Не е ясно дали глобата за АЕЦ "Белене" ще се отрази на цената на тока

9 коментара
Петър Чобанов

Съмнения, че планът на правителството за плащане на реакторите за АЕЦ "Белене" има сериозни пропуски, изразиха депутати във вторник по време на извънредното съвместно заседание на комисиите по бюджет и енергетика.

Във вторник сутринта кабинетът одобри специален законопроект, който ще позволи отпускането на държавна помощ под формата на необезпечен безлихвен заем за НЕК с цел плащането на двата реактора за АЕЦ "Белене" на руската страна.

В законопроекта няма точна сума, но е записано, че тя ще е равна на дължимото от НЕК към руската "Атомстройекспорт" по решението на международния арбитраж в Париж.

Сумата, която компанията е осъдена да заплати с лихвите към 20 септември, е 628 957 596 евро, като за всеки допълнителен ден просрочие се начисляват по 324 000 лв. неустойка.

Всички партии обявиха, че ще подкрепят законопроекта, защото плащането е безусловно и безалтернативно, но имаше критики към избраната финансова технология.

"Ние сега ще подкрепим законопроекта, но дано не се наложи да се внася следващ законопроект, ако Европейската комисия откаже да одобри държавната помощ", предупреди депутатът от ДПС и бивш министър на финансите Петър Чобанов.

Според насоките на Европейската комисия компании, които са във финансови затруднения като НЕК, могат да бъдат подпомагани само с цел преструктуриране и оздравяване. "В този смисъл какъв е вашият план за оздравяването на дружеството", попита Чобанов.

Колегата му Йордан Цонев от ДПС добави, че средно една разрешителна процедура за държавна помощ пред Брюксел отнема между 90 и 120 дни. "Това означава, че нотификацията може да ни струва 30 млн. лв.", изчисли Цонев. Той се пошегува, че управляващите могат да възложат на ДПС да измисли по-добър финансов механизъм и, ако се спестят въпросните 30 млн. лв., те трябва да бъдат дадени на "наши общини" с бюджет 2017.

"Платете утре, пък после ще нотифицираме! На коляно ги смятам лихвите и те са огромни. Затова по-добре веднага да платим на "Атомстройекспорт", защо ще чакаме Европейската комисия, при положение че никоя държава от ЕС не плаща глоби, когато нарушава бюджетните правила", призова пък Румен Гечев от БСП.

Друг проблем според Чобанов е защо не се предвижда актуализация на бюджета заради крупната сума.

Зам.-министърът на финансите Маринела Петрова обясни, че операцията ще бъде неутрална за бюджета и няма да се наложи актуализация, защото това е финансиране под черта по силата на чл. 109, ал. 4, т. 2 от Закона за публичните финанси (ЗПФ).

"Буквата на закона действително е спазена, но това е прекалено фриволно тълкуване на ЗПФ. Ако милиарди могат да се отпускат под черта, за какво тогава изобщо има бюджетна процедура? Подобни мащабни трансакции под черта досега не са правени. По тази логика догодина под черта можем да раздадем 4-5 млрд. лв.", добави Чобанов пред Mediapool.

По думите му операцията най-вероятно ще доведе до увеличаване на дефицита на начислена основа и затова Брюксел трябвало да бъде уведомен.

Според Чобанов и депутати от левицата по-добрият вариант би бил да се капитализира "Българският енергиен холдинг", който е в по-добро състояние, и след това да се коментира с Европейската комисия одобрението на операцията, защото и тя би представлявала държавна помощ.

По думите на Маринела Петрова нотификацията пред Брюксел ще бъде изпратена официално в началото на следващата седмица, което ще отключи процедурата.

При изключителни обстоятелства Брюксел може да реагира и много бързо. Например през лятото на 2014 г. помощта за подкрепа на банковия сектор у нас бе одобрена за един следобед.

В случая обаче от Европейската комисия коментираха, че не могат да се ангажират със срок, в който да се произнесат по искането на София да нотификация на държавната помощ за НЕК. "Когато получим уведомлението, ще го разгледаме и ще се произнесем", заявиха от Брюксел.

По време на заседанието на двете комисии в парламента изобщо не бе поставен въпроса за бъдещото връщане на заема от НЕК, а също и за това как и дали той ще се отрази на цената на тока.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    ГЕРБ в периода 2009 -2012 г. са направили плащания от 380 млн. лв за "Белене". Според Тренчев от ДСБ по казуса "Белене" е по-добре "ужасен край, а не ужас без край". За Кънев "никакъв ужасен край няма тук, а много скъп елемент от ужаса без край".

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #8

    Р. Овч. назначава Любомир Велков и Мардик Папазян, за директори на НЕК. Те заемат тези постове до началото на септември 2009-та г.
    На 5-ти май 2007-ма г. Р. Овч. подава оставка от поста министър на енерГЕПИката, но неговите пионки Велков и Папазян остават и при приемника му Петър Димитров.
    Това са подписите на двамата хубавци, заради които сме осъдени да платим много над 1 милиард лева, а те от своя страна са изпълнявали волята и нарежданията на патрона си Р. Овч., който ги е инсталирал. На следващият

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Радан Кънев сподели публикация на Traicho Traikov.
    преди 6 мин. ·
    Преките отговорници за 400 милиона евро на гърба на гражданите са и днес на ключови позиции в енергетиката - провалени министри на БСП, назначени от кабинета на ГЕРБ...
    Traicho Traikov
    преди 5 часа ·
    "Никога не трябва да се допускат повече такива хора да правят такива проекти, защото плащанията са страховити след това." Бойко Борисов по повод плащанията за АЕЦ Белене и по договорите към ТЕЦ Марица Изток 1 и 3, на заседание на МС, 20

  4. Milenca
    #6

    А виновни няма ли? Кмета на Перущица бе арестуван, без да се знае какво е откраднал. А тук става дума за над 620 млн евро! или ще се върнем на знаменитата фраза на Виктор Юго: За 1 откраднат хляб - 5 години каторга! За 5 млн откраднати франка - правят те пер на Франция!

  5. т€еритория на Мики Маус
    #5
  6. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #4

    Приятели , не си представяйте, че нещо като перална ще се монтира и ще почна да работи. Намерете колко още неща плюс строителство на сграда, плюс много системи, трябва да се направят за да имаш реактор.

  7. Entdecken
    #3
  8. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #2

    Ако нек обяви несъстоятелност ще пострада бех с огромните заеми и той трябва да обяви че фалира. Аз защо не. крайно време е енергетиката да се преструктурира. КОЛКО НAЛЯХМЕ В ЕНЕРГИЙНAТA МAФИЯ!

  9. Асенов
    #1

    Аз все питам и никой не отговаря: Какво плащаме, има ли го някъде или е въображаемо оборудване. Да се види от специалисти, за да не ни покажат някой "Запорожец", който е от миналия век.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.