Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планът за преструктуриране на "Булгаргаз" е в ЕК

3 коментара
Планът за преструктуриране на "Булгаргаз" е в ЕК

"Булгаргаз" е готов да се преструктурира, планът за това е внесен в Министерството на икономиката и енергетиката, както и в Европейската комисия. Това съобщи изпълнителният директор на компанията Кирил Гегов на пресконференция, на която бяха оповестени финансовите резултати на дружеството за 2005 г.

Реално повечето ангажименти за разделянето на дружеството на оператор и търговец, които страната ни е поела по изпълнението на газовата европейска директива, са изпълнени. Счетоводството е разделено, "Булгаргаз" е дала достъп до тръбите си и газохранилището и на други компании. Остава само обособяването на двете отделни дружества, което реално може да стане девет месеца след одобряване на преструктурирането.

Според директивата на ЕС, разделянето е задължително, когато нито един от доставчиците на "Булгаргаз" не изпълнява квота за доставките над 75 на сто, припомни Гегов.

Това обаче за България не е така, защото България е зависима 80-85 на сто от руската суровина на "Газпром".

От всички 25 членки на ЕС, само 12 са изпълнили тази директива. Чехия, Естония и Словакия дори нямат намерение да започват преструктурирането на газовия си отрасъл, тъй като са зависими също от "Газпром", други държави като Гърция и Финландия пък са договорили отлагателен срок.

За да няма пречки пред бъдещото ни членство в Европейския съюз обаче България ще извърши разделянето, като планът предвижда в едното дружество да се отдели преносът, транзитът и доставките на синьото гориво, а второто дружество да е търговецът, който ще купува газ на входа на страната и ще го продава на вътрешния пазар, обясни Гегов.

За собствеността и управлението на двете дружества има различни варианти, допълни той. Възможно е да се създаде газов холдинг от двете дружества и "Булгартел" - телекомуникационната фирма на "Булгаргаз".

Вариант е обаче и двете дружества на по-късен етап да се включат в планираната от министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров мулти ютилити компания, в която да влезе и управление на АЕЦ "Белене", държавните ТЕЦ-ове, а също и услугите от ВИК-сектора.

"Булгаргаз" е приключила 2005 г. с 11 на сто ръст в потреблението на природен газ, сочи годишният отчет на дружеството. Увеличението е основно от нарасналата консумация на топлофикациите, обясни Гегов. Най-висок скок в потреблението обаче са отчели торовите заводи и "Нефтохим". Средногодишното поскъпване на цените на синьото гориво е 9,6 на сто, за сравнение цените на алтернативните горива са се увеличили с 43-56 на сто. Дружеството бележи и ръст от 2 млрд. куб. м на транзитираните количества руски газ. Това представлява 14,2 процента увеличение до общо 15,5 млрд. куб. м транзирино гориво.

Заради въвеждането на международните счетоводни стандарти обаче с 30 млн. лв. са намалели приходите и съответно печалбата на дружеството.

"Булгаргаз" има да си събира вземания в размер на 250-260 млн. лв. общо, като в сумата не са включени борчовете на "Химко" за 107 млн. лв., които зависят от произнасянето на съда по оздравителната програма на торовия завод. 160 млн. лв. дължат топлофикациите.

Заради студеното време в момента обаче няма да се предприемат никакви действия по ограничаването на доставките на синьото гориво дори за длъжниците, които са си просрочили плащанията, заяви Гегов. След като минат рекордните минусови температури може обаче и да се предприемат действия по ограничаване на газоподоването до онези длъжници, с които не се постигне спарозумение за погасяването на дължимите суми.

Вчера компанията е достигнала абсолютен рекорд по дневно потребление от 15,9 млн. куб. м, заради студа, каза още Гегов. Нормалната консумация през зимата е около 14 млн. куб. м дневно. Очаква се и през следващите няколко дни потреблението на синьо гориво да е около 15,3 млн. куб. м.

Справяме се, въпреки че и на входа на България е намаляло налягането на руския газ, каза Гегов. той обаче не пожела да уточни с колко процента са намалели доставките от "Газпром". При положение обаче, че самият доставчик се е ограничил с 20 на сто и редица други европейски страни също усетиха последиците от студа и нарасналото потребление, не считаме да превръщаме това в проблем, коментира шефът на "Булгаргаз".

Намалелите доставки се компенсират за сметка на резервните количества в газохранилището в Чирен, увеличените доставки от Галата и технически решения за оптимизиране на подаването на газ, уточни Гегов. Ако обаче се задържи по-дълго време застудяването и продължава да е намалено налягането на руските доставки, може и да се наложи ограничение на газоподаването, добави той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Cul. prit
    #4

    И така, след дълбок, висок и широк научнообоснован анализ на положението на ситуацията, бордът за управление на девиантните психо-форумни процеси на Про&Анти стигна до следното актуализирано заключение: обвиняем за текущото състояние на Про&Анти е лудият ИВАНЧО МЕНТАТА, страдащ от КЛЕПТОМАНИКАЛНОПОДОБЕН синдром!Това е тоя, дето, докато Баварската торба-лъжи циганка СПАМИРА, се спотайва и подлайва. Обаче когато се наложи - според прищевките на извратения му мозък - използва некои свои умения, за да се натресе и направи форума на ... ГЪЗ!Ебати смотаната откачалка! Хайванин с хайванин! Нема ли кой да го натири в ПСИХИАТРИЯТА бе?

  2. Валери
    #2

    Крайно време е да се замислят управляващите и да се построят заводи за водород или метан. Така може да се ограничи външната зависимост от нефт и газ, но това може да каже м-р Овчаров в петък, ако въобще е мислил по този въпрос а не само за атомната енергетика която ще ни излезе доста скъпо удоволствие. Трябва да се инвестира и то незабавно в разработването на тези две технологии и тяхното приложение в икономиката, двигателите с вътрешно горене и клетъчните технологии. Това е много близкото бъдеще а за по далечното като му дойде времето.

  3. smeshno
    #1

    ПРИРОДЕН ГАЗ = МЕТАН, просто е едно и също Валери!!!!!!!!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.