Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планини от е-боклуци заплашват развиващия се свят

2 коментара
Планини от е-боклуци заплашват развиващия се свят

Необходими са спешни действия за разрешаване на проблемите с “планините“ от електронни отпадъци, изградени от развиващите се нации, се казва в доклад на ООН, цитиран от ББС в понеделник.

В страни като Китай, Индия и някои от африканските държави има огромни количества от стари компютри и излезли от употреба електроуреди, се посочва в документа.

Броят на изхвърлените стари компютри в Индия може да се увеличи пет пъти до 2020 г., според изследването, обхванало 11 страни. В Китай и Южна Африка се очаква ръстът на излезлите от употреба компютри да е четири пъти спрямо нивата от 2007 г. Също в Китай в следващите десет години отпадъците от мобилни телефони ще нараснат седем пъти, а в Индия – 18 пъти.

Макар и справянето с тези отпадъци да става по подходящия начин, е-боклукът може да увреди околната среда и да заплаши общественото здраве, смятат анализаторите.

В доклада е събрана информация за настоящото ниво на електронните отпадъци в 11 страни и се разглежда как размерът им може да нарасне в следващите 10 години.

В глобален мащаб е-скрапът се увеличава със скорост от около 40 млн. тона годишно, след като потребителите и в развитите, и в развиващите се страни купуват ново оборудване, изхвърляйки старите уреди. Често подменените в по-богатите нации уреди свършват живота си в развиващите се страни, където се купуват като втора употреба.

Някои страни обаче са щастливи да вземат електронния боклук и да извлекат от него скъпоценните материали и метали и да ги превърнат в модерна електроника.

В момента световното производство на компютри и мобилни телефони използва по 3 процента от добиваните сребро и злато, 13 на сто от паладиума и 15 процента от кобалта.

Все пак на места извличането на тези метали става по неефективен начин и не се прави достатъчно за третирането на рисковите материали.

В Китай например обработката на е-отпадъците обикновено става в инсинератори, които са прахоснически и замърсяващ начин за преработка на скъпоценните материали.

“Китай не е единствената страна, изправена пред сериозни предизвикателства“, каза изпълнителният директор на Програмата за околна среда на ООН Ахим Стейнер, който представи доклада. “Индия, Бразилия, Мексико и още други са застрашени от нарастващи поражения върху околната среда и здравни проблеми, ако рециклирането на е-боклука бъде оставено на капризите на неформалния сектор“, смята той.

Докладът дава като положителен пример Бангалор в Индия, където местна инициатива може да промени модела за събиране и преработка на електронните отпадъци.

В него се посочва още, че страни като Бразилия, Колумбия, Мексико, Мароко и Южна Африка трябва да побързат с изграждането на регионални центрове за третиране на е-боклука, докато произвежданият от тях електронен скрап все още е относително малко количество

“Отпадъкът на един човек може да се окаже суровина за друг“, отбелязва Конрад Остервалдер. “Предизвикателството да се справим с е-сметта представлява важна стъпка в прехода към зелена икономика“, допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лили Костова
    #7

    Изказването на Донев е чиста проба реклама.

  2. Donev
    #5

    Ако не сте разбрали още за новият проект ,по който се работи за Витоша и по-точно Алеко влезте тук http://www.obichamvitosha.com/project.php Той включва реновирането на всички съоражения (лифтове, ски бази и тн.) Ще бъдат обособени 6 ски писти с обща дължина 19,5 км, проектирани по изискванията на Международната Ски Федерация за организиране на международни ски-състезания. Тези писти ще преминават предимно през голи територии, обезлесени вследствие на болести по гората. За любителите на нощните спускани ще бъдат увеличени осветените писти – Лале 1, Лале 2 и Лале 4.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.