
Процедурите по избиране на нови генерални директори на Българската национална телевизия (БНТ) и Българското национално радио (БНР) трябва да се изтеглят с около два месеца по-рано от предвиденото по закон, смята председателят на Съвета за електронни медии (СЕМ) Георги Лозанов. Според него това е необходимо, за да не съвпадне изборът на шефовете на държавните медии с предстоящата предизборна кампания и последващите парламентарни избори следващата година.
Мандатът на настоящия шеф на БНТ Вяра Анкова изтича май, а на колегата ѝ от БНР Валери Тодоров – юни.
Крайно неудачно е съвпадението на датите на тези два важни избора, посочи Лозанов пред БНР в неделя. По думите му затова е логично първият да бъде изтеглен поне месец-два преди началото на предизборната кампания.
Лозанов смята, че едно евентуално изтегляне на заложените за това дати няма да наруши законната процедура, ако в този случай избраниците впоследствие изчакат и влязат в своя мандат, когато е заложено по закон.
Той уточни, че идеята все още не е обсъждана в СЕМ.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент