Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Планираният по-строг контрол на СРС потъна в мъгла

13 коментара
Планираният по-строг контрол на СРС потъна в мъгла

Повече от месец след затихването на скандала около огласените от в. "Галерия" записи на телефонни разговори на шефа на митниците Ваньо Танов с премиера Бойко Борисов, с финансовия министър Симеон Дянков, с депутати и висши държавни служители, няма никаква яснота какви промени предвиждат да направят управляващите в контрола на специалните разузнавателни средства (СРС).

Разработването на законодателни промени на практика бе единствената реакция на премиера Борисов в отговор на безпрецедентния скандал, в който лъснаха схеми на протежиране и съмнения за корупция по най-високите етажи на властта, а едновременно с това се разбра, че няма надеждни механизми за контрол върху използването на СРС.

В края на февруари, след серия срещи между представители на прокуратурата, правителството, парламента и правозащитни организации, бяха лансирани различни идеи за корекции на Закона за СРС (ЗСРС), но повече нищо не е обсъждано, коментираха пред Mediapool висши магистрати.

По информация на правосъдното министерство всички предложения са били анализирани от ведомствена експертна група, оглавявана от министър Маргарита Попова. Изготвено е било и конкретно становище, което е внесено в Министерския съвет и с него е запознат шефът на парламентарната подкомисия за контрол на СРС Явор Нотев ("Атака"). От Министерството на правосъдието не уточниха кой трябва да изработи проектозакон и в какъв срок, но неофициално коментираха, че инициативата трябва да бъде поета от МВР, ДАНС и Народното събрание.

Активността сведена до "пихме по едно кафе"

Законодателите пък нямат никаква представа какво следва да се случи оттук нататък. От управляващата партия ГЕРБ дори не знаеха дали в работната група е имало техен представител или не. “Групата е междуведомствена и е подчинена на министъра на правосъдието, затова всички въпроси трябва да бъдат отправяни към госпожа Маргарита Попова”, обясниха от пресцентъра на ГЕРБ в отговор на въпроса кой ги представлява. Изготвянето на този отговор от своя страна отне цели три дни.

От парламентарната подкомисия по СРС никой не коментира какво следва. “Цялата инициатива за промяна на закона беше до кръглата маса. Дойдоха, изпиха по едно кафе в парламента и си тръгнаха”, обясниха членове на подкомисията по повод свършената работа от останалите ведомства.

Междувременно като по команда всички представители на законодателната власт, към които Mediapool се обърна за информация, започнаха да препращат въпросите относно готвените промени към правосъдното министерство, а от МВР и ДАНС изобщо не са обявявали каквито и да е предложения.

На 21 февруари премиерът Борисов обяви, че вътрешният министър трябва да загуби правото си да разпорежда изпълнението на СРС и това да бъде прехвърлено като правомощия на главния секретар на МВР. Цветан Цветанов, който бе под огромен опозиционен натиск да подаде оставка заради СРС-скандала, коментира на следващия ден, че остава министър, а подписването на СРС -та било "изкуствена отговорност", която се тиражира публично с цел политически спекулации.

По същото време премиерът оповести създаването на БОРКОР – център за борба с корупцията в МС, със зам.-шеф Петко Сертов , бивш председател на ДАНС, чиято дясна ръка беше соченият за глава на "Октопода" Алексей Петров. Сключеното "примирие" с лагера на "Октопода" доведе до логичен резултат – секнаха флашките с компрометиращи властта разговори, а освен това никой не пита ще има ли последствия по повод изтеклите вече разговори. Вниманието трябваше да се насочи към промените в закона за СРС-тата.

Сред основните идеи, разработени от прокуратурата, която също нямаше представител в работната група за СРС-закона, бяха драстичното свиване на броя престъпления, за които се предвижда подслушване, създаването на независимо бюро за контрол на СРС, както и гаранции, че спецслужбите няма да "филтрират" информацията, постъпваща в държавното обвинение.

В разгара на скандала с разговорите на Борисов, Танов и Дянков, добил популярност като "Тановгейт", парламентарната подкомисия за контрол на СРС установи, че въпросните записи така и не са стигнали до прокуратурата, която поискала подслушването на митническия шеф заради разследване на група за контрабанда.

Все още обаче не е ясно кои от тези предложения ще бъдат възприети от властта като промени в ЗСРС.

Страничка "насоки за законодателни промени"

Дейността на сформираната по нареждане на премиера работна група до момента се изчерпва с кратко становище, озаглавено “Насоки за законодателни промени”. То е подписано от министър Попова. В него е констатирано, че “укрепващата демокрация, свързана с информираност, самочувствието и правото на гражданите да контролират, да ограничават властта и да изискват техните основни права да бъдат гарантирани, ненарушавани и съхранявани” дава увереност за решаване на проблема.

Тази увереност, според Попова, се подхранва още и от “инструментите на парламентарната демокрация”.

"Насоките” предвиждат по-голямата активност на прокуратурата като заявител на "бръмбари", както и “преимущественото използване на подслушването като способ”.

Обобщените данни сочат 42% ръст на СРС-та спрямо предишната година. През 2010 г. подслушванията са 3524, а през 2009 г. броят им е 2481.

Работната група към МП, с неизвестен състав, предлага като мярка за намаляване употребата на СРС-та възможност на разрешаващия орган (съда - бел. ред.) да се запознае с материалите по досъдебното производство. Също така, в насоките е записано, че е редно да се отразява на електронен носител автентичното съдържание на информацията, събрана като резултат от прилагането на СРС.

В становището на експертната група са залегнали още предложения в пожелателен, но не и конкретен стил. Сред тях са: преглед на каталога от престъпления с възможност за използване на СРС; ограничаване на кръга на субектите, които имат право да искат използване на СРС; детайлно регламентиране на съдебния контрол над тази дейност, когато не се е стигнало до наказателно производство, както и докладване на всички събрани материали пред органа, дал разрешение.

От работната група са препоръчали също да се помисли за посочване на изричен срок за съхраняване и определени критерии за унищожаването на информацията, събрана със специалния режим на наблюдение. Според експертите трябва да се въведе уведомяване на гражданите от страна на съответния орган за контрол, за това, че са били обект на прилагани спрямо тях СРС с оглед обезщетяване при неправомерно използвано наблюдение.

От Министерство на правосъдието предлагат и укрепване на административния капацитет на подкомисията за контрол над СРС. Самата подкомисия обаче не е подела никаква инициатива по реализирането на т. нар. “насоки за законодателни промени”. 

Гид за подаръци

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. protivoslushatelno
    #13
  2. Зигмунд Фройд
    #12
  3. N
    #11
  4. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #10
  5. 123
    #9
  6. iasnovidec-prorok
    #8
  7. SPARTAK
    #7
  8. RAMBO
    #6
  9. В мъгла
    #5
  10. Дедо Тошо
    #4

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.