Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плащаме все повече от джоба си за здраве, докато държавата абдикира

40 коментара
Плащаме все повече от джоба си за здраве, докато държавата абдикира

Българите плащат от джоба си все по-голяма част от разходите за здравеопазване, докато държавата абдикира от различни свои ангажименти, а парите в сектора се управляват неефективно. В следващите десет години здравната система ще е подложена на все по-голям натиск заради застаряването и заболеваемостта на населението, за което не сме подготвени и са необходимите промени. Това са основните изводи от доклад за здравеопазването на Институтът за икономически изследвания при БАН, представен в понеделник.

 

През последните години съотношението публични-частни разходи за здравеопазване се променят в посока непрекъснато покачване на частните разходи и те достигат 48-49%, съобщи при представянето на изследването проф. д-р Петко Салчев.

 

Докато през 2000 г. домакинствата са заделяли 3.6% от бюджета си за здравеопазване, то през 2011 година разходите им са достигнали 5.6%. Средният разход за здраве на едно българско домакинство през 2011 година е 497 лева, а средният разход на един човек е 196 лева.

 

Разходите за лекарства и медицински изделия, плащани директно от пациентите, също са много високи. От общите разходи на пазара, държавните средства са по-малко от 40%. Директно плащаните от джоба на пациента пари представляват повече от 70% от разходите за здравеопазване на домакинствата. Ние сме единствената държава в ЕС, в която пациентите плащат повече от половината от цената за лекарства. Годишно НЗОК отделя едва 42 лв. за домашно лечение на един пациент, при средна стойност за Европа 193 евро.

 

В същото време държавата постоянно прехвърля свои ангажименти на здравно-осигурените пациенти в лицето на Здравната каса.

 

Постоянно намаляват парите за превенция и профилактика, което в съчетание с недобре уредената извънболнична помощ натоварва прекомерно болниците и пациентите им постоянно нарастват.

 

Броят на хоспитализираните в лечебните заведения се увеличава от 1 735 341 до 1 961 177 в периода 2007-2012 г.

 

Според Салчев на болниците трябва да се позволи да сключват договори и за специализирана помощ и да извършват дейност, която сега се поема от диагностично-консултативните центрове. По думите му така ще се пренасочи допълнителен финансов ресурс към болниците и ще намалее финансовият натиск върху тях. Това щяло да свие и възможностите за работа на повече от две- три места на лекарите-специалисти.

 

В доклада се препоръчва още създаването на стимули за работещите в отдалечени райони, тъй като сега достъпът до медицинска помощ в страната е изключително неравномерно разпределен.

 

Директорът на института Митко Димитров обърна внимание, че високата смъртност сред населението у нас се дължи основно на хора в разцвета на силите си - между 35-50 години. Така заради лошото качество на медицинските услуги губим между 15 и 20 хиляди души годишно.

 

В доклада се предлага и промяна във финансирането на болничната помощ като се премине от клинични пътеки към диагностично свързани групи, “за да не се търси подходяща пътека за пациента, а подходящо лечение за него“.

 

По думите на Салчев, това което пречи за поставянето на системата в ред са лобистки интереси на различни нива – синдикални, съсловни, пациентски. “Системата гледа само себе си, вътре в себе си, а не гледа към пациента“, коментира той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #40

    До 39: Аз не пиша глупости. Живея в страна, в която действа отлична здравна система, обаче за да приемат някого на болнично лечение трябва да има доказано заболяване, което се нуждае от такова. Не може за това, че една 80-годишна жена я боли гърба да бъде приета в болница с диагноза инсулт. Лекарите не се чувствайте длъжни да правите "услуги" по този начи, защото това е път, който води за никъде. А въобще в чужбина няма и да получи направление за специалист само с болки в гърба. В болница се отива

  2. Анонимен
    #39

    DO 34. Не пиши глупости.И да ги приемат всеки ден касата плаща една пътека на месец.Освен това има болести, за които няма пътеки.Затова лекарите ги натамъняват, за да не плаща болния, а и те да вземат някой лев от касата. И с космически лекарства да ги лекуват цената на пътеката е една и съща. В случая с баба ти е трябвало да кажат-няма такава пътека за болки в гърба госпожа,хайде извади няколко хилядарки да си платиш лечението. Тогава друга песен щеше да запееш.

  3. Анонимен
    #38

    Къде е Лекарския съюз който гледа да са добре само членовете му а останалите кучета ги яли.

  4. Анонимен
    #37

    №10 подкрепя №23 :) прочее коментарът ми бе към автора на статията заради подвеждащите мнения изразени в статията, че едва ли не държавата харчи нечии чужди пари за нашето здраве. Както се казва в популярната пословица - 3 и 4-то е как точно държавните органи оползотворяват здравните ни вноски.

  5. Анонимен
    #36

    Прос народ- лошо здравеопазване. За 23 години щом не измисли система която да работи за него значи е прос.

  6. Анонимен
    #35

    До 34 Ако имате случай да посетите някое родно гробище, разгледайте колко от покойницете се минали 60 години. Ще се изненадате, а дори и уплашите, че има доста по-млади и от Вас. Не се шегувам! Майтапчия

  7. Анонимен
    #34

    арите от Здравната каса не достигат, това е ясно. Обаче, може ли да си направите труда и да разпитате роднините си над 60 годишна възраст по колко лекарства вземат на ден, които се заплащат от Здравната каса - тези роднини, които нямат тежко животозастрашаващо заболяване, а само обикновени възрастови проблеми, развити от нездравословен живот. Ще видите, че вземат по 6-7 лекарства всеки ден, а когато настинат или ги заболи гърба, стават 10 и повече. Постепенно се отравят от тези лекарства и започват

  8. Анонимен
    #33

    BLUE:Всеки е загрижен за собственото си здраве, а когато тиквоподобните се гавреха с учените и образовани хора на държавицата, нещастна-всички си мълчаха-а сега БАН каза!

  9. Анонимен
    #32

    Има прекалено много болници, създадени с лобистки интереси и дейността им е разрешена от Министерство на здравеопазването.Нали се сещате, че тези болници трябва да имат приходи за да печелят собствениците им.По този начин се източва здравната каса и нашите пари удържани години наред.Има пациенти, които постоянно са по болници, най-вече за профилактика защото е без пари и са на почивка.

  10. Анонимен
    #31

    22:" Причината е че лекарите са най-корумпираната прослойка на обществото и това статукво ги устройва идеално." Ами като се разболееш ,ходи по врачки - те не са корумпирани!За такива пари - толкова!А никой не го интересува,че държавата прехвърли всичките си задължения на обществения сектор - НЗОК и като допълнение мекерето Дянков окраде касата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.