Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плащания за 880 млн. евро намалиха външния дълг на България до 14.75% от БВП

Министерството на финансите погаси общо 914 млн. евро по облигации с падеж 2013 и 2015 г.

43 коментара
Зам.-министърът на финансите Карина Караиванова

Министерството на финансите е наредило плащане на 879 849 875 евро в полза на държателите на глобални облигации на България с падеж 15 януари 2013 година. Това съобщи в четвъртък зам.-министърът на финансите Карина Караиванова.

В сумата са включени главница от 818 465 000 евро, както и последната дължима лихва от 61 384 875 евро.

Задълженията по този дълг са от времето на правителството на Симеон Сакскобургготски, когато екипът на тогавашния финансов министър Милен Велчев направи трансформация на част от външния дълг с цел, според тогавашните виждания, да се намали финансовото бреме за изплащане и то да се извърши при по-добри за страната условия.

Сделката на Велчев с дълга бе силно оспорвана и критикувана от финансисти, като до днес остава спорен ефектът от нея дори през призмата на тогавашните международни и вътрешни финансови условия.

Министерството на финансите е наредило също и плащането на близо 45 млн. долара по емисията глобални облигации, деноминирани в долари, с падеж 15 януари 2015 година. Този падеж е на голяма емисия доларови облигации и е в размер на 1.1 млрд. долара с лихва 8.25%.

Така общата сума на направените тези дни плащания по външния дълг е за близо 914 млн. евро.

Парите, с които са направени тези плащания, са от емитирането на петгодишни еврооблигации, извършено миналата година, при лихва 4.25%, което е с 3.25 процентни пункта по-малко от емисията облигации с падеж 15 януари тази година. От тази операция се спестяват около 60 млн. лв. разходи годишно по обслужването на лихвите, обясниха от финансовото министерство.

Разрешението за излизането на България на международните финансови пазари бе дадено от парламента миналата година, максималният обем бе до 950 млн. евро и бе извършено в удобен за страната момент при оптималните за периода условия, коментира след емисията финансовият министър Симеон Дянков, което бе споделено и от опозицията в парламента.

След януарските плащания тази година външния дълг на България ще се намали с около 816 млн. евро и от около 6.966 млрд. евро в момента ще слезе на 6.147 млрд. евро. Това означава, че дългът ще се свие от 16.72% от БВП на 14.75%. По нисък размер на показателя дълг към брутен вътрешен продукт България заема второ място в ЕС и с поредното му намаляване ще запази позицията си.

След извършените плащания тази година няма да се налага България да емитира нови облигации на международните финансови пазари, каза още зам.-министър Караиванова. На вътрешния пазар обаче Министерството на финансите ще купи ДЦК за максимум 1.1 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #43

    до 32
    Пещерите и тигрите са далеч от мен, но можеш да конкретизираш какво изнасяме ако не е тайна разбира се.Житото което го изнасяме за да го внесем отново на по-голяма цена недей да го слагаш в сметките.А това което съм казал е точно така.В момента външния дълг се обръща във вътрешен с една единственна цел- да имат възможност управляващите когато си поискат да го изчистят чрез една деноминация, и това често се е случвало в най-близката ни история.Сметките обаче ги правят без кръчмаря, защото в

  2. Анонимен
    #42

    38- Много ти е объркана мисълта, драги! Дали и сам разбираш какво си написал! От струпването на разнопосочните ти мисли извадих само клишето за Дянков - какъв топ 3 финансист бил. И кой го определи за топ 3? Миналата година сред класацията на най-добрите финансисти в Европа, нашият, дето постигнал най-добрите макроикономически показатели дори не го класираха в първата десятка?! Какво ми дрънкате тук глупости?! Да припомням ли, че и Румъния при СОЦа беше единствената соц. страна, която си беше изплатила

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #41
  4. Анонимен
    #40

    Това са останките от дълговете на Т.Ж., които поддържаха малко от "благоденствието" през 80-те и много от "чуждестранните" инвестиции след 2000 г. Ще има да ги изплащат и децата ви, а вие продължавайте да се джафкате. Вярно е, че плебсът помни като светофар - до 60 сек.

  5. Анонимен
    #39

    При правителство на тиквите и кошмарно спадане на всички икономически показетели, няма как да не задлъжняваме като последни гаврошовци. Тиквите ни докараха до просешка тояга.

  6. Анонимен
    #38

    NORAD:

    повечето изказали се тук с коментарите си само показват колко са финансово неграмотни и как макроикономиката ама хич на им е ясна; а и причините и следствията в ик. живот също...

    2 неща само:
    - по времето на Костов ок. 1/3 от бюджета отиваше за дългови плащания, дали можете да си го представите какво означава това..
    - Орешарски ЯКО се издъни с бюджета 2009 г ама малко хора го разбират това, не е видимо защото на БСП им се бяха паднали много добри макро-ик. карти тогава, за което ама хич

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #37
  8. Анонимен
    #36

    27 - И как върза бюджета Дянков, бе наивник! С готовите пари от резерва, които получи от предишните!На всичкото отгоре замрази пенсии и заплати, държавата не се разплати фирмите, а те - със своите подизпълнители, за което голяма част от тях вече фалираха - така, че ако някой плати - това бяхме ние! Сега резервът опукан, на санитарния минимум - да, готови пари лесно се харчат! Ами вътрешния дълг?!За твое сведение вътрешния дълг надхвърли вече 100%. Това как ще го поправим и най-вече КОЙ ЩЕ ПЛАТИ СМЕТКАТА?!

  9. Анонимен
    #35

    15 - А къде отидоха милиардите до 8,8 млрд, които тройната им остави? Този рзерв беше трупан от три правителства - още от времето на Костов?! Опукаха ги нали? За какво - не казват. А на нас в това време замразени пенсии и заплати, при монополни цени на горива и ток, които пълзят нагоре без да спират!

  10. Анонимен
    #34

    11- И от къде на къде плюна по Костов? Или само така, да не би да му пропуснем името! Само, че Иван Костов наследи 11 млрд. дълг от твоите авери, заедно с фалирала държава - изгърмяли банки, източени предприятия (без пазари - СИВ го закриха) и соц. икономика, която трябваше да реформира. И я реформира, заедно с изваждане на държавата от калта, без да те остави гладен и без да се оправдава с предишните! Само, че в нашата гадна територия никога не остава ненаказано добро, нали така? Няма качествен

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.