Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плаващи мнозинства по интереси ще управляват областните градове

Само в Габрово, Бургас, Стара Загора, Кюстендил и Кърджали мнозинството съветници и кметът са от една партия

3 коментара
Плаващи мнозинства по интереси ще управляват областните градове

От шарени и плаващи мнозинства по интереси ще се управляват областните градове в мандат 2015 – 2019 г. Масово общинските листи на партиите събират по-малко гласове спрямо издигнатите кандидати за кметове. Обяснението, което дават от партийните централи, е свързано с мажоритарния вот за кмет, както и с участието на повече местни коалиции.

Натрупаният опит до момента показва, че управлението по места не следва логиката на национално ниво. Затова не трябва да се учудваме, ако на места ГЕРБ управлява заедно с ДПС, или пък БСП с ГЕРБ или Реформаторите.

От всичките 27 областни центрове само в пет избраният кмет има мнозинството и в Общинския съвет от политическата сила, която го е издигнала. Това са Габрово, Бургас, Стара Загора, Кюстендил и Кърджали.

В останалите 22 областни центъра в общинските съвети влизат между 6 партии (например в Смолян) и рекордните 13 (като в Благоевград). Така кметовете ще трябва да разчитат на коалиция от няколко партии, за да прокарват решенията си.

ГЕРБ е първа политическа сила в почти всички областни центрове. Партията на Бойко Борисов отстъпва лидерството в Кърджали и Търговище на ДПС. ГЕРБ не е първа политическа сила още в Пазарджик, Монтана и Кюстендил, където общински съветници ще имат местни коалиции подкрепящи досегашните кметове. От тримата Бойко Борисов припозна като свой единствено този на Кюстендил Петър Паунов, който стоеше до него по време на пресконференцията на балотажа.

Въпреки че спечели кметските избори в Плевен и Добрич, Реформаторският блок не е първа политическа сила в нито един областен град, ако не броим Монтана и Кюстендил, където е част от коалициите, застанали зад местните кметове. На много места обаче (като София и Варна, например) РБ е втора политическа сила. По данни на блока техни са 10 на сто от всички общински съветници в страната.

БСП бележи най-голямото отстъпление на местни избори в областните центрове за последните 25 години. Столетницата не е първа в нито един областен град, но и отстъпва от втората позиция в редица градове, които се смятаха за "червени крепости" като Враца и Видин.

Малките парламентарно представени партии - АБВ, ВМРО, НФСБ, "Атака", БДЦ на Христо Ковачки ще имат свои представители в почти всички областни градове. Те вкарват от един до четирима свои представители по места.

Освен тях по един или двама съветници тук-таме имат "Движение 21" на Татяна Дончева, ЕНП на Мария Капон, както и местни коалиции и партии.

"Глас Народен" на певеца Светльо Витков разширява присъствието си в местната власт и печели по две места в общинските съвети в София и Плевен и едно в Русе. Ще има и свой кмет - на малката община Дългопол.

От около 600 в по-малките областни градове до 6148 гласа за София са били необходими да за станеш общински съветник в съответния областен град, сочат данните на общинските избирателни комисии.

Единственият независим кандидат, който е успял да пробие партийните листи е Цветослава Димитрова, която влиза в Общинския съвет на Ловеч.

Пълно щастие за ГЕРБ в Габрово, Бургас и Стара Загора

ГЕРБ спечели кметските избори в 22 от областните града, но има мнозинство в общинските съвети само в Габрово, Бургас и Стара Загора.

Въпреки че Димитър Николов беше избран за кмет на Бургас с почти "живковски" резултат от 84%, листата на ГЕРБ събра само 51.5%. Така ГЕРБ ще разполага с 29 съветници в 51-местния Общински съвет. В него влизат общо 9 партии, като останалите имат от един до петима съветници.

Общинската листа на ГЕРБ в Габрово се представя по-добре като партията на Бойко Борисов има пълно мнозинство от 21 съветника в 33-членния Общински съвет. В него влизат общо 6 партии.

Въпреки че общинската листа на ГЕРБ в Стара Загора не мина 50% бариера, при преразпределението на гласовете партията на Борисов има мнозинство с 27 съветника в 51-местния Общински съвет. В него има представители на общо 11 партии. Кметът на Стара Загора Живко Тодоров показа втори най-добър резултат, след като на първия тур на изборите за него гласуваха 79.04%.

Само един съветник не достигна на ГЕРБ отново да има пълно мнозинство и в Столичния общински съвет. В 61-местният СОС влязоха общо 9 партии, като ГЕРБ имат 30 съветника, следвани от РБ – с 11 и БСП – 7.

Най-слабото представяне на общинската листа на ГЕРБ е в Благоевград, където събра скромните 18.09%. За сравнение Атанас Камбитов спечели от раз втори мандат с 58.03%. В 41-местният Общински съвет влизат рекордните 13 партии и коалиции. Най-голяма е групата на ГЕРБ с 9 съветника, следвана от местна коалиция "Заедно за Благоевград" със 7 съветници и Партията на зелените с четирима. Реформаторите и БСП имат по трима съветници, други седем партии по двама и един съветник за ВМРО.

Въпреки че загуби кметските избори в Плевен, ГЕРБ е първа политическа сила в общинския съвет. Общо 10 партии и коалиции си разпределят местата в 41-местния общински съвет. ГЕРБ са с 10 съветници, а Реформаторите с 9.

Подобна е ситуацията и в Добрич, където ГЕРБ изненадващо загубиха кметските избори от Реформаторския блок. В 41-местния общински съвет обаче ГЕРБ е първа политическа сила със 17 съветници срещу само 8 на РБ и 6 за БСП. Общо 8 партии и коалиции имат представители в местния парламент.

Партията на Бойко Борисов е първа политическа сила във областните градове Варна, Пловдив, Русе, Велико Търново, Видин, Ямбол, Ловеч, Разград, Силистра, Шумен, Сливен, Хасково, Смолян, Перник и Враца, сочат още изборните резултати.

"Тоталът" по Цветан Цветанов са общо 1727 съветници във всички общини, което е ръст със 125 спрямо предходните избори. Или казано накратко, една трета от всички общински съветници в страната са на ГЕРБ. Сметката на лидера на ДПС Лютви Местан обаче сочи, че ГЕРБ имат 1658 съветници.

Кюстендил, Монтана и Пазарджик – на местни десни коалиции

В Кюстендил, Монтана и Пазарджик първа политическа сила в общинските съвети са местни десни коалиции зад досегашните кметове.

Нещо повече в Кюстендил дори ГЕРБ няма своя листа за общински съветници, но защо да има след като избрания на първи тур за трети мандат кмет Петър Паунов е "наполовината наш", по думите на Бойко Борисов в изборната вечер. Нещо повече коалиция "Кюстендил" с 19 общински съветници има мнозинство в 37-местния Общински съвет. В него влизат общо 6 партии, като втора политическа сила е обединение от леви партии "За промяна" с 8 съветника.

Местната коалиция "Заедно за Монтана", която обединява РБ и други десни партии и излъчи Златко Живков за петия му управленски мандат, печели 13 места в 33-членния Общински съвет. В него влизат общо 7 партии, като ГЕРБ е втора политическа сила с 8 съветници.

Въпреки атаката срещу кмета на Пазарджик Тодор Попов, той не само спечели балотажа, но неговата коалиция има най-много места – 14, следвана от ГЕРБ - с 8. Общо 10 партии и коалиции влизат в 41-местния Общински съвет на Пазарджик. Тодор Попов е председател на Националното сдружение на общините, като беше избран на този пост с подкрепата на Бойко Борисов. След това обаче отношенията им видимо охладняха.

ДПС първа политическа сила в Кърджали и Търговище

ДПС е първа политическа сила в общинските съвети на Кърджали и Търговище.

В Кърджали кметът Хасан Азис ще има подкрепата на 24 съветници от ДПС, което е мнозинство в 41-местния Общински съвет. Така партията на Ахмед Доган подобрява резултата си спрямо миналите избори, когато разполагаше с един съветник по-малко. ГЕРБ са втора политическа сила с 11 съветници, което е с двама повече спрямо изборите преди 4 години. За сметка на тях БСП намалява резултата си с трима съветници и през този мандат ще има само 4. Останалите две места са на Реформаторския блок. Кърджали е единственият областен център, където влизат само четири партии в Общинския съвет.

Въпреки че загуби кметските избори на балотажа в Търговище от ГЕРБ, ДПС е първа политическа сила в Общинския съвет и ще има с двама съветници повече от хората на Бойко Борисов. В 33-местния общински съвет влизат 12 съветници от ДПС, 10 от ГЕРБ, 6 от БСП, 3 от местна коалиция "Обединени за Търговище" и 2 от АБВ.

По брой общински съветници по еднопартийни листи ГЕРБ е на първо място с 1658 общински съветници, БСП - 765, ДПС - 761, Реформаторският блок - 236, АБВ – 96, сочат сметките на лидера на ДПС Лютви Местан.

Партията на Ковачки разширява присъствието си в местната власт, БСП губи

И докато БСП е големият губещ на тези местни избори, след като в областните градове не спечели нито един кмет и не е първа политическа сила в нито един общински съвет, то бизнесменът Христо Ковачки чрез Български демократичен център (БДЦ) разширява присъствието си и има свои съветници в голяма част от областните градове.

Най-силното е представянето на БДЦ е в Перник, където има 7 съветници – колкото и БСП, която до тези избори бе първа политическа сила в града. В Плевен БДЦ вкарва четирима съветници, в Кюстендил – трима, в Монтана и Хасково по двама, в Разград – 1. Свои представители има и в други областни градове, но там участва заедно с десни коалиции, предимно на Реформаторския блок, като във Видин са трета политическа сила.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    "Акцентът на кампанията се измества от информиране към пряко въздействие чрез хора, от които избирателите зависят, под формата на директен маркетинг с извънполитически средства. Един на всеки десети твърди, че на него лично са му предлагали услуга или пари срещу вот. Състезанието се ограничава до твърдите ядра и групите, над които местните играчи имат гарантирано влияние." Според това изследване на Алфа Рисърч, партиите играят по сценария, който ще им донесе успех - не се коментират политики, а се разиграват сценарии чрез местни лица, които имат връзките и влиянието в мястото на което живеят.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Ромите в Плевен и ДПС в Хасково са гласували масово за ГЕРБ http://clubz.bg/29970-romite_v_pleven_i_dps_v_haskovo_sa_glasuvali_masovo_za_gerb

  3. efir2
    #1

    Винаги си е било така. Общинските съвети в градовете почти винаги са по-шарени от парламетна и без еднопартийно мнозинство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.