Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плажните концесии – вечно обсъждани и трайно нерешавани

7 коментара
Плажните концесии – вечно обсъждани и трайно нерешавани

Трайното решаване на въпроса с краткосрочното отдаване на плажните ивици обсъди  министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов с представители на Националния борд по туризъм. Това съобщиха в понеделник от регионалното ведомство. На срещата за пореден път се е обмислила възможността да се създаде работна група за промяна на законодателството, за да се въведе ред в достъпа до плажа. 

Съвещателното упражнение на тема какво да се прави с концесиите на плажната ивица се повтаря всяка година щом започне активния летен сезон. Обикновено и сценарият е един и същ – туристическият бранш, без значение точно от коя професионална организация ще е представен, иска от държавата да си уреди законодателството и да им даде повече възможности да стопанисват плажовете независимо. Държавните експерти пък обясняват, че ще започнат проверка на място как стоят нещата и като обобщят резултатите ще направят предложения.

Всъщност единствената причина да се реализират тези срещи между държавните ръководители и бизнеса са първите информации, които медиите отразяват за бити и тормозени туристи по родните курорти, за огражденията на плажните ивици и безскрупулното престъпване на законите.

По същата изпитана схема Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) постъпи, когато преди две години концесионерите на ахтополския плаж пребиха български летовници, наивно решили да си сложат хавлийката и да се възползват от конституционното си право за достъп до пясъчната ивица. В отговор на журналистическите питания от МРРБ уточниха, че са започнали да правят проверка от Северното Черноморие и в повечето случаи докато стигнат до Южното – битият бит...След проверките се обобщават резултатите и някъде към края на октомври се разглеждат на експертен съвет и се решава ще има ли наказани.

През октомври – ноември медиите вече не питат за концесиите и така въпросът се отлага до следващата година. Регионалното ведомство не смени подхода, защото и експертите, които отговарят за концесиите на плажовете си останаха едни и същи. Заместник–министърът Савин Ковачев и сега мисли как да се промени подхода към изключителната държавна собственост, така мислеше той и при предишният министър Валентин Церовски, а и по времето на министър Евгени Чачев.

Държавните институции много добре знаят, че частните концесионери малтретират летуващите – това се случва години наред. Те са запознати и с използваните трикове, за да не се предоставят онези 20-25% от територията на плажа за свободно летуващите. Ако Министерство на регионалното развитие и благоустройството действително искаше да направи нещо, то щеше да започне проверките си за състоянието на плажовете през май и през юли проверката да е приключила.

Това отношение към всички посетители на родното Черноморие, независимо дали са българи или чужденци, явно напълно устройва и самите туристически организации. Ако те искаха да го променят, то щяха да вложат същите усилия, както, за да вдигнат огромните хотели, дискотеки и ресторанти върху същата тази плажна ивица. Защото в повечето от случаите концесионерите на плажа са измежду собствениците на хотели и ресторанти, в непосредствена близост до тях.

Симулирането на дейност от страна на държавата проличава не само от отношението ѝ към концесиите на плажовете. Обществена тайна е, че по Черноморието се работи без никаква правна регламентация – не се подписват трудови договори, не се спазва работно време, а и голяма част от работодателите са напълно некоректни по отношение на заплащането. 

Ако сервитьорката ви обслужва намусено и не е особено любезна дори в хотел от пет звезди, то тя в 99 на сто от случаите не е получавала заплата поне от месец. Обикновено явление е за три месеца в големите хотелски комплекси два пъти да се смени напълно обслужващият персонал. Собствениците се оплакват от некачествена работна ръка и липса на професионализъм, но пропускат информацията, че в голяма част от случаите е “ходене по мъките” да си вземеш договорените пари. И колкото по-висока е категорията на хотела – т.е. собствениците му са сред популярните имена, толкова е по-трудно да си вземеш парите.

Според информация на Mediapool от първа ръка, средната заплата на аниматорите (персоналът, който се грижи за забавленията на гостите и децата) в големите хотели е 300 лв., на сервитьорите 250 лв., а на административния персонал – рецепция, пикола и пр. – 200 лв. Именно тези нива на заплащане принуждават квалифицираният персонал да си търси работа извън България и в българските курорти все по-масово започват да наемат непълнолетни за работа. 

Какво прави в това време държавата? Проверки. От Главна инспекция по труда съобщиха в понеделник, че от началото на юли са започнали национална проверка за детския труд. Ще се проверяват основно хотели и ресторанти в големите комплекси по морето, уточниха от държавната инспекция. Проверката обаче ще приключи в края на август, а резултатите ще се отчетат традиционно през октомври. 

А какъв ще е резултатът им е ясно от сега. Министерство на регионалното развитие ще установи, че като цяло организацията на дейностите е значително по-добра за повечето от плажовете в сравнение с миналата година. Концесионерите ще са осигурили нужните 20% от плажа за свободно летуване – обикновено инспектиращите не виждат, че водата се плиска в краката на туристите. И най-важното е, че държавните чиновници ще отчетат ръст в приходите от концесионна такса. За миналата 2005 година МРРБ отчете цели 17% повече пари, които са постъпили от концесионни такси в хазната, без да се смущават от публично изнесените сметки, че парите, които плащат концесионерите за една година се изкарват за ден и половина през пиковия сезон.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо
    #8

    Тъжно, жалко, направо ОТВРАТИТЕЛНО е човек да посети варненския централен плаж. Сътвореното от нашите деди, преди точно 80 години, днес е доведено до плачевно състояние. От една страна ресторанти и барове са заели около 60 % от пясъчната ивица. От друга страна отмъстителното море е отнело още 20 % от площа. А в оставащата тясна ивица концесионерът (-ите) е набучил чадърите си. Особено гадно е - да посети човек означените (добре е, че пише само на български) “съблекални”. За всеки пол са отделени

  2. СЛАДОЛЕДА
    #7

    ЗА ПРОСТИТЕ Е ЯСНО...А ЗА ДАЛИТЕ ПАРИ ЗА РЕКЛАМА ОТ СВОЯ ДЖОБ,А НЕ ДЪРЖАВНИЯ Е ЯСНО-СКОРО БУМА ЩЕ "БУМНЕ" КАТО В ИСПАНИЯ.....И КРАЙ. ПИТАТЕ СЕ ЗАЩО ЛИ,АМИ ЧЕ ЗАЩОТОТО НАШЕНСКАТА ПРОСТОТИЯ Я Е ИМАЛО И НИЕ ЕДВА ЛИ СМЕ ПЪРВООТКРИВАТЕЛИТЕ И.ТЪЙ ДЕ,КОГАТО ИЗПУСНЕ ПИТОМНОТО,ТОГАВА ГОНИ ДИВОТО...

  3. didi
    #6

    Po nemskoezichnata RTL, koiato se izluchva v Germania, Avstria, Shweizariq i Luxemburg, onzi den imashe reportaj za BG- chernomorieto. Preduprejdavaha horata, che tam zigani reketirat na plaja za plajna taksa, a servitiorite redovno nadpisvat smetkata. Imalo otliv na chujdi turisti po Chernomorieto. Dano. Dano nikoi da idva veche. Za da se setjat bulgarskite "biznesmeni" kak se pravi turisticheski biznes. Ne e trudno- samo da se poogledat v susednite strani- Gurzia, Hurvatska i ...Albania

  4. варна
    #5

    плажвовете са изключителна държавна собственост и кметът няма нищо общо с управлението им. иначе можете да с иговорите - не пречите на никого .

  5. водолаза
    #4

    Природата вече си отмъщава за безобразията на мутрите и управляващите по крайбрежието. Имайте още малко търпение.

  6. Попов
    #2

    Точно така: първо масови и чести наводнения; след това - свлачища и след това Лакомите г...ве губят всичко и който си изпрал парите - изпрал !ако ние като нация нямаме сили или интерес /защото половин Б-я работи за мафията/ да се справим с това позорно явление природата ще ни свърши работата

  7. Stanqo
    #1

    Прехвърлянето на отговорностите между общинските и областните управи във Варна е вече 16 годишен факт. Есгествено е че и едните и другите стопанисват обществена собственост по възможно най-безобразния начин. И плажът и приморският парк отдавна не са тази природна забележителност която привличаше по-рано хората. Е оправданията са и с гласуваните реституционни закони в парламента. Истината обаче е една - никога хпиродата ни не е била в такова окаяно състояние до която я доведоха пишман-демократите

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.