Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пленарните заседания може и да не са всяка седмица

6 коментара
Пленарните заседания може и да не са всяка седмица

Председателят на парламента Ива Митева от "Има такъв народ" (ИТН) е поставила въпроса дали да има пленарни заседания всяка седмица.

Тя посочи, че в повечето държави се възприема подход за редуване на пленарна зала със заседания на комисии. В момента пленарните заседания са всяка седмица в сряда, четвъртък и петък от 9:00 до 14:00. Заседанията на комисиите пък са след края на пленарната работа.

В понеделник се проведе заседание на временната комисия, която изготвя правилника на 46-ото Народно събрание.

В проекта се предвижда депутатите, напуснали парламентарната си група, да запазват мястото си в постоянните комисии, а съответната парламентарна група да допълва квотата си в комисиите. Така съставите на комисиите ще се разширяват, ако някой напусне групата си.

Друга промяна предвижда времето за възражения по начина на водене да се намали от 2 на 1 минута. Предложението е на Митева, според която в момента се злоупотребява с тези процедури.

Изрично записахме, че законопроект няма да се гледа на първо гласуване преди да е проведено обществено обсъждане и преди докладът да е качен на интернет страницата на Народното събрание, каза Митева, цитирана от БТА. Тя подчерта, че всички заинтересовани страни имат право да присъстват на разискванията в комисиите.

Промените в правилника предвиждат сливане на комисиите по външна политика и по европейски въпроси, както и на комисията за гражданското общество с комисията по правата на човека и жалбите. Ще има отделна Комисия по туризъм и отделна Комисия за българите в чужбина.

Първоначалният проект предвиждаше да са подкомисии, но от "Изправи се БГ! Ние идваме" и от "Демократична България" възразиха.

Ще има Комисия по икономическа политика, високи технологии и дигитализация, както и Комисия по електронно управление и информационни технологии. Към Комисията по вътрешна сигурност, обществен ред и контрол на службите се създава подкомисия по прилагането и използването на СРС-та.

Към Комисията по енергетика и климат ще има подкомисия за зелена политика и климат и подкомисия за контрол на дейността на КЕВР. Към Комисията по бюджет и финанси ще има две подкомисии - за контрол на публичните средства и подкомисия по европейските фондове.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #6
    Отговор на коментар #5

    Няма да го правят на 120, защото наистина хората в прованса съвсем ще го закъсат откъм представителство. А за пленарните заседания си прав - да останат всяка седмица по три дни, за да оправят помията, сътворена от срутищата преди тях в законодателството. И т. нар. обществен телевизор да предава на живо и от пленарните заседания, и от комисиите. Така всеки член на обществото ще си следи развитието на проблемите, които го интересуват. А не някакви мисиръци да ми кудкудякат нЕкакЪви твърдения какво се било случило вътре. Или да искат изказвания от дупетати, с които все още е пълно събранието ...

  2. NervnaKletka
    #5

    Е па всяка сряда ли ке работим!?! Разбира се, че не трябва всяка седмица да има заседания. Депутатите си имат достатъчно друга работа - да си гледат личната работа, далаверите, търговията с власт и т.н. Естествено, че трябва да има подкомиси и комисии в комисиите. Съответно депутата трябва да получава повече пари за участие в комисия и подкомисия. И трябва да се нароят още комсиии. Да няма депутат, който да не участва поне в 3. А как ще ги направят от 240 на 120 не е ясно, или и тва се забрави.

  3. Doide-mi-do-gusha
    #4

    Ще се отразят ли тези промени на заплащането на депутатите? Все пак по-малко часове пленарни заседания месечно ще имат, а комисиите не заседават всеки ден. Както се развиват нещата може да преминат към парламентарните сесии от времето на соца.

  4. dabedabe
    #3

    Много добре. Не държим на сеирите. Да работят повече комисиите, а не хора с комплекси да се опитват в сарказъм.

  5. Доналд Путин
    #2

    може и не всяка година , Митева хем ще ти се отвори време и за логопед !

  6. Bлaдo
    #1

    личи й на Митева, че е сухар-чиновник от казионната вътрешна бюрокрация на НС: обединяването на Комисията за гражданското общество с Комисията по правата на човека и жалбите е като да обединиш .... вода и олио - нямат! смесване тия неща... .................... Но, да се надяваме, че има кой (от ДБ или от този форум) да й го подскаже ;-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.