Президентът Росен Плевнелиев призова всички демократично мислещи българи "да се противопоставим заедно на задкулисните сценарии" и критикува остро готвения от управляващите партии Изборен кодекс.
"За пореден път в проект на закон намират място идеите и плановете на тайни лаборатории за политически инженеринг", посочва в своя позиция държавният глава.
Плевнелиев визира вече отпадналия параграф от кодекса, който бе разчетен като подготовка за избори "3 в 1" – за президент, национален парламент и Европейския парламент.
Мая Манолова от БСП, която е вносител на закона и ръководеше комисията по подготовката му, вече обясни обаче, че въпросният текст (параграф 12 от преходните и заключителни разпоредби) е част от доклада на предишната временна комисия, която излезе с проект през октомври миналата година. По думите ѝ въпросният параграф е имал за цел само да опише различни хипотези. Текстът обаче не присъства във внесения от БСП проектозакон и не се обсъжда от депутатите.
"Още по-притеснително изглеждат и поредицата съвпадения, които допълват съдържанието на този параграф 12 от Изборния кодекс, и в които, за съжаление, освен политически сили и медийни олигарси, са впрегнати и държавни институции", посочва Плевнелиев.
Той отбелязва, че текстът присъства в публикувания на сайта на Народното събрание на 17 октомври 2013 г. проект за Изборен кодекс и е изпратен за мнение на Венецианската комисия. Този проектозакон и е поставил "отново на дневен ред някои от най-тежките недостатъци на българската политическа система".
"За пореден път закон, който по думите на управляващите е изработен по най-публичния и прозрачен начин, с участие на гражданското общество, всъщност съдържа текстове, които никой не може да обясни с какви мотиви и от кого са включени в проекта. Още по-притеснително е, че публично и без каквото и да е притеснение се демонстрира пред гражданското общество, че през изминалата есен, когато българските граждани бяха на улицата и призоваваха за морал в политиката, някой някъде, на тъмно е правил задкулисни планове", посочва Плевнелиев.
Според него изпращането на този проект във Венецианската комисия с изричната уговорка в него, че през 2014 година се планират избори за президент, представлява по същество и опит да се потърси международна легитимация на този план. Според Мая Манолова текстът е изпратен във Венецианската комисия, тъй като по това време още не е бил готов проектът на БСП.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Точно Плевнелиев да ми говори за задкулисни планове ми е малко лицемерно, да не кажа много. Нека не забравя, че той е имал договорка с Боко и Цвъцко за издигането от министър за Преиздент?!! Няма как да не са имали уговорка тогава! А той и до ден днешен си остана инсталираняи човек на ГЕРБ.
"Плевнелиев визира вече отпадналия параграф от кодекса, който бе разчетен като подготовка за избори "3 в 1" – за президент, национален парламент и Европейския парламент." Какво го притеснява в случая? Че са предложили да има избори за президент? Явно има защо, след като е критикувал по този начин!
Имам чувството, че Плевнелиев го е страх от всеки един предложен закон и не може да рискува конституцията да бъде променена. Доста трудно взима важно решение за всеки един проблем. Именно той трябва да поема инициативата и да покаже на останалите, че може да внася повече сигурност и подкрепа към народа си.
"Още по-притеснително изглеждат и поредицата съвпадения, които допълват съдържанието на този параграф 12 от Изборния кодекс, и в които, за съжаление, освен политически сили и медийни олигарси, са впрегнати и държавни институции", посочва Плевнелиев. А вашата институция не е ли впрегната? За медиите няма какво да говорим те са ясно, но е жалко, че вие изпълнявате техните желания. Най-добрият ход е отказване от имунитета и оставка.
Хах.. Президентът май се страхува за постът си и как няма да е така, след като направи 1 000 издънки . Трябваше отдавна да се е махнал от президентството .
И защо толкова го е страх президента ако има избори три в едно? Нали до онзи ден ни обясняваше,че изборите са най-демократичното нещо! Или вече като ГЕРБ не са на власт,няма да могат да стават далавери с бюлетините? Приятелчетата от кръга Капитал на олигарха Прокопиев и те нещо са го закъсали с бизнеса като не са вече на държавна хранилка и те няма да могат да помогнат.