Президентът на България (2012 - 2017 г.) Росен Плевнелиев не е съгласен да се разсекрети стенограмата от консултативната среща при него на 29 юни 2014 г. по повод КТБ и ситуацията във финансовия сектор. Това става ясно от писмен отговор на доскорошния държавен глава, адресиран до администрацията на наследника му на поста Румен Радев, съобщава БТА в сряда.
Плевнелиев посочва, че банковата стабилност е един от ключовите елементи на националната сигурност и че въпреки изминалите почти три години от проведените консултации общественото мнение в страната е твърде чувствително по отношение на банковата система.
Трудно е да се предвиди до какви неблагоприятни последици би довело разгласяването на информация за банковата система, смята още бившият държавен глава.
"Точно това е причината, поради която в редица закони е предвидено, че подобни данни са "тайна", не защото общественият интерес от тяхното узнаване е маловажен, а защото обществените интереси, които могат да бъдат накърнени в случай на нестабилност в банковата система, са в пъти по-големи", казва Плевнелиев.
Той изтъква, че като един от основните гаранти за националната сигурност президентската институция е призвана да направи внимателно тази преценка.
"Искам още веднъж да обърна внимание върху важността на това именно президентската институция да остане мястото, където политическите сили и институциите да могат да провеждат отговорен и честен дебат и в кризисни за страната моменти да намират решения", казва бившият президент. Ако подчиним този подход на търсенето на евтини медийни ефекти, рискуваме да загубим едно силно и проверено през годините демократично средство за преодоляване на най-тежките кризи, посочва още той.
Преди седмица президентът Румен Радев заяви, че е готов да разсекрети стенограмата от срещата на 29 юни. Той обаче посочи, че е изпратил писма до всички 20 участници в разговора да дадат писмено съгласие тяхното лично участие да бъде оповестено. От администрацията на държавния глава така и не изясниха какво ще се случи, ако някой от присъствалите не даде съгласието си за това. По-голямата част от присъствалите на тогавашната среща декларираха съгласието си. Засега от тях единствено Росен Плевнелиев се е обявил против, като в сряда го направи и по официалния ред.
Очаква се тази седмица да се разбере дали документът ще бъде огласен. Oт президентството уточниха, че са запознати с позицията на Плевнелиев и се очаква в следващите дни президентът Румен Радев да обяви решението си.
руските тролюве са свикнали (още от времената на кгб-кдс) всяка българска информация да им е на разположение - все едно дали става въпрос за българския уран или българската национална сигурност. ...Свърши тая, тавариши крепостници! Щом българският президент е казал, че еди-кое си е свързано с националната ни сигурност (вкл. и банкова) - подвивате си опашлЭтата и се пръждосвате на путината си матушка... Кратко и ясно! - марш атсюда :-)))
Плевнелиев, не се ли научи че в едно съвременно демократично общество, всичко трябва да бъде прозрачно. Обществените интереси не могат да бъдат накърнени в случай на нестабилност на банковата система, а напротив ще бъдат защитени. Кой знае колко мръсни тайни криете в тази стенограма и се страхувате да не излязат наяве. Но така или иначе рано или късно тя ще стане достояние пред цялото ни общество, но може би ще бъде вече късно.....
Има три банки под наблюдение... Ако влезем в еврозоната ,стресттестовете и наблюдението ще е от Европейската банка. Нашите за това не бързат /Горанов от вчера/.
Каквото и да е било състоянието на банките през 2013/2014 сега положението сигурно е доста по-различно та тезата с евентуална паника сред хората издиша. Явно нещо се криеше , нека го видим пък ще решим кое , какво , къде и кой ;)
Айде стига хумор. Ако Плевнелиев беше на обратното мнение , а Радев отказваше разсекретяване 100% друго щеше да ни убеждаваш. Защо този човек толкова време се скатаваше и не каза , че е против това още по време на своя мандат когато имаше искане да се покаже стенограмата ? Едва сега когато ножа опря до кокал се разкри и каза какво мисли.