Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев: Голямата заплаха за България е да пропусне новата вълна на интеграция в ЕС

"Каузата на България е съдебната реформа и борбата срещу корупцията. Не искаме държава със задкулисие и хибридна война"

36 коментара
Снимка: БГНЕС

Голямата заплаха за България е да пропусне задаващата се промяна в ЕС и неминуемата нова вълна на интеграция в общността, заяви президентът Росен Плевнелиев по време на 11-та годишна среща на бизнеса с правителството.

В края на мандата си държавният глава за пореден път призова за "изключителна политическа воля за реформа на съдебната система и борба с корупцията".

По думите му повече от ясно е, че както в България, така и в региона се вижда сблъсъкът между олигархичния модел на икономика и истинското предприемачество.

Той допълни, че това е кауза за всички.

"Реформата в съдебната система трябва да се ускори, за което остава още много работа, а борбата с корупцията трябва да се приоритизира. Изходът от тази битка зависи от всички нас. Ние не искаме да живеем в страна, в която задкулисието фалира банки и регионални сили упражняват хибридна война, ние искаме една силна България, която да е регионален политически и икономически лидер и достоен член на ЕС и НАТО", каза Плевнелиев.

Да се внимава с антиевропейските популисти

Според президента след шока от Брекзит и избора на Доналд Тръмп 2017 г. ще бъде критична за ЕС и ще се наложат сериозни промени, в които България трябва да се впише.

"Голямата заплаха за България е да дойдат политици, които да казват "за" българските производители, "за" произведено в България, срещу лошите чужди вериги и лошите ЕРП-та и България да се самоизолира под мотото "вижте колко е несигурно в ЕС, ние ли ще го оправяме, дайте да не се караме с Путин, Меркел, Тръмп, да си живуркаме в ъгъла на историята и да си гледаме българското?", заяви още държавният глава.

По думите му, който постави под въпрос европейската перспектива, намали скоростта и степента на интеграция на България с ЕС и демократичния свят, който е пасивен, когато Европа се променя, ще предаде националния интерес "да бъдем равни на другите европейски народи".

"Тръмп може и да направи американската икономика по-богата и по-силна, но той не е морален компас за хората. Какво избираме - пари или ценности? Тръмп е символ на глобалния възход на национализма, той не вярва в европейската интеграция, за съжаление вярвам, че не я и разбира. Руският президент също не вярва в европейските ценности и интеграция и отдавна се опитва да дестабилизира ЕС. Сериозни щети вече бяха нанесени, по-лошото тепърва предстои", каза Плевнелиев.

"САЩ са гарант за сигурността на ЕС, само така ЕС просперира и се превърна в икономически гигант и оттеглянето на безусловния американски ангажимент и гаранции, в комбинация с възхода на европейските популисти и националисти, ще дестабилизира допълнително съюза", добави държавният глава.

"Да си даваме сметка къде сме, да не го подценяваме"

Той посочи, че България трябва да продължи да бъде проевропейска сила на Балканите и отговорен член на ЕС и НАТО, а ЕС не трябва да забравя никога, че Балканите са стратегически важни и да ги позиционира в центъра на своите политики.

"Изминахме дълъг път, постигнахме много, не бива да спираме по средата. Нима трябва да разрушим ЕС, за да разберем какво сме имали? ЕС не е формално обединение на държави или чиновници. ЕС е съюз за мир. Нашата мечта е мечта за мир. Мирът се постига чрез върховенство на закона, а не на силата. Такова бъдеше искаме за децата си”, добави президентът.

"Много често си казвам колко добре би било повече политици да посетят ООН. Аз пет години бях там и видях дневния ред на планетата. Дневният ред на две трети от държавата е съвсем друг - бедност, суша, бедствия, раздори, конфликти. Затова българите трябва да си даваме сметка къде сме, да не го подценяваме, а да го надградим. Така действах по време на мандата си”, подчерта Росен Плевнелиев.

Той коментира, че мандатът му е протекъл във време на големи геополитически промени и изцяло променена среда за сигурност.

"Свидетели сме на нови геополитически реалности, противопоставяне на глобални и регионални сили, невиждано от Втората световна война насам, войни-хибридни и конвенционални белязаха този мандат. Въпреки бурите, България беше остров на стабилност, незаобиколим фактор в региона”, смята Плевнелиев.

Модернизацията като кауза

Той посочи още, че модернизацията на България трябва да бъде кауза на всички правителства и никой не бива да я поставя под въпрос.

Росен Плевнелиев благодари на премиера Бойко Борисов, че е приел модернизацията на България като своя лична кауза и на всички правителства, които са допринесли за това.

Той отбеляза построените 350 км нови магистрали, 2000 км нови пътища, 30 км ново метро, 26 нови метростанции, строителството на третия метродиаметър, изградените 51 нови пречиствателни станции, 2500 км нови ВиК мрежи, 19 регионални системи за управление на отпадъците, завода за обработка и управление на отпадъци в София, който е най-модерния на Балканите.

Президентът Плевнелиев посочи, че в края на мандата икономиката на страната е в подем - за 2015 г. ръстът е 3 процента, за 2016 г. се очаква да е около 3.6 процента, безработицата е на рекордно ниско ниво след началото на кризата от 2008 г. - около 7.1 процента, няма бюджетен дефицит, България завършва фискалната 2016 г. с излишък – 1.6 процента от БВП.

Росен Плевнелиев заяви, че въпреки напредъка, съдебната реформа не е завършена - проблемите са много, а промените са необходими и неотложни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. αлферац
    #36

    Още три дена!

  2. Stanimir Petrov
    #35

    Колкото до Русия, всяка година я чакаме да рухне, ще я чакаме и тази. Пада им се като не взимат пример от нас.

  3. Stanimir Petrov
    #34

    Някои хора наистина правят интересен форума... От медицинска гледна точка.

  4. Stanimir Petrov
    #33

    То кога ли пещерняк, психодесен русофоб ще се загрижи за собствения си народ, дори когато е пред изчезване? Важното е Русия да е зле, другото е без значение. Дори и собствената му държава. Филка Русофилка 18:37 | 17 януари 2017 | #23 Отговор на: Коментар #17 Майк, ситуацията ви наистина е притеснителна. Въпреки ежегодните имигрантски инжекции от стотици хиляди и милиони, които получавате от ислямските държави, населението ви е спаднало на 142 милиона. Как въобще смятате да я карате? На качеството на отечествените перилни препарати ли се дължи тази демографска катастрофа? Ако не беше „руското ембарго“ и „контрасанкциите“, поне те щяха да са демографски безвредни. :)

  5. Stanimir Petrov
    #32

    Ако искаш успешно да си убиеш времето, заеми се с постовете на Филка.

  6. Лизи Гугуткова
    #31

    В Фейсбук -Контра Пропаганда преди 13 часа ·: "И така граждани , днес Европарламента постави точка на илюзиите . Така , на пленарна сесия в Страсбург европейските политици приеха резолюция , съгласно която свалянето на санкциите от Русия , ще бъде възможно само след като се върне Крим на Украйна . Това е , сега ще питаме политическите прости.утки от всякакъв род , Льо Пен , генералчето Радев , Гоцето големият шлем , Курнелия Радева и наркомана Сидеров , как мислят да си напълнят партийните каси без парите на Кремъл , а взетите , кога ще ги връщат ? Тъй като , спекулациите и лъжите на тази тема вече са неуместни ...

  7. анита хегерланд
    #30

    Ако има друг начин за окрупняване на капитала, олигархията нямаше да съществува. В САЩ най-успешният бизнес в момента е корпоративният. Борбата с корупцията трябва да започне с изсветляване финансирането на партиите. Вместо нова конституция, нов закон за партиите, в който да има ясни законови рамки, да не могат да се месят в правораздаването, да нямат власт или влияние в държавните институции. Ако се изпипа добре, този закон би трябвало да служи "като намордник за озаптяване" и ограничаване на опитите за сливане на бизнеса с партийната власт. Всички останали проблеми могат да се решат на тази база.

  8. P15Petar
    #29

    Плевнелиев е най-добрият ни президент до сега.

  9. Коментарът е изтрит в 02:56 на 18 януари 2017 от автора.
    #28
  10. Филка Русофилка
    #27

    Предполагам, че Плевнелиев е използвал пред бизнеса израза „шока от избора на Доналд Тръмп“ като един вид ваксина за създаване на имунитет, та по-лесно да преживеят последващите истински шокове. Например, като видят как новоизбраният ни президент отива на първо посещение, демек на крака, в „бърлогата“ на НАТО и ЕС - при баш европейските и евроатлантическите хардлайнери Жан–Клод Юнкер, Доналд Туск и генсека на НАТО Столтенберг. И ще има целувки, и с любимата на всеки патриот фрау Меркел, разбира си. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.