Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев горд, че "Големият шлем" е заменен от иновации и образование

Калфин го репликира, че провалът на енергийните проекти не е повод за радост, а технологични идеи имал и Първанов

3 коментара
Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС

Да, президентът не е този, който управлява държавата, но президентът е този, който представлява държавата, той има силен глас и може да задава смислени приоритети, заяви държавният глава Росен Плевнелиев по време на годишната конференция на Глобалния предприемачески мониторинг България (GEM) в София във вторник.

Радвам се и се гордея, че в тези пет години изминахме пътя от "Големия шлем" с три руски проекта до няколко смислени приоритета за България - иновации, дуална система на образование, иновационни екосистеми, енергийна ефективност, либерализация и диверсификация, каза оше Плевнелиев. И посочи, че допреди пет години нито една от тези теми не беше в дневния ред на обществото.

Часове по-късно претендентът на АБВ за поста му Ивайло Калфин коментира, че провалът на енергийните проекти не е повод за радост. Той посъветва съветниците на Плевнелиев да отворят икономическите доклади за президента Първанов, в чието подготвяне е участват Калфин, и да прочетат в тях много интересни предложения за развитие на иновационни технологии, за прилагането на енергийна ефективност, за развитието на дуалното обучение и за връзката между образование и бизнес. "По този въпроси светът не започва с господин Плевнелиев“, заяви Калфин.

Според него "президентската институция трябва да е една от тези, които да водят големите енергийни проекти, да правят България важна, а не да се кичи с чужди идеи и да обслужва чужди интереси“.

На фона на динамичното развитие в индустрията имамe възможност да изберем пътя на успеха и да бъдем лидер, а не наблюдател в новата икономика, смята държавният глава.

България притежава необходимите фактори, за да бъде успешна в динамично променящата се бизнес среда в световен мащаб, каза още той и изброи приоритетите на България, чрез които предприемаческата среда ще продължи да се подобрява. "Иновациите, дуалната система на образование, информационните екосистеми и енергийната либерализация и диверсификация за последните пет години се превърнаха в неотменима част от дневния ред на страната в полза както на настоящите, така и на бъдещите успешни предприемачи", заяви Плевнелиев.

Според него предприемачеството трябва да бъде готово за дълбоки промени в световната индустрия. Президентът също така отбеляза значимия прогрес на българските стартиращи предприятия през последното десетилетие.

"Българските стартъп предприемачи вече генерират приходи, създават хиляди работни места, радват се на изключително доверие в международен план, възползват се и утвърждават иновации", коментира Плевнелиев и изрази гордост от това, че в международните класации София е класирана измежду десетте най-добри града за стартиращи компании.

Той призова българският бизнес да се използва възможностите за финансиране, гарантирани от Европейския съюз. "Имаме огромен брой талантливи млади хора и инструменти за финансиране, както и голям брой положителни примери за доказали се в целия свят млади компании", заяви още Росен Плевнелиев и отбеляза, че над 3000 новостартиращи предприятия имат възможност да получат финансиране до края на 2020 г. чрез европейските оперативни програми.

"Към 2015 г. софтуерната индустрия в България вече съставя 1.86% от брутния вътрешен продукт и дава работа над 17 500 специалисти. Предприемачеството и финансирането в сферата на новостартиращите предприятия в България е успешно, но нашата работа не е приключила", категоричен беше държавният глава. Той призова държавните институции да работят, за да има в страната необходимия човешки ресурс и съобразено с изискванията на успешните индустрии образование. "За да продължим в този дух, държавата трябва да създаде поколение от образовани и активни млади хора и да насърчава предприемаческата култура. Бъдещето на България се случва не на фронта, а в класните стаи", допълни Росен Плевнелиев.

Проектът GEM от 1999 г. ежегодно оценява дейността на бизнеса и националните характеристики в икономиката на над сто държави. Днес GEM е най-мащабното проучване на предприемачеството и оперира с бюджет, възлизащ на над 9 млн. долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. иван клепаров
    #3

    Активното нахлуване на руските служби в България започна още през времето на упралението на царя Симеон, Станишев, Доган и продължи чак до наши дни. Например ДР.Калфин с подписа си като министър покани на работа в страната ни 10 руснака, какви специалисти са те си знаят само руснаците. Калфин на работа в Брюксел, а ни пробутва руснаци на нас българите, поредното политическо лицемерие и огромната вреда която нанасят на родината ни. Др.Борисов се върти за да скрие своята истинска същност, тоест залпа на Аврора които още кънти в главата му. Неговата любов към Кремъл ще ни изиграе за пореден път и пак ще сме губещи. Независимо от факта, че сме член на ЕС и НАТО.

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Радан Кънев В момента Борисов се върти като пумпал във външната политика, опитва безуспешно да се хареса на всички едновременно. Такова поведение има нужда от силен коректив... Нищо не доказва, че Цачева е десен кандидат. За да си такъв, трябва да заемеш смели реформаторски позиции, да си против кражбата на Белене и нахлуване на руските служби през БТК. Единият шанс България да обжалва арбитража е пропилян, предстои и вторият да бъде пропилян. Парламентът гласува празния чек и ние тепърва ще бъдем изнудвани от Росатом.

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    тоя нарича"инвация" наливането на по 1 млрд лв ДЪРЖАВНИ пари за саниране на ЧАСТНИ сгради по НЕпрозрачен начин и ЗАВИШЕНИ цени от "наши" фирми-иновация!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.