Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев иска агенция за е-правителството и изборните промени да минат през КСНС

"Не ми е достатъчно да бъда средностатистически президент"

9 коментара
Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС

Промените в Изборния кодекс може да минат през Консултативния съвет по национална сигурност (КСНС) към президента, заяви президентът Росен Плевнелиев, който в понеделник даде отчет за първите 100 дни от мандата си.

Плевнелиев обяви, че политическите партии очакват и искат диалог за изборните промени, който той ще осигури. Не е ясно дали Плевнелиев е съгласувал намерението си с управляващите, които до момента не дават индикации, че ще са готови да преразгледат основни положения в изборния закон и те да бъдат гласувани от НС достатъчно време преди следващите избори.

Плевнелиев се отчете предимно в бъдеще време, като акцентира върху заявените от него приоритети като енергийната ефективност, административната, водната реформа, здравеопазването и др.

Той обяви, че ще се стреми да не е "формален" президент, без обаче да посочи ясно на какви конкретни лостовете за влияние ще заложи.

"С дейността си президентството ще търси резултати, а не формално изпълнение на правомощията си. Не се притеснявам, че може да допуснем грешки, а от това да работим формално. Не ми е достатъчно да бъда средностатистически президент, който си чете Конституцията. Конституцията дава много повече механизми”, каза Плевнелиев и добави, че ще търси консенсус и конкретни решения по набелязаните приоритети.

Той отчете, че институцията става все по-открита, а целта му е гражданите и политиците да вярват в нея. Плевнелиев обяви, че е задал нов тип политика в президентството, който изключва бягането от отговорност.

Той припомни, че е публикувал списък от 40 обещания на сайта на президентството и вече е изпълнил пет, а много от останалите са в процес на изпълнение.

В понеделник работата на Плевневлиев получи и една конкретна оценка за първите си сто дни в президентството. Премиерът Бойко Борисов обяви, че му пише "Отличен".

"На президента само отлични оценки могат да се пишат. Той е обединител на нацията, държавен глава, изключително сериозен човек", каза Борисов.

Плевнелиев иска отделна агенция да движи е-правителството

Плевнелиев обаче продължи с препоръките си към правителството по отношение на изграждането на електронното правителство. След като предупреди преди седмица за възможен провал на проекта, в понеделник той обяви, че е "оптимист", заявявайки обаче, че трябва да бъде създадена нова държавна агенция, която да отговаря за въвеждането на е-правителството.

Той посочи, че в момента три структури отговарят за електронифицирането на услугите и се работи на парче. Освен това според него отговорните трябва да дават регулярни отчети за свършената от тях работа.

"И именно, защото се работи на парче, е необходима промяна. Няма нищо лошо министърът на транспорта да отговаря за тази структура”, каза президентът и обобщи – "една структура, ясни източници на финансиране, ясен план и изпълнение”. Голям оптимист съм, че ако се направи реформа и се подходи както при магистралите, ще има сериозен успех, каза Плевнелиев.

До момента обаче няма данни от страна на премиера Бойко Борисов, който обяви по-рано, че взима проекта за е-правителството под личен контрол, е готов да се съобрази с мнението на президента.

Миналата седмица, след като президентът и вицето му за пръв път разкритикуваха публично изпълнението на проекта за е-управление, Министерството на транспорта информационните технологии и съобщенията (МТИТС) припомни, че от септември 2011 г. действа и Съвет за електронно управление, председателстван от премиера Бойко Борисов и с участието на петима министри. Заместник-министър Валери Борисов е натоварен лично от Бойко Борисов да осъществява дейностите по реализация на електронното управлени, е посочено още в съобщението.

Има стратегия за е-управление и разписана пътна карта с конкретни срокове по години до 2015 г., напомни отговорникът за е-правителството Валери Борисов пред Mediapool.

Плевнелиев призова за неформална и координирана външна политика

Плевнелиев се обяви още за повече неформални контакти във външната политика. Според него трябва да се търсят близки срещи, без преводачи с международните лидери.

"Трябва да бъдеш естествен, комуникативен, а понякога грешките дори помагат да си свършим работата", каза Плевнелиев, като припомни и за грешката си при посещението на чешкия президент Вацлав Клаус. Тогава Плевнелиев първо обърка Чехия с Полша, а след това и с Чехословакия.

Плевнелиев заяви, че се работи за сериозна промяна във външната политика, като ще се търси по-голяма координация между институциите. В същото време обаче на вицепрезидента Маргарита Попова и се наложи да уточнява по-време на отчета си позицията си спрямо членството на Сърбия в ЕС. Миналия месец Попова обяви, че Сърбия не може да стане член на Европейския съюз, ако не реши въпроса с българската общност в Западните покрайнини. На пресконференцията в понеделник, когато първия тур от изборите в Сърбия показа, че позициите на сегашния проевропейски президент Борис Тадич са оспорени от бившия съюзник на Милошевич Томислав Николич, Попова разясни, че всъщност подкрепя Белград по пътя му към ЕС, но държи да изпълни критериите за членство.

Плевнелиев за пореден път даде висока оценка на българските военнослужещи и отбеляза, че плана за развитието на въоръжените сили се спазва.

Вече стана ясно обаче, че някои от заложените срокове и цели в плана обаче ще се изместят във времето поради липса на достатъчно средства. Върховният главнокомандващ обаче не коментира призивите на военния министър Аню Ангелов правителството и парламента да изпълнят ангажимента си за отбрана да бъдат отделяни по 1.5% от БВП, който е залегнал във всички програмни документи за армията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #9

    Е - правителство с агенция или без не се прави. В предишните две правителства имаше агенции за целта, похарчиха се милиони, но... бленуваното "е-правителство" не се получи. Не е проблема в агенциите, а в липсата на елементарен ред в държавата (няма "хартиено" правителство).
    За да потръгнат нещата, е необходимо да имаме поне два последователни мандата нормално (т.е. добросъвестно) правителство и едва тогава може да се мисли за е-такова.
    Хаусът, в който живеем и работим е неописуем, т.е. няма как да

  2. Анонимен
    #8

    Плевнелиев се заема само с неща, които нямат никакво значение. Говори с клишета, които е заучил още преди изборите и само се тресе от страх да се сбърка нещо, да не би Боко да му набие канчето.

  3. Анонимен
    #7

    Добра е идеята за централизация на управлението на създаването на електронното правителство, но защо е необходимо да се създава нова агенция, след като държавата разполага със собствена държавна фирма "Информационно обслужване". То може да изпълнява успешно тези функции, а ако все пак е необходима агенция - тя може да бъде изградена на база на тази държавана фирма, която има и опит в такива проекти и широка клонова мрежа. Сградите на ИО в големите градове могат да бъдат оборудвани като регионални data центрове.Необходимо е само да се спре съсипването на тази фирма и държавата да приеме ясна стратегия за изграждането на електронното правителство.

  4. Анонимен
    #6

    Голям залък лапни, голяма дума не казвай...все пак. По-спокойно. Каквото и да прави бг президент все ще трябва да открива топлата вода. Не че в това няма известен чар, но пък може бързо да стане и досадно. Изглежда Плевнелиев е обграден от млади и амбициозни жени и още нещо - което само по себе си не е лошо. Не приличат на Калинка, а и дано са по-успешни от нея. Водещи членове на създадените до сега съвети са министри, работодатели и пр. с право на глас - 3 минути. От далеч се вижда, че това няма как да работи, а може би и много скоро бат Бойко може да изока...

  5. Анонимен
    #5

    Да кажеш, че Плевнелиев е добър само защото не е толкова калпав като Гоце - ето на това се вика защита!

  6. Анонимен
    #4

    Плевнелиев е мноого по-добър от Първаноглу. Даже и нищо да не прави пак ще по-добър, защото Гоце правеше лоши неща. Но съм сигурен че президента ще направи доста добри неща. Просто той е приятен и позитивен човек.

  7. Анонимен
    #3

    Нарушителят на закона получил оценка ОТЛИЧЕН от Тиквата Че нали е негова ПИОНКА Та добре че в България не е Дойч- ланд там тяхният Президент го принудиха да си подаде оставката заради взет кредит с много ниска лихва а тук нашият хубавец си построил КЪЩИЧКА на брега на морето на скалният бряг Които е изключително Държавна собственост и никой няма право да строй на тези места Но Роско МОЖЕ и всички в купом от ТВ РАДИО ВЕСТНИЦИ си правят ТИХО ни чул ни видял

  8. Анонимен
    #2

    Той да гледа да не допуска грешки, и то толкова нелепи.

  9. Анонимен
    #1

    това не е толкова важно, да се заеме с нещо по-наложително

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.