Президентът Росен Плевнелиев обяви, че иска декларацията за добросъседство между Скопие и София от 1999 година да се превърне в договор, който да се спазва.
Държавният глава за пореден път в четвъртък обяви, че българската подкрепа на европейската интеграция на Македония не е безусловна и не отговори конкретно на въпрос каква ще е позицията на България през декември, когато ще се обсъжда дали да бъде дадена на Скопие дата за преговори за ЕС.
Правителството вече обяви, че е възможно България да не подкрепи даването на такава дата. Според източници на Mediapool обаче е възможно решението да бъде оставено в ръцете на депутатите. Те ще трябва да се произнесат по цялостен документ за отношенията със съседите, който според външния министър Николай Младенов трябва да определи "червените линии" на взаимоотношенията ни със Скопие.
Държавният глава коментира, че очаква декларацията за добросъседство, подписана между България и Македония през 1999 година (от премиерите Иван Костов и Любчо Георгиевски) да започне да се спазва и отново спомена за кражбите на история. Анализатори обаче коментираха, че декларацията не засяга един от най-спорните моменти в отношенията между двете държави – историята.
"Когато в България се грижим за всеки камък, оставен от византийци, търсим и други народи, стремим се да запазим културно-историческото наследство за бъдещите поколения, на 200 километра от нас тече проект "Скопие 2014", коментира президентът Росен Плевнелиев.
Проектът включва строителството на мащабни паметници и сгради, някои от които свързани с българската история.
"Политиката в Скопие трябва да направи своите изводи и да промени посоката, трябва да спре антибългарската кампания", каза още Плевнелиев.
Той отново посочи, че докладът на ЕК за напредъка на Македония според България не отразява адекватно реалността. София не приема оценките за ролята на Македония в регионалното сътрудничество и състоянието на двустранните отношения между България и Македония.
Скопие очаква подкрепа от Гърция и България
На този фон македонският премиер Никола Груевски заяви в четвъртък, че очаква от Гърция и България да подкрепят взимането на решение за начало на преговори за присъединяване към Европейския съюз.
"Очаквам от Гърция като най-стара страна, членка в ЕС от нашия регион и деклариран приятел на политиката на разширяване да подкрепи взимането на решение за начало на присъединителни преговори с Македония през декември и с това да даде ключов и решаващ политически принос за ново съживяване на европейската интеграция на целите Балкани. Македонските граждани очакват същото и от България", посочи Груевски, цитиран от МИА.
Той каза още, че декларацията от 1999 г. остава добра рамка за бъдещо развитие на отношенията.
"Имаме установена богата правна рамка на двустранни договори, която трябва да служи за подобряване на отношенията и засилване на сътрудничеството с конкретни проекти от практичен интерес на гражданите. Гражданското общество и медиите от двете страни трябва да изиграят важна роля в насърчаването на взаимното разбиране и уважение", посочи още македонският премиер.
След като България втвърди тона, Скопие идентифицира София като втора пречка пред членството му в ЕС след ветото на Гърция. Преговорите за членството на страната в НАТО и ЕС до момента са блокирани от Гърция, която не приема името на Македония.
Скопие обяви независимост през 1991 г. и първата държава, от която получи признание, бе България. Македония обаче веднага изпадна в продължаващ и до днес конфликт с Гърция, чиято позиция е, че Македония е името на нейна северна провинция и не може да има държава с подобно име.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
18 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Виждам, че много хора не правят разлика между начало на преговорен процес и приемане в ЕС. За нас е най-благоприятно да се стартира този преговорен процес със Скопие, колкото си може по-бързо. Едва тогава можеме да налагаме нашите изисквания спрямо Скопие глава по глава и тема по тема. Друг въпрос е дали политиците в Скопие имат желание да влизат в ЕС или е само демагогия. Вече става все по-ясно, че на тях им е достатъчно добре това положение, при което нямат никакъв контрол в кражбите си.
таварищ 15 На български пишем До с "о", а не с Нула "0" Ще ти ги напиша едно до друго, за да схванеш разликата - До - правилно - Д0 - неправилно БРЮМ Сапиенс
Д0 13 Форума на Медиапоол не е подходящ за БРЮМ Сапиенс. В БРЮМ/ФРЮМ и ли там как се води смешната ви държава има достатъчно форуми............
Не ни трябват повече декларации, които Скопие жсе едно не изпълнява. Трябват определени дела. Сред тях трябва да има официални признания на факти от историята, които да са гласувани от техния парламент и да са подписани от правителството им.
другара Тодар Живков
Плевнелиев и Борисов требва ясно да заяват на ЕС и САЩ, че Македонците са етнически Българе и тук не тръпим никакви възражения и не даваме никакви концесии. В същото време, признаваме правото им на самоопределение да са считат ако щат и „китайци”. Ако обаче почнат да ги бият, ша ги защитаваме без да ги питаме щото са Българе, а не щото са „китайци”.
Същата безкомпромисна позиция требва да дръжим и спремо Турция и Борисов требва да я обясни на срещата си с Обама, додека и на него …
му стане ясно под шапката. Ний считаме днескашното население на Турция за предимно ислямизирани Българе, в които тюркският елемент отдавна е претопен и е под 20%. В България па въобще не може да са говори за „турци”, щото тюкският елемент в сагашната българска нация е под 1%. Има познавачи на темата от 18-19-ти век, които даже са още по-крайни. Сведенията са достатъчно много, но тук ша цитирам само Доклада до Външното министерство на Втория Райх от 30 септември 1876 г. на инж. Вилхелм Пресел, който работи над 20 годин в Османската империя кат генерален директор на османските железници, от 1874 година и член на специалния комитет при Държавния съвет: „Твърде многобройни българи са приели исляма … В болшинството - потомци на ренегатите от времето на първите султани, между които и еничарите ... Османците постъпваха като брутални завоеватели по примера на всички такива, а именно като си присвояваха не само земята, но също така и най-хубавите жени и момичета на завзетите страни и следователно ЕДВА ЛИ МОЖЕ ДА СЕ НАМЕРИ ДНЕС ПОВЕЧЕ ОТ ЕДНА КАПКА ТУРАНСКА КРЪВ У ТЯХ…Най-голямото ядро на населението на Балканския полуостров са българите. Моите обширни пътувания през Турция, особено в т. нар. Централна България, ми дават правото да кажа, че броят на българите е много по-голям, отколкото се приема…Българите са по брой на населението, по интелектуални способности и по трудолюбие на първо място в народностната мозайка на империята."
За какви са мислат Македонците и Турците е от второразрядно значение за нас. За нас е важно ний за какви ги считаме и кат такива ша ги третираме. Ако са наложи, разбира са и ша ги бием, щото е известно, че боят е доста ефективно възпитателно средство при децата. След кат историческите факти са в наша полза, не мога да разбера какво толкоз го усуква наща дипломация, кат че ли са съветва не с фактите, а с д-р Божидар.
EU Шайке родоотстъпници, защо ви е нужно да лъжете и влачите крак след спекулации за хипотетични бъдещи действия на ахейски и прочее данайци? Република България и повечето държави в Европа и далеч признават Република Македония с това й име. Като не ви изнася -- вървете в Атина или в Тирана или в Белград или в Анкара... вие си знаете къде. Не се мъчете близо до България... Македония... Европа. Вървете, мазохисти, вървете. Не се мъчете. 10 Груевски витае в облаците. Гърция отново ще блокира ФРЮМ и то напълно основателно. Ние трябва да последваме нейния пример. Не може шайка родоотстъпници...
Adria, Коридор № 8
ОК.
Добре прави Президент Плевнелиев,
че напомня на велики макета /макети, дъмита?/ от бивша югославия
за съществуващ Договор за Добросъседство
и че суверенната Европейска Р. България
първа призна Вардарска Македония за суверенна Р. Македония.
Да положат изпит по Български и Английски език, и са готови за ЕС.
P.S.
Няма лошо ако научат също италиански и далматински.
"Плевнелиев иска договор за добросъседство със Скопие,
Груевски – подкрепа за ЕС"
Правителството ще остави …
на депутатите да решат дали Македония да получи дата за ЕС
Никола Лалов
Президентът Росен Плевнелиев обяви, че иска декларацията за добросъседство между Скопие и София от 1999 година да се превърне в договор, който да се спазва.
Груевски витае в облаците.Гърция отново ще блокира ФРЮМ и то напълно основателно. Ние трябва да последваме нейния пример. Не може шайка родоотстъпници да се подиграват със страна, която при всичките й кусури е все пак пълноправен член на ЕС и НАТО.
АБЕ АИ СТИГА СТЕ СЕ ЗАНИМАВАЛИ С ТЕЗИ ФИРОМИ ВСЕКИ ДЕН БЕ! То не бяха молби, то не бяха договори, то не бе цудо...всеки ден! НИКАКЪВ ЕС, НИКАКВА ПОДДРЪЖКА, НИКАКВА ИНФОРМАЦИЯ ПОВЕЧЕ ОТ И ЗА ФИРОМ И ТОЧКА! Който се чувства българин да се прибира в България, а другите проблеми Албанците в най-скоро време ще решат! ТОВА Е! Бах ги и принцесите!