Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев иска различни размери на инвестициите за даване на гражданство

Куфарчето с парите не се слага лесно, а сега казваме на света "Летете над България", обясни ветото си президентът

27 коментара
Плевнелиев иска различни размери на инвестициите за даване на гражданство

Президентът Росен Плевнелиев наложи вето върху поправките в закона за насърчаване на инвестициите и поиска преразглеждане на текстовете, с които се дава възможност за получаване на българско гражданство при влагане на 1 млн. лв. в българско предприятие и които същевременно попадат в колизия с други текстове, регламентиращи инвестиция от 4 млн. лв. и откриване на 50 работни места. Държавния глава препоръча на депутатите да свалят размера на инвестициите и сумата на вложението за получаване на българско гражданства да е различна според региона, в който са инвестирани парите.

Много се надявам, след като върна закона за инвестициите, наистина в парламента да има отговорен и качествен дебат по темата как можем да облекчим живота на инвеститорите, заяви в четвъртък Плевнелиев при посещение в пловдивското село Радиново, след като по-рано през деня от прессекретариата на президентството съобщиха за предстоящото налагане на ветото.

"Инвеститорите не слагат лесно куфарчето с парите където и да било и по-скоро ние трябва да ги мотивираме, отколкото да им забраняваме", посочи той, като изказа съжаление, че толкова стратегически важни текстове са минали бързо през парламента и със сериозни пропуски и грешки.

"След като в Германия може срещу 250 000 евро и пет работни места да се получи разрешение за пребиваване, нима ние трябва да се правим на по-важни от германците", каза държавният глава, цитиран от агенция "Фокус". Той допълни, че в Канада това може да стане срещу един милион долара. "Когато кажете 4 милиона, казвате на света - "Летете над България, ние сме в забранителен режим", допълни мотивите си от сутринта Плевнелиев.

Според него в този закон трябва да има диверсификация според региона в зависимост от безработицата. "В райони като София, където безработицата е под 10%, може да се отиде към 400 000 или 300 000 лева и четири работни места. В райони като Северозападна България, където безработицата е огромна и икономическата перспектива за хората е минимална, трябва да се говори не за 4 милиона лева и 50 работни места, а за 100 000 лева и три-четири работни места", каза държавният глава.

По този начин според него държавата ще може да се бори за всяко работно място, а преференциите да насочат инвеститорите там, където очевидно държавата не е успяла дълго време да се справи.

Промените в Закона за насърчаване на инвестициите предстои да бъдат разгледани и от Правния съвет към президента, който да направи обстоен преглед на целия закон и да подготви мотивите, които ще бъдат обявени следващата седмица, съобщиха по-рано от президентството.

В разпространените мотиви за ветото Плевнелиев дава за пример анализ на подобни разпоредби в страните-членки на ЕС, който показва, че те са несравнимо по-облекчени по отношение на изисквания, при които се получава право на пребиваване (дългосрочно или постоянно) – Ирландия и Гърция – 300 хил. евро; Естония – 63 900 евро; Германия – 250 хил. евро и създадени 5 работни места и т. н.

"Нещо повече, световната практика показва, че този инструмент се използва за стимулиране на инвестициите в по-бедни райони и такива с по-висока безработица. В България са трите най-бедни региони в ЕС", се казва в съобщението.

Според държавния глава новото изискване е във вътрешно противоречие с някои от останалите текстове на закона. Като пример той сочи фактът, че от една страна законът предвижда възможност да се даде разрешение за постоянно пребиваване при вложени 1 млн. лева в българска кредитна институция по договор за доверително управление, а за реална инвестиция се изискват 4 милиона лева и 50 работни места.

Президентът Росен Плевнелиев счита, че създаването на допълнителни изисквания и завишаването на критериите пред инвеститорите за получаване на разрешение за постоянно пребиваване не кореспондират с интересите на страната и с обявените от него и правителството приоритети в тази област.

От друга страна, в Закона за гражданството се създава чл.14а, който предвижда възможност за придобиване на гражданство по натурализация при по-облекчен режим след една година постоянно пребиваване и вложени допълнително не по-малко от 1 млн. лева в капитала на българско търговско дружество, което изпълнява приоритетен инвестиционен проект, сертифициран по Закона за насърчаване на инвестициите.

Според президента този подход не отчита същността на гражданството като политическа и правна връзка на лицето с държавата. "Тази връзка има траен и устойчив характер и от нея произтичат редица права и задължения, а българското гражданство вече означава и гражданство на ЕС. Преценката за това дали да се даде гражданство или - не, не може да почива на финансови аргументи. Това е различен институт, той не е свързан по своята природа с правото да посетиш или да пребиваваш в една държава и спрямо него е погрешно да се прилага същият модел като при пребиваването", посочва в мотивите си президентът.

Той припомня, че и сега в чл. 16 от Закона за българското гражданство съществува възможност при особени заслуги към Република България в икономическата сфера да се получи гражданство при облекчен режим. "Това дава достатъчно гаранции, че този инструмент може също да послужи за насърчаване и на инвеститори, но дава и възможност за конкретна преценка на ползата за държавата, без да я обвързва с количествени показатели", е друг мотив на държавния глава налагането на вето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #27

    Ако някой българин, който не е свързан с БСП, поиска да инвестира у нас, той се сблъсква с толкова много изкуствено създадени проблеми, че накрая се отказва и си слага парите във банката и живее от лихви.
    Вижте само програма "Конкурентноспособност" на Европейските фондове. Трябва да прочетете повече от 70 страници условия за участие и пак няма да Ви стане ясно как ще получите безвъзмездна субсидия. За да напишете програма /това по света се нарича "бизнес план" /трябва да потърсите фирма, която да

  2. Анонимен
    #26

    Най-после да случим на кадърен Президент.

  3. Анонимен
    #25

    Понеже нашите са ни малко, че ще вкарваме и руски и други мафиоти. Кой нормален инвеститор ще дойде в корумпирана страна като България? Боко пак говори през устата на Роско.

  4. Анонимен
    #24

    До 21 За сега следата е много кафеникава.

  5. Анонимен
    #23

    До11 Разбира се, че нарочно бърка понятията гражданство и право на пребиваване. Защото е много лесно, днес "внясяш" 1 млн. и получаваш европейското гражданство и за родата, утре изнасяш "инвестицията", а гражданството си остава. Това облекчено раздаване на български паспорти на всякакви утрепки е и една от многото причини за проблемите с Шенген.

  6. Анонимен
    #22

    Българското гражданство стока за продан ли е, господа управляващи.

  7. Анонимен
    #21

    Браво на президента! Един отговорен държавник, който иска да остави следа след себе си

  8. evelina_borisova
    #20

    Следя изказванията на Росен Плевнелиев и постоянно се натъквам на моменти в които той адски много си противоречи. Толкова че чак се набива на очи и дразни. Така и не мога да разбера в крайна сметка този какво действително мисли. Постоянно доказва че няма собствено мнение и се явява като един обикновен изпълнител. И това е много жалко.

  9. Анонимен
    #18

    Браво на президента ни! Напълно е прав и дано НС го послуша и корегира коментираните от него Текстове! Стига грешки,от които сме доведени до "дъното".

  10. adi adelina
    #18

    Това е глупаво и зле аргументирано решение от страна на президента. Не бива да изключваме вероятността че това решение не го е взел той.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.