Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев: Подходът в България да бъде сменен – принципни коалиции и реформи

"Битката е за върховенство на закона вместо зависимо правосъдие и бизнес вместо олигарси"

4 коментара
Сн. БГНЕС

"Необходима е промяна на подхода в България - принципни коалиции, спазени уговорки и реформи", заяви президентът Росен Плевнелиев във вторник.

По думите му дефицитът на доверие в момента трябва да накара политиците да си дадат ясна сметка, че това е основен проблем.

"Доверието на обществото трябва да се спечели само с труд, ден по ден, в правилната посока, а не чрез отиграване медийно на ситуации, че един политик е победил друг", каза Плевнелиев по време на форума "Върховенството на закона: основен принцип за устойчива бизнес среда".

Той добави, че актуалната обстановка в страната налага да се работи за конструктивен диалог между институциите, политиците и гражданското общество и не трябва да се приемат закони под масата от днес за утре, а да се работи за прогнозируемост.

"Идват избори, това не е зле, защото изборите са един демократичен инструмент да си подредим къщичката по възможно най-добрия начин, питайки и чувайки гражданите... Надявам се, че следващата кампания за изборите, през есента на тази година, ще бъде по-различна, ще бъде добронамерена, ще има поети обещания, не всичко ще бъде обещано, а това, което е обещано дай Боже да бъде спазено", каза Плевнелиев.

САЩ и ЕС да не позволяват връщането на реалполитиката

Той заяви, че не трябва да се допуска и на най-високо политическо ниво връщане към реалполитиката от 19 век, която "доведе до Първата и Втората световна война, тя доведе до Холокоста, тя доведе до ГУЛАГ, тя доведе до Белене".

"Виждаме милиони хора днес в Европа, включително политически лидери, които разсъждават в категориите на Европа от 19 век, а именно агресивен национализъм, преначертаване на граници със сила, върховенство на интересите, а не на правото. Това е точно европейската реалполитика от 19 век. Виждаме и прогресивно мислещите, в това число слагам гражданското общество. Те вярват в Европа от 21 век, Европа на достойнството и на правата на човека, на върховенството на закона, не на силата. Затова ЕС и САЩ трябва да действат решително", каза още Росен Плевнелиев.

Той коментира, че битката в момента се води на други фронтове – "върховенство на закона срещу зависимо правосъдие, стотици малки и средни фирми срещу шепа олигарси, модерния патриотизъм срещу криво разбрания национализъм, който изповядват включително някои политически лидери".

Има проблем с върховенството на закона, да не се губи обществената енергия

Президентът призова да не се губи обществената енергия, а да бъде използвана за позитивна промяна.

"Дневният ред, който задават днес хората в България, е правилният дневен ред - на правовата държава, на прозрачността и прогнозируемостта на институциите, на инвестициите и предприемачеството", коментира Плевнелиев.

Той посочи още, че проблемите не трябва да бъдат крити и заяви, че "България не е там, където иска да бъде със своята чиста и свята република" по отношение на справедливостта си към гражданите.

"Върховенството на Закона е основен принцип на демокрацията. Преди месец Freedom house публикува своя 18-ти поред доклад – Страни в преход 2014 г. Индексът за демократичност на нашата държава продължава да се влошава. В изследването е отбелязано, че гражданското ни общество става все по-активно и все по-динамично", каза Плевнелиев.

"Аз съм благодарен на гражданското общество в България. Днес българите са въоръжени с техните смартфони, с техния "Фейсбук” профил, социални мрежи и с тяхното желание да бъдат информирани и да търсят позитивна промяна. Ние сме сред седемте най-развити държави от гледна точка на интернет скорост. Повече прозрачност и оттам нататък всичко на сайта, всичко в регистрира, електронно правителство, публичност. Това ще произведе една друга България за месеци, не за години”, добави държавният глава.

Форумът "Върховенството на закона: основен принцип за устойчива бизнес среда" е организиран от Американската търговска камара в България, Германо-Българската индустриално-търговска камара и Австрийския бизнес съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #4

    Какви закони при старата българска практика "мой човек", този мой човек и да е супер некадърен и престъпен, за него закони няма....

  2. А някой питал ли го е? И още по-важно: КАКВО ЗАВИСИ ОТ НЕГО? май нищо! Тая институция или трябва да я премахнат, или да станем президентска република, за да има един отговорен и виновен за това, което се случва в държавата! А не разни да си прехвърлят отговорността от един на друг, когато всеки зане, че ВСИЧКИ СА ВИНОВНИ!

  3. boko
    #2

    Спри с празните приказки и подавай оставка! Само така можеш да си полезен на държавата.

  4. boko
    #1

    Тези ги говори на псевдополитиците от герб, които те контролират! Всяко негова изказване носи риска да ни вкара в големи международни скандали.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.