Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Плевнелиев поиска "горещи точки" за бежанци във всички страни в ЕС

Заедно с гръцкия си колега размаха пръст на Скопие за фалшификацията на историята

3 коментара
Прокопис Павлопулос и Росен Плевнелиев, сн. БГНЕС

Във всички европейски държави трябва да бъдат разположени т.нар "горещи точки" за бежанци, заяви президентът Росен Плевнелиев.

Той се срещна в понеделник с гостуващия в София гръцки президент Прокопис Павлопулос.

Досега т.нар. "горещи точки" работят само в Италия и Гърция. В тях бежанците се регистрират и разпределят накъде да продължат. Европейският съюз обсъжда изграждането на подобни центрове и в други страни на Балканите, откъдето минава маршрутът на бежанците към богатите страни в Западна и Северна Европа.

Плевнелиев посочи, че проблемът с миграционната криза е общ и е необходим общоевропейски подход за справяне с него.

"Напрежението, което ние видяхме наскоро между някои от държавите на Балканите, се появи от това, че не се спазват правилата. Ясно е дефинирано в ЕС какъв е регламентът от Дъблин, какви са правилата на Шенген и си даваме сметка, че когато прехвърляме мигрантите от полузатворени или затворени граници и си прехвърляме отговорността от една държава на друга - това е само рецепта за катастрофа, за проблем", каза Плевнелиев.

Редица европейски държави вече се обявиха за промени в регламента от Дъблин и Шенгенското пространство, а част от тях издигнаха и огради по границите си, за да спрат бежанския поток. Това доведе до обтягане на отношенията между различните държави по маршрута.

"Нашето желание - и на България и на Гърция, е към всички държави в региона и в ЕС да формираме ясни правила за решаване на проблема с миграцията и всеки да се придържа към тях", каза Плевнелиев.

Президентът Павлопулос също посочи кризата с бежанците като едно от предизвикателствата в света и за ЕС.

"ЕС най-сетне разбра, че центърът на тежестта не е валутата, а човекът. Друго предизвикателство е тероризмът", каза президентът на Гърция, която от години е във финансова криза заради неконтролируемите си разходи.

Двамата президенти подкрепиха европейската перспектива за страните от Западните Балкани. Според Плевнелиев именно този процес в "двигателят на положителната промяна, която се наблюдава през последните години в региона".

Той допълни, че "единствено заедно и зачитайки принципите на добросъседство и неманипулиране на историята ще се справим със съвременните предизвикателства и ще изградим тези Балкани, за които мечтаем - мирни и проспериращи".

И България, и Гърция имат претенции към Македония по отношение на присвояването на история и имат изисквания към Скопие, за да подкрепят членството му в ЕС. България от години настоява за подписването на договор за добросъседство с Македония, но това все още не е станало.

Павлопулос допълни, че страни, които искат да станат партньори в ЕС, трябва да уважават институционните дадености и най-вече историята.

"Не можем да живеем заедно в рамките на ЕС при условия на фалшификация на историята", каза Павлопулос.

Той посочи още, че Гърция е и за европейското бъдеще на Турция, ако тя желае и се стреми към това и ако уважава европейските дадености на политическо и икономическо ниво, както уважава международното право, което засяга откритите въпроси. Гръцкият президент посочи, че в цялата процедура на присъединяване Турция трябва да уважи европейското право и човешките права.

Гърция винаги ще подкрепя България по европейските въпроси, така както е направила за влизането на страната в ЕС, и не може да разбере защо се забавя присъединяването на България към Шенген, след като като тя изпълнява всички критерии, посочи Павлопулос.

Гърция е един от трите най-големи инвеститори у нас, а двустранният стокобмен е за близо 3 милиарда евро на година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И какво от това
    #3

    Освен политика на свалените гащи, да има и малко РАЗУМ, и отчитане на българския интерес! Особено, когато вкарваме пришълци и потенциални терористи. Вчера медиапул цитира не кой да е -а държавният департамент на сащ, че ИДИЛ-ията печатала фалшиви паспорти! Е вие, добросъседите, хора, с паспорти от ИДИЛ ли искате да приемаме за по 6 месеца в тези центрове? Не се мисли, изпълнява се! Това да не е собствения му бизнес, че да мисли! Слуша се тоя, който го е направил президент!

  2. Антон
    #2

    Митко?!...

  3. dimitardi100
    #1

    Браво! Това е пътят към просперитет и благополучие! Добросъседство, приятелство,решаване на проблемите с добра воля и добра дипломация! Това е много по-добре от "ваденето на очи", омразата и конфронтацията. В миналото "другарите" ни учеха ,че всички съседи са ни врагове, че трябва да ги ненавиждаме. Болшевишката тактика беше разделяй и владей! Това семе не беше добро и даде горчив, направо отровен плод! Много народи пострадаха и живяха в омраза! Слава на Бога нещата започнаха да се поправят! Успех на позитивните и обичащи хора!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.