Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Площад “Света Неделя” - градоустройствена кардиохирургия в сърцето на София

Новата визия на площада с летящи чинии над черквата и мост между религиите

18 коментара
Площад “Света Неделя” - градоустройствена кардиохирургия в сърцето на София

Площад “Света Неделя” ще бъде подложен на градоустройствена кардиохирургия. Целта е двехилядолетното сърце на София да бъде освободено от битовизмите на баналното и елементарното и мястото отново да бъде ресакрализирано. Думите са на арх. Христо Генчев, председател на журито, което оценява 27-те проекта за урбанистична концепция и архитектурно-художествено оформяне на площад “Света Неделя”.

Фантазиите на творческите колективи бяха представени и подложени на обсъждане в Дома на архитекта в четвъртък вечерта. Градската легенда за “сакралния хълм”, на който се извисява черквата “Света Неделя” събра няколко поколения архитекти.

Бетониран пешеходен оазис

С няколко изключения общото е, че всички представени проекти залагат на превръщането на площада в пешеходно място, лишено от зеленина. Поне на показаните картинки тя беше оскъдна. Площадът пред черквата се превръща в естествено продължение на пешеходната зона на бул.”Витоша”, която стига до Централните хали. Място за трамваи и коли няма.

За сметка на това пък имаше смели идеи, някои от които предизвикаха усмивки в залата. Колони от римско време, пешеходен мост между черквата и джамията като център за социални контакти, скриване на паркинга пред хотел “Шератон” с повдигане на подземното ниво и летяща чиния над черквата “Света София”, която по думите на арх. Тангъров може да се разглежда и като съвременен ореол, бяха част от провокациите на архитектите предизвикали противоречиви коментари на колегите им и страничните наблюдатели в залата.

Културата беше доминантата на проектите. Архитектите се бяха опитали да направят връзката между различните епохи на миналото, настоящето и бъдещето. Акцентът беше разкриването на имперския Преториум и римския Форум.

Идеята е разкритата археология да не бъде просто едни камъни под стъкло, а да въздейства като артефакти и съвременният човек да съпреживее хилядолетната история наново, по думите на арх. Александър Александров, ръководител на един от премираните проекти.

И победителят е......

Голямата конкуренция и интересните идеи максимално са затруднили журито и в крайна сметка конкурсът остана без победител. Вместо това 10-членното жури присъди две завишени премии от по 15 000 лв. Едната е за екип с ръководител арх. Дамян Томалевски, а другата е на екип с ръководител арх. Димитър Младенов.

Беше дадена и една трета премия от 6000 лв. за проекта дело на колектив с ръководител проф. д-р Александър Александров.

Журито присъди още и три откупки с награда 3000 лева. Те са за проекти с ръководители: арх. Владислав Николов, арх. Димитър Димитров и арх. Явор Дичев.

Благодарности и хули за главния архитект

Виновникът за този конкурс, какъвто не е имало от времето на тройната коалиция за новото сити на София на ІV километър, се казва главният архитект на София Петър Диков.

Той беше адмириран от колегите си за смелостта да обяви конкурса, но отнесе критики за липсата на чужди архитекти в журито. Това предизвика огромно разочарование в гилдията, каза арх. Юлиян Николов. Той определи като “осъдително” поведението на арх.Диков, че нямало нужда от чужди архитекти, защото те не можели да усетят духа на София.

Другата критика беше, че конкурсът е трябвало да бъде само “урбанистична концепция” на площад “Света Неделя” за да даде възможност за повече полет на фантазиите на архитектите, а не да се ограничава в тесните рамки и на притискащото допълнение “и архитектурно-художествено оформяне” на площада.

Реализацията на проекта – от три години до един човешки живот

Според изготвения план-график бъдещият проект трябва да се реализира през следващите три до пет години, оптимист е арх. Диков. Някои от колегите му обаче пресметнаха, че за това може да не стигне и един живот.

Причината - преди да се пристъпи към реализация проектът ще бъде подложен на обществено обсъждане. Със сигурност на редица организации няма да харесат различни неща – на еколозите – изсичането на дърветата , на бизнеса превръщането на пространството в пешеходна зона. Ще последват обжалвания на плана, както винаги досега.

Иначе има заложени пари за следващия програмен период по програмата “Региони в растеж”.

Както се изрази арх. Генчев, засега всичко е във висша степен хипотетично.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    А БЕ ХОРА , ЗАЩО НЕ НАПРАВИТЕ ПЛАНОВЕ ЗА ГЕТАТА , А ПРЪСКАТЕ ПАРИ ЗА ЕДНА ПТИЧКА, ТЯ НЕ ПРАВИ ПРОЛЕТ... СТИГА ТОВА Е ПИР ПО ВРЕМЕ НА ЧУМА... ЗАСРАМЕТЕ СЕ...

  2. Анонимен
    #17

    Браво на Томалевски и Младенов. Ей така се изкарват пари от въздуха. Реално проектиране едва ли има, но за етап "концепция" не е лоша парата.

  3. Анонимен
    #16

    С проекти, като тия на картинките студент третокурсник по архитектура едва ли би изкарал повече от 4. Посредствени 3D визуализацийки опитващи се да прикрият архитектурна и урбанистична импотентност.

  4. rotos
    #15

    Дисниленд "Скопие" - Второ издание...

  5. Анонимен
    #14

    Сега църквата "Света Неделя" ли ви пречи? Малко ли беше това, че съсипахте бул. "Витоша". "Римски колони" около църквата - що за глупости и то пак от парите на дънакопладците. Хейййй, алчнотията ви край няма....

  6. Анонимен
    #13

    Като гледам, църквата ПРЕЧИ на "разгръщането" на проекта...

  7. Анонимен
    #12

    Къде е паметника на Спартак?

  8. Анонимен
    #11

    явно скопие е моделът за подражание

  9. Анонимен
    #10

    не се сурдете на Дикоф тои не е архитект тои е бизнесмен

  10. Анонимен
    #9

    архитектонът-корумпе Дикоф ще модернизира кочината на Прасето. Шо да не сложим една римска статуя на Дилян Пеевски на мястото на Св.София.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.