Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Пловдивската митрополия взе апетитен имот в Стария град

Сделката за част от Гръцкото училище е за 750 000 лева, останалото дарил Георги Гергов

4 коментара
Новата придобивка на Пловдивската митрополия. Сн. Под тепето

Пловдивската митрополия, управлявана от митрополит Николай, е придобила един от аткрактивните имоти в Стария град на Пловдив. Църквата вече е собственик на т. нар. Гръцко училище на склона на Джамбаз тепе.

По-голямата част от имота е купена от частни собственици, а официално обявената цена на сделката е 750 000 лева. Другата част е дарена на митрополията от "Международен панаир - Пловдив", която се контролира от социалиста и бизнесмен Георги Гергов.

За новата придобивка на епархията, управлява от Николай Пловдивски, съобщи сайтът podtepeto.com. Проверка на Mediapool в имотния регистър показа, че в края на март тази година "Международен панаир - Пловдив" е дарил своите два етажа в недостроената сграда в Стария град на митрополитския храм "Св. Марина". Двата етажа са с площ 510 кв. метра и са предназначени за ресторант. Материалният интерес от тази сделка е 574 551 лева.

През април и частните съсобственици на имота прехвърлят своята собственост на църквата "Св. Марина". Става въпрос за 402.5 кв. метра от сградата и 1029 кв. метра земя, част от които са дворът на Гръцкото училище. Според официалната информация в търговския регистър материалният интерес по тази сделка е 750 000 лева, платени от църквата.

Зданието и дворът му се продаваха от агенция за недвижими имоти на цена от 1.5 млн. евро.

Църквата е получила и друго дарение от фирма, контролирана от Гергов. Става въпрос за "Стария Пловдив" АД, което е прехвърлило имот от 259 кв. м на "Св. Марина", а имотният интерес от сделката е 13 484 лева.

Имотът, който вече е собственост на Пловдивската митрополия, се разчиства от боклуците, тъй като дълги години беше запустял, пише podtepeto.com. Според изданието митрополит Николай щял да премести част от администрацията на митрополията в къщата и е възможно да живее в нея. В двора пък можело да се построи нова църква.

За всякакви дейности по сградата обаче е нужно разрешение от Националния институт за недвижимото културно наследство, а според пловдивския сайт документи там не са подавани.

Сградата на Гръцкото училище е строена през 1780 г. и е първата, направена специално за училище. То е затворено в началото на ХХ век, а след това става Столарско училище. Сегашната постройка е изцяло наново изградена.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #4

    Докато България има дарители, има и шанс !

  2. асен
    #3

    след като чомаков подари стария пловдив на свинаря, защо той да не дари дядо тапетко? нали той е от техните.

  3. kompetenten
    #2

    Вярващите да се замислят на кого точно вярват.

  4. LoudSpeaker
    #1

    Православен социализъм

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.