Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

По 1000 медицински сестри напускат страната годишно

Идва момент заради липса на кадри да бъдат затваряни болници, предупреждава съсловната организация на медсестрите

0 коментара
По 1000  медицински сестри напускат страната годишно

Годишно страната ни напускат около 1000 професионалисти по здравни грижи – медицински сестри, акушерки, лаборанти и др, а средната възраст на съсловието е 55 години. Голяма част от работещите в момента сестри и друг персонал са в пенсионна възраст и ако 1/3 от тях напуснат, това ще създаде голям проблем в системата. Нужни спешни мерки за спасяване на съсловието. За това предупреждават от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ) – съсловната организация, в която членуват медицинските сестри, акушерките и лаборантите.

Според сестрите в лечебните заведения откровено се пренебрегват стандартите за съотношение между медицинските специалисти и броя обгрижвани пациенти. "Здравеопазването ни е в сериозна криза. Настъпил е моментът, когато поради липса на медицински специалисти ще бъдат затваряни болници", предупреждават те. Съсловната организация на професионалистите по здравни грижи предстои да се срещне с новия здравен министър Костадин Ангелов на 26 август и на срещата да бъдат обсъдени тежките проблеми пред съсловието.

Според организацията не трябва специалистите по здравни грижи да понасят тежестта за нерешените толкова години проблеми в здравната система и да са изкупителни жертви.

"Заради ниското заплащане и лошите условия на труд много медицински специалисти заминаха да работят в чужбина или се отказаха от професиите си. Лечебните заведения не могат да функционират без тях. Много професионалисти по здравни грижи работят на две и повече места, за да си осигурят препитание и по-достоен живот. По този начин те спасяват не само своите семейства от оскъдица, но и здравната система от колапс. Няма как прекомерната умора да не се отрази негативно на качеството на работата и на здравето им, което неминуемо рефлектира и върху грижите за пациентите", казват от БАПЗГ.

Оттам припомнят и дългогодишните си искания: достойни условия на труд, професионална квалификация и възнаграждения - стартова заплата в размер на 3 минимални работни заплати. За сравнение в момента основната заплата на сестрите по колективен трудов договор в бранша е 950 лева, но тя все още не е достигната навсякъде, тъй като някои по-малки болници изпитват затруднения. Затова друго искане е задължително спазване на договореностите, заложени в Колективния трудов договор. Освен това организацията на сестрите настоява за дългосрочна стратегия за здравните грижи – до 2030 г. и план за действие при точно определени срокове и отговорни институции.

Палатков лагер пред МЗ

Заради пасивната позиция на съсловната организация БАПЗГ през годините през март миналата година самоорганизирали се в социалните мрежи медицински сестри начело с Мая Илиева започнаха отделен протест за по-достойни заплати и условия на труд и успяха да извоюват известно увеличение на заплатите, макар и под желаното и не навсякъде. С течение на времето протестът на основното ядро около Мая Илиева се радикализира, премина през различни фази от палаткови лагери до окупация на парламента и от днес отново връщат палатковия си лагер пред Министерството на здравеопазването.

Според тях се прави опит да бъде "спасена" една система, която не работи с наливането на поредните милиони в нея.

"Защото тези милиони ще бъдат усвоени от големите болници, много от тях частни, които абдикираха от грижата за Covid пациенти). Защото злоупотребите с власт и пари продължават. Защото работодателите разпределят субективно допълнителните 1000 лв, а не по правила", казва Мая Илиева.

Тя също посочва като сериозни проблеми липсата на кадри и преумората на съществуващите, дефицитът на предпазни облекла. 

Здравният министър: Не усетих в страната да има “такъв тип искания“

Междувременно здравният министър Костадин Ангелов коментира в Русе, че е човек на консенсуса и е готов да се срещне с всяка една медицинска сестра, но не е убеден, че протестът е пред МЗ е на сестри от цялата страна. По думите му в русенската болница “Канев“ няма сестра, която чисто да получава под 1000 лева. Основните заплати били 800, лева което е под заложеното в КТД, но се планира постепенното им увеличаване, за да достигнат нивата в колективния договор. Като цяло при пътуванията си в страната и разговорите му със сестри от от Бяла, Кюстендил, Сливен, Свиленград, Русе, не е усетил “такъв тип настроение или такъв тип искания“.

Ангелов посочи, че с подписания в петък анекс към рамковия договор между НЗОК и съсловните организации бюджетите на болниците и клиничните пътеки се увеличават средно с 10% и тези допълнителни приходи директорите на болниците ще бъдат задължени да ги насочат за повишение на заплатите. 

По-късно Ангелов каза, че ще инициира законова промяна, така че представители на БАПЗГ да могат да участват в договарянето на Националния рамков договор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.